- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Kolumne
18. 04. 2025.
07:05 >> 07:05
Čitaj mi:
Tri boje slobode
Velika larma digla se oko saradnje u oblasti turizma i razvoja nekretnina između Vlade Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE), i to treba da raduje, kako god poimali ideju Dubaija na Otrantu.
Umjesto nekadašnjeg slugeranskog i dodvorničkog 'hvala Vladi Crne Gore' – mještani Ulcinja, predvođeni ne samo opozicionim funkcionerima nego i vladajućim, organizovali su velike proteste (i najavili nove).
Sjetimo se sličnih projekata iz 'hibridne' epohe Mila Đukanovića – u Tivtu, Herceg Novom i Luštici. Ne samo da nismo smjeli znati, ako dobro pamtim, osnovne paragrafe ugovora, nego su pojedina turistička naselja, poput Porto Montenegra, oslobođena poreza – postavši države u državi.
Dogovor na jahti između Mila i Manka, uz mjehuriće Don Perignona u zlatnom sutonu sirotinjskog ali divnog Jadranskog mora, bio je pravni akt, zakon i ustav.
Ćutali smo kao ribe ispod Piterove jahte. Nije se puno bunila ni opozicija, iako bi trebalo da kontrastav i nepristajanje budu u biti njenog političkog refleksa.
Ali kao što se u stihiji oluje zna projaviti zračak svjetlosti koji nagovještava lijepo vrijeme i bonacu, tako se u najdubljoj tami trodecenijskog apsolutizma desio čudesan ekološki ustanak, koji je urodio plodom.
Prije nešto više od deset godina glasovima opozicije i SDP-a Skupština je usvojila Deklaraciju o zaštiti rijeke Tare i time stavila tačku na do sada najveću i jedinu uspješnu građansku kampanju protiv jednog više nego štetnog projekta – protiv gradnje Hidroelektrane Buk Bijela.
Ne mislim da je Alabarova moderna vizija u zaleđu Velike plaže štetna – naprotiv, ali u ovom komentaru usredotočio sam se na društveni aktivizam i kulturu pobune, koji ovih dana žive svoje zlatno doba.
Obratite pažnju na medije, pogotovo na Javni servis, koji svi plaćamo, a to je u bliskoj vezi sa užarenim pitanjem Ulcinja. Prošle nedjelje u tri najisturenije i najutjecajnije emisije gostovala su tri politička arhineprijatelja aktualne vlasti: Filip Adžić, Miloš Konatar i Dritan Abazović. Zar to nije ideal otvorenog i demokratskog dijaloga u vrlo delikatnom i osjetljivom periodu za vlast?
Jedno malo poređenje: kada se 15. marta odvijao jedan od najvećih protestnih skupova u novijoj istoriji Srbije – to su prenijeli najznačajniji mediji u svijetu, ali ne i srpski javni servis.
I za kraj, podsjećam vas na čuvenu priču iz devedesetih, kada je Vuk Drašković, inače priči vičan, pitao jednog seljaka – kada ćeš glasati za mene i Srpski pokret obnove (SPO)? Kada budeš na vlasti, odgovorio mu je dim u dim gedža. Takav odgovor izvire iz zdravog seljačkog naturalizma, ali i društva utopljenog u psihopatologiju partijsko-autokratskog obreda. Zar isto nije bilo u Crnoj Gori decenijama unazad? Glasalo se za vlast zbog kulta vlasti.
Od 30. avgusta 2020. godine taj se običaj pretvorio u svoju suprotnost. Sa pozicije moći i vlasti – svi su doživjeli drastičan pad. Ljudi su izašli iz zone straha i dogmatizma, a vlast više nije egipatski sunčev disk.
Da li je to ozdravljenje, ili što bi kazao Origen iz helenske Aleksandrije – apokatastaza?
Коментари0
Остави коментар