- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Zelena priča
15. 10. 2024.
00:00 >> 08:48
Zelena priča
Nerijetko naši gosti u “Zelenoj priči” , govoreći o brojnim ekološkim problemima u zemlji, ističu i značaj edukacije najmlađih. Izdvajamo minute i za promovisanje eko radionica i klubova u vrtićima i školama, ukazajući na potrebu jačeg uvezivanja institucija, obrazovnog sistema i civilnog sektora u cilju sticanja znanja o životnoj sredini i pravilnog odnosa prema prirodi još od ranog djetinjastva. Naš odnos prema prirodi odrediće i našu budućnost, kaže pisac za djecu i šumarski inženjer Žarko Vučinić, dobitnik brojnih domaćih i regionalnih nagrada za književni rad.
Moderna ekološka trilogija o puhu Đorđu , a potom i roman „Djevojčica Tara i čarobno drvo “ , moderna ekološka bajka iz pera crnogorskog književnika za djecu Žarka Vučinića kvalitetan je doprinos edukaciji najmlađih u razvijanju eko kulture , mašte i podsticanja na njegovanje vrijednosti života i odnosa prema prirodi.
„Djevojčica Tara i čarobno drvo“, Vučinićev četvrti dječiji roman - moderna je ekološka bajka o borbi za čistiju planetu koja djecu uči osnovama koncepta “svijet bez otpada” (Zero Waste).
Knjiga je štampana ekološkim bojama na recikliranom papiru i opisuje negativne pojave društva koje se ogledaju u velikom korišćenju plastike, promoviše vunu kao prirodni materijal i značaj mudrog postupanja sa prirodom kao osnove održivog razvoja.
Pored toga što glavne likove - djevojčicu Taru, dječaka Timotija i životinje koje se u njoj pojavljuju , pletilje iz tima “Znuggle” prave od vune, knjiga promoviše ruralni razvoj, ali i rad mladih crnogorskih talenata iz Srednje likovne škole „Petar Lubarda“ sa Cetinja koji su radili ilustracije knjigu, pod mentorstvom Ane Knežević.
U poetskoj knjizi „Dendromanija – ludorije iz šume, koju je nagradilo Udruženje crnogorskih pisaca za djecu i mlade, kroz trideset pjesama, na duhoviti način, mladi čitalac se upoznaje sa svijetom životinja iz unutrašnje perspektive, ali saznaje mnogo toga i o svijetu ljudi U toj zbirci pjesama, prisutna je i maštovita nadgradnja realnosti u kojoj životinje žive svoje egistencije, pri čemu se njima imanentna animalistička priroda modifikuje uticajem profesije za koju su se opredijelile, što proizvodi izrazito humorističke efekte.
I u poslednjoj knjizi Žarka Vučinića “ Autarija” - zbirci priča o mitskoj zemlji Autariji, malo poznatim legendama iz kanjona Tare i Crne Gore promovišu se istinske ljudske vrijednosti, značaj očuvanja prirode, ljubavi i prijateljstva.
Žarko Vučinić se još u studentskim danima bavio ekološkim temama kao novinar na Trećem kanalu RTS-a.
Minulih 20-ak godina radio je kao savjetnik za međunarodnu saradnju i portparol u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Crne Gore. Nakon toga, bio je konsultant na međunarodnim projektima iz oblasti šumarstva, zaštite životne sredine, turizma zasnovanog na prirodnim bogatstvima i poljoprivrede.
Koordinirao je i kreirao predstavljanje crnogorskog sektora šumarstva i poljoprivrede na Svjetskim i Evropskim konferencijama. Napisao je više od 20 scenarija za kratke tematske filmove i koncipirao desetak komunikacionih kampanja radeći kao savjetnik za komunikaciju u okviru projekata Delegacije Evropske Unije u Crnoj Gori.
Коментари0
Остави коментар