- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Fudbal
12. 05. 2025.
12:39 >> 12:39
Predlog neformalne lobističke grupe Uefi - ako prođe benefite bi imali i crnogorski klubovi
Fudbalska lobistička grupa Unija evropskih klubova - "Union of European Clubs" (UEC) želi da UEFA izdvoji pet odsto svojih godišnjih prihoda od klupskih takmičenja, koji iznose oko 4,5 milijardi eura, kako bi nagradila sve timove koji doprinose razvoju fudbalskih zvijezda.
Predlog, nazvan Nagrada za razvoj igrača (PDR), predstavlja prvo značajnije zalaganje UEC-a i bio bi raspodijeljen među evropskim klubovima na osnovu minuta koje su njihovi bivši igrači odigrali u UEFA takmičenjima, kao i nagradnog fonda koji su ti igrači osvojili.
Trideset šest ekipa koje se kvalifikuju za ligašku fazu Lige šampiona ne bi imalo pravo na ovu isplatu, jer već dobijaju ogromne svote kroz nagrade.
Da je ova ideja bila sprovedena prošle sezone, gotovo 1.500 klubova širom kontinenta bi dobilo PDR isplate, pri čemu bi više od 400 klubova primilo više od 100.000 eura po klubu. Holandski Ajaks bi bio na vrhu liste, sa preko 5,2 miliona eura.
Njemački klubovi Šalke i Bajer Leverkuzen, kao i portugalski Sporting, zaradili bi po skoro 3,5 miliona eura, dok bi Čelsi bio najviše nagrađeni engleski klub sa iznosom većim od 3,2 miliona eura.
Na drugom kraju spektra, engleski niželigaš Buri bi zaradio skoro 15.000 eura.
Da ne pričamo o tome da bi crnogorski klubova - Budućnost, Sutjeska, ali i Titograd imali benefite od ovakve raspodjele novca.
Ovosezonske isplate uključivale bi 760.000 eura za francuski Bordo, za ulogu u razvoju zvijezde Barselone Žila Kundea, 317.000 eura za italijansku Paviju, prvi profesionalni klub Frančeska Aćerbija iz Intera, kao i veoma značajnih 257.000 eura za škotski Sent Miren, gdje je vezista Aston Vile Džon Mekgin igrao do svoje dvadesete godine.
UEC, osnovan 2023. kao protivteža UEFA-inom preferiranom lobiju klubova – European Club Association (ECA), već je predstavio koncept Evropskoj komisiji i smatra da bi PDR isplate trebalo da nadopunjuju, a ne da zamijene, postojeće solidarne uplate UEFA-e za klubove koji ne učestvuju u njenim takmičenjima.
Fond solidarnosti je nedavno porastao na oko 300 miliona eura, što predstavlja sedam odsto ukupnih prihoda UEFA-e od Lige šampiona, Lige Evrope, Lige konferencija i Superkupa. Taj novac se dijeli između stotina klubova iz 55 članica UEFA-e, ali ne postoji mehanizam koji bi nagradio klubove sa jakim akademijama ili motivisao druge da razvijaju mlade talente.
Troškovi UEFA-e za organizaciju takmičenja čine skoro devet odsto ukupnih prihoda, dok se tri odsto izdvaja za klubove koji igraju kvalifikacije. Ipak, najveći dio kolača – 75 odsto, odnosno oko 3,3 milijarde eura – dijeli se između 108 klubova koji učestvuju u ligaškim fazama tri glavna takmičenja, pri čemu klubovi iz Lige šampiona dobijaju skoro tri četvrtine tog iznosa, nešto manje od 2,5 milijarde eura.
Predsjednik UEC-a Aleks Muzio je rekao:
„Ova politika, kao i druge koje dolaze u narednim mjesecima, ima potencijal da koristi više od 1.400 klubova, da podstakne i nagradi razvoj igrača, te da te klubove stavi u centar razgovora. Takođe, ima za cilj da odgovori na sve izraženije probleme ravnoteže konkurentnosti i zastupljenosti. Ovo je nova, inovativna, samostalna politika koja nadopunjuje postojeći mehanizam solidarnosti koji zastupa UEFA“.
Muzio, većinski vlasnik i predsjednik belgijskog kluba Union Sen Žiluaz, vjeruje da bi koncept PDR bio atraktivan za sve klubove, uključujući i 750 članica ECA-e.
UEC je manja organizacija i nije zvanično priznata od strane UEFA-e, za razliku od ECA-e, ali je u svega dvije godine narasla na više od 140 klubova iz 25 zemalja.
I dok su iz regiona, članovi ove grupe hrvatski klubovi - Lokomotiva, Šibenik i Sesvete, srpski Radnički Kragujevac, bosanski Tuzla Siti, interesantno ni jedan klub iz Crne Gore nije zvanično član.
Коментари0
Остави коментар