- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Fudbal
05. 07. 2025.
13:27 >> 15:52
Čitaj mi:
Kazne za Čelsi i Vilu zbog kršenja finansijskih pravila UEFE
Čelsi i Aston Vila kažnjeni su sa 31 milion eura, odnosno 11 miliona eura, zbog kršenja finansijskih pravila UEFA-e.
Tijelo za kontrolu finansija klubova (CFCB) objavilo je u petak niz disciplinskih mjera za klubove koji su pod nadzorom u sezoni 2024/25.
Neuslovne kazne podijeljene su na dvije kategorije: za kršenje pravila UEFA-e o fudbalskoj zaradi (Čelsi 20 miliona eura, Vila 5 miliona eura) i za kršenje pravila o troškovima ekipe (Čelsi 11 miliona eura, Vila 6 miliona eura).
Ukupni iznosi kazni po klubu iznose 91 milion eura za Čelsi i 26 miliona eura za Vilu, uključujući i uslovne kazne koje su dio poravnanja sa UEFA-om. Ovi sporazumi pokrivaju period od četiri godine za Čelsi i tri godine za Vilu.
Oba kluba imala su omjer troškova za ekipu veći od 80% u 2024. godini, što je rezultiralo kaznama proporcionalnim veličini prekoračenja.
Takođe, biće im ograničeno koliko mogu trošiti na igrače koji se nalaze na UEFA Listi A za klupska takmičenja — moraju imati pozitivan transfer bilans, tj. vrijednost dovedenih igrača ne smije biti veća od vrijednosti onih koji su napustili klub.
Pored Čelsija i Vile, i drugi klubovi su sankcionisani: Barselona sa 15 miliona eura, Olimpik Lion sa 12,5 miliona eura, Bešiktaš sa 900 hiljada eura, Panatinaikos sa 400 hiljada eura i Hajduk Split sa 300 hiljada eura.
Čelsi i Vila su tokom ljeta prodali svoje ženske timove matičnim holding kompanijama — Čelsi firmi Blueco u maju, a Vila kompaniji V Sports krajem juna — kako bi generisali prihode i izbjegli kršenje pravila profitabilnosti i održivosti Premijer lige.
Međutim, za razliku od Premijer lige, UEFA ne priznaje prodaju opipljive imovine sestrinskim ili matičnim kompanijama kao legitiman prihod u okviru svojih pravila finansijskog fer-pleja (FFP).
The Athletic je u julu izvijestio da visoki funkcioneri smatraju da su UEFA-ina pravila o troškovima ekipe najveći izazov za Vilu i da će ispunjenje tih pravila biti vrlo teško.
Izvori iz Aston Vile, koji su govorili pod uslovom anonimnosti jer nisu ovlašćeni da javno komentarišu, tvrde da se klub i dalje osjeća sposobnim da se takmiči na domaćoj i evropskoj sceni uprkos sankcijama.
Suvlasnici Čelsija, Clearlake Capital i Tod Boli, ostali su smireni po pitanju situacije, izdavši saopštenje u kojem pozdravljaju „brz zaključak“ cijelog slučaja.
„Klub je blisko i transparentno sarađivao sa UEFA-om, dostavljajući potpuni i detaljan prikaz svojih finansijskih izvještaja, koji ukazuju na snažan uzlazni trend u poslovanju kluba“, navodi se u saopštenju. „Čelsi veoma cijeni svoj odnos sa UEFA-om i smatrao je važnim da se ovo pitanje brzo zaključi kroz poravnanje.“
UEFA je još u septembru 2022. godine optužila osam klubova zbog kršenja FFP pravila, uključujući i šampiona Francuske Pari Sen Žermen, koji je tada kažnjen sa 10 miliona eura zbog prekoračenja limita potrošnje.
Tada je i CFCB Prva komora, nezavisno tijelo unutar UEFA-e zaduženo za sprovođenje FFP-a, objavila da će Čelsi i više drugih klubova učesnika evropskih takmičenja u sezoni 2021/22 biti „pod posebnim nadzorom“.
Коментари0
Остави коментар