- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Košarka
04. 05. 2025.
19:27 >> 19:27
Četiri lekcije o liderstvu Grega Popoviča
Greg Popovič se u petak povukao sa trenerske funkcije, prešavši u stalnu ulogu u upravi kluba.
Tokom 29 sezona, Popovič je vodio San Antonio Sparse do pet NBA titula, zabilježio rekordne 1.466 pobjeda u regularnom dijelu sezone i ostavio neizbrisiv trag kao jedan od najvećih lidera u istoriji NBA – graditelj kulture koji je transformisao San Antonio u uzorni sportski kolektiv.
Ovo su četiri lekcije o liderstvu koje je ostavio Greg Popovič:
Primijeti – i nagradi – male stvari
DerMar Džonson je odigrao samo pet utakmica za Sparse u sezoni 2007/08. Bio je putujući veteran, a u jednoj od prvih utakmica ušao je u igru u drugoj četvrtini, postigao sedam ili osam poena i više nije ulazio.
Ali nakon meča, Popovič je poručio ekipi: te večeri su pobijedili zahvaljujući minutima koje je Džonson odigrao u toj drugoj četvrtini.
„Dao mi je to priznanje“, rekao je Džonson.
Popovič je bio poznat po svojoj direktnosti i oštrini. Ali znao je biti i topao, podržavao je i igrače s dna rostera. Prije nego što je Kit Lengford debitovao, Popovič mu je rekao: „Samo budi svoj, Kito.“
Kada su Sparse 1999. doveli australijskog centra Andrewa Gejza, Popovič je jasno stavio do znanja zbog čega je tu.
„Popu se sviđala radost s kojom igram“, rekao je Gejz. „Sviđalo mu se kako se ponašam prema saigračima, što ostajem da gledam druge utakmice. Nije bila stvar u šutu ili poenima. Kao da je gledao neke druge stvari koje su mu bile jednako važne.“
Ne boj se manje utabanog puta
Popovičev prvi trenerski posao bio je na koledžu Pomona-Picer, današnjem Pomona Koledžu, u trećoj diviziji američkog univerzitetskog sporta, u južnoj Kaliforniji. Prvu sezonu završio je sa skorom 2–22, a u prvih sedam sezona imao je pet gubitničkih sezona. Karijera mu nije išla nikuda, pa je odlučio da napravi radikalni potez: krajem tridesetih godina života, uzeo je odsustvo i otišao u Lorens, u saveznoj državi Kanzas, gdje je proveo godinu dana učeći uz legendarnog trenera Lerija Brauna na Univerzitetu Kanzas.
Popovičeva duhovita i nesputana mudrost brzo je privukla pažnju drugih trenera, među kojima je bio i mladi pomoćnik po imenu R.C. Buford. Tada u kasnim tridesetim, Popovič je upijao znanje od Brauna, igrao intramuralnu košarku i davao savjete koji su mijenjali život, poput onih koje je uputio tadašnjem asistentu Bilu Bejnu.
„Svi smo tada bili mladi“, prisjetio se Bejno. „Ja sam imao 23 godine. Na kampusu je bilo prelijepih djevojaka... Išli smo zajedno na žurke, pričali o braku, i sjećam se kako mi je Pop tada održao dugačko predavanje o braku.
‘Bejno’, rekao mi je, ‘daću ti jedan savjet. Prije nego što se oženiš, nije me briga koliko si zaljubljen u tu djevojku – moraš da intervjuišeš pet bračnih parova. Jedan koji se tek vjenčao. Jedan koji je u braku dvije do tri godine. Jedan sedam do deset godina. Jedan petnaest do dvadeset. I jedan koji je u braku više od dvadeset i pet godina.’”
Bejno je shvatio poruku: sagledaj različite perspektive. Uradi domaći zadatak. Onda idi srcem.
Drži ljude odgovornima i guraj ih da daju svoj maksimum
Popovič se nije libio da se izdere na igrače, ali ono što je mnogima ostalo urezano jeste to što je prema svima imao isti odnos.
Priča Popsa Mensa-Bonsua, koji je za Sparse odigrao samo tri utakmice u sezoni 2008/09.
„Igram ja tu neku utakmicu, i pogriješim u odbrani“, rekao je Mensa-Bonsu. „Izvadi me iz igre, izdere se na mene i pošalje me na kraj klupe... U narednoj četvrtini, Tim Dankan napravi bukvalno istu grešku. Mislio sam da će ga Pop ostaviti u igri. Ali on ga izvadi, izdere se na njega na isti način i pošalje ga da sjedi pored mene. Timijeva reakcija savršeno opisuje njihov odnos i zašto su Sparsi godinama bili uspješni. Pogledao ga je i rekao: ‘U pravu si, treneru’, i samo sjeo pored mene. To mi je saželo cijelo iskustvo u San Antoniju”.
Voli i vjeruj svojim ljudima
Na jednom od prvih gostovanja, bivši igrač Sparsa Džejms Vajt bio je pozvan da sjedi pored Popoviča. Bio je nervozan. O čemu će pričati?
„A onda je počeo da me pita o mojoj porodici, o mom porijeklu, postavljao pitanja o tome ko sam ja kao osoba“, rekao je Vajt.
Popovič je volio da vodi igrače na večere. Takođe je rado dijelio knjige. Mensa-Bonsuu je jednom poklonio knjigu Tanahisija Koutsa, "Između svijeta i mene".
„To ima težinu jer je došlo od njega“, rekao je Mensa-Bonsu. „To nije knjiga koju jednom otvoriš. To je knjiga na koju ću se vraćati cijelog života”.
Kad bi stvari na terenu krenule loše, Popovič bi često zatražio tajm-aut – i ne bi rekao ništa.
„On je jedini trener za kojeg sam igrao“, rekao je bivši krilni centar Sparsa Toni Masenburg, „koji bi, kada igra ne ide kako treba, zatražio tajm-aut i rekao: ‘Vi to sredite. Znate šta se dešava na terenu. Vi to riješite.’”
Šonel Skot je za Popoviča odigrao ukupno 27 utakmica. Ipak, prije par godina rekao je sljedeće:
„Jedva čekam da ga ponovo vidim i da mu kažem: ‘Hvala. Hvala ti što si mi dao pravi način razmišljanja. Hvala ti što si mi omogućio da budem tamo, da upijam to košarkaško znanje i sve te osobine koje vrijede. To je najbolji dio. Danas imam dvije magistarske diplome, čovječe. Cijeli Popov način razmišljanja je da te tjera da težiš izvrsnosti. Moraš dati svoj maksimum. Dvije magistarske diplome kasnije – nisam siguran da bih imao taj mentalni sklop da nisam proveo tu jednu godinu u Sparsima”.
Коментари0
Остави коментар