- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Fudbal
23. 07. 2025.
16:13 >> 16:13
Mašina iz Frankfurta: Kako je Ajntraht stvorio najprofitabilniji transfer model u Njemačkoj
U savremenom fudbalu, gdje se milioni eura svakodnevno obrću između klubova, rijetki su oni koji uspijevaju da istovremeno ostanu konkurentni na terenu i profitabilni van njega. Ajntraht iz Frankfurta je među tim izuzecima, klub koji je pretvorio prodaju najboljih igrača u održivu strategiju rasta.
Na prvu bi se moglo pomisliti da bi prodaja najvažnijih napadača na kraju skoro svake sezone izazvala paniku među navijačima. I zaista, većina klubova bi svim silama pokušala da zadrži svoje zvijezde.
Ali za Frankfurt, pod vođstvom sportskog direktora Markusa Krošea, prodaja najboljih postala je prirodan i planiran dio poslovnog modela.
„Ako se tvoj razvoj odvija brže od razvoja kluba, i ako dobijem cijenu koju tražim, pustiću te“, objasnio je Kroše jednostavno. To je poruka koju redovno prenosi igračima, i upravo zbog te iskrenosti i sistema koji podržava razvoj, Frankfurt je postao atraktivna destinacija za mlade talente.
Od ljeta 2023. godine, neto profit kluba od transfera dostiže oko 161 milion eura, a sa skorim transferom Iga Ekitikea u Liverpul, za sumu koja se sa bonusima približava 91 milionu eura, ta brojka će još rasti. Njihove dvije prethodne najveće prodaje, Randal Kolo Muani i Omar Marmuš, stigli su kao slobodni igrači, a prodati su za ukupno 165 miliona eura.
Računajući samo centarfore koje su prodali u posljednjih šest godina, Ajntraht je ostvario profit od oko 345 miliona eura.
Ali ovaj model nije novitet. Još 2019. godine, klub je prodao Sebastijena Alera i Luku Jovića za višestruko veću cifru od one koju su uložili, dok je Andre Silva, koji je došao te godine, prodat već sljedeće sezone za gotovo osam puta veću sumu.
Ono što Ajntraht čini posebnim nije samo sposobnost da prepozna talenat, već i način na koji ga razvija. Klub je uložio ozbiljna sredstva u trening-centar, zapošljavanje psihologa, nutricionista i individualnih trenera. Sistem je postavljen tako da igrači ne samo da napreduju fizički i tehnički, već i mentalno i taktički.
Jedan od najnovijih primjera tog pristupa je Džonatan Burkard. Napadač koji je ovog mjeseca napunio 25 godina stigao je iz Majnca, kluba u kojem je ponikao, nakon što je u oproštajnoj sezoni postigao 18 golova u Bundesligi. Iako još nije zaigrao za Frankfurt u takmičarskoj utakmici, savršeno se uklapa u profil igrača koji klub traži, mlad, svestran, brz i sposoban da igra na više pozicija u napadu.
Slična je i priča Omara Marmuša, koji je u Frankfurt došao iz Volfsburga, a kasnije eksplodirao u Premijer ligi. Egipćanin je poznat po moćnim šutevima i eksplozivnim kontrama, a u Frankfurtu je dodatno razvio sve aspekte igre: realizaciju, prekide, kombinatoriku, pa čak i sposobnost da probije niske defanzivne blokove.
Kao tim, Frankfurt je prošle sezone imao najviše očekivanih golova (xG) iz kontranapada u Bundesligi, a u četiri najveće lige u Evropi nadmašio ih je jedino Liverpul. Brz, vertikalan fudbal pod vođstvom trenera Dina Topmelera postao je zaštitni znak kluba, a upravo takav stil odgovara igračima koji žele da se istaknu i da brzo dođu do velikih transfera.
Helman, izvršni direktor kluba, istakao je da je jedan od glavnih faktora uspjeha vrhunski trenerski kadar. „Kada je Marmuš došao, nije bio klasičan golgeter. Naši treneri su radili s njim na svim nivoima, mentalnom, fizičkom, taktičkom i tehničkom. Stvorili smo novog igrača“, rekao je.
Marmuš je stigao kao brz, taktički fleksibilan ofanzivac, ali je 18 mjeseci kasnije otišao kao kompletan fudbaler. Postao je efikasan realizator, unaprijedio je izvođenje slobodnjaka i prekida, pokazao tehniku i osjećaj za kombinatoriku, kako za probijanje defanzivnih blokova, tako i za napade u otvorenom prostoru.
Neki možda smatraju da ovakav pristup pokazuje manjak ambicije, ali upravo prihvatanje svoje uloge u evropskoj fudbalskoj hijerarhiji predstavlja najveću snagu Ajntrahta.
Njihova sposobnost da razvijaju i preprodaju mlade igrače sada već govori sama za sebe i pomaže da privuku neke od najtalentovanijih fudbalera.
U Frankfurtu nema zabluda ni blokada, ako igrač naporno radi da ostvari svoj potencijal, dobiće transfer koji želi, a klub će usput ostvariti svoje ciljeve.
Ostaje da se vidi kako će nastaviti da rastu i na terenu. Čak i sa plasmanom u Ligu šampiona u narednoj sezoni, Ajntraht će teško moći da reinvestira sve ogromne prihode od transfera u prvi tim, jer su male šanse da mogu privući gotove zvijezde koje bi odmah podigle nivo ekipe.
Zato im ne preostaje ništa drugo nego da nastave ulagati u budućnost. A čak i ako uslijedi mali pad u odnosu na prošlogodišnje treće mjesto, nema razloga vjerovati da će njihova proizvodna traka napadača usporiti.
Коментари0
Остави коментар