Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Ostali sportovi

[ Mina ]

03. 01. 2017. 15:44 >> 15:20

"NADLEŽNI NEMAJU SLUHA"

Brajović: Loš status ritmičke gimnastike

Ritmička gimnastika nema status u Crnoj Gori, ali ima talentovanih djevojčica koje bi, ukoliko dobiju podršku, mogle ostvariti i značajnije rezultate na međunarodnoj sceni, kazala je predsjednika gimnastičkog kluba Danilovgrad, Đina Brajović. Brajović, koja je i glavni trener u podgoričkom klubu Enigma, smatra da nadležni za sport u Crnoj Gori godinama nemaju sluha za klubove i Gimnastički savez.

"Godinama se nekoliko klubova snalazi kako zna i umije. Mi čak i finansiramo Gimnasticki savez da bi uopšte i postojao. Tokom jednog sastanka sa predstavnicima Uprave za mlade i sport saošteno nam je da gimnastika kod njih nije prepoznata kao sport koji treba razvijati u Crnoj Gori. Sve što je urađeno za razvoj ritmičke gimnastike u Crnoj Gori zasluga je nas entuzijasta koji radimo u klubovima”, kazala je Brajović agenciji MINA.

Ona je naglasila da klubovi, bez obzira na sve probleme, odlaze na sva značajnija takmičenja u regionu.Brajović je kazala da je ritmička gimnastika olimpijski sport koji nema tradiciju u Crnoj Gori i da je za mnoge nepoznanica.

“Roditelji poistovjećuju ritmičku i sportsku gimnastiku a tu postoji velika razlika. Ritmička gimnastika je spoj baleta, plesa i gimnastike i namijenjena je samo djevojčicama, dok je sportska gimnastika rad na spravama i parteru i namijenjena je i djevojčicama i dječacima”, kazala je Brajović.

Ona je istakla da su Danilovgrad i Enigma iako mladi klubovi, snovani 2013. i 2014. godine, značajno uticali na popularizaciju ritmičke gimnastike u Crnoj Gori.

“Interesovanje djevojčica je sve veće, ali zbog nepoznavanja roditelji se teško odlučuju da upišu dijete. Prostor u kojem obavljamo treninge je nedovoljne površine tako da nijesmo u mogućnosti da primimo sve zainteresovane djevojčice. U naša dva kluba upisano je preko 120 članova”, kazala je Brajović.

Ona je naglasila da je stručni kadar deficitaran, navodeći da to pokušavaju da nadoknade organizacijom kampova i trenerskih i sudijskih seminara.

“Na taj način osposobljavamo kadar za klubove. To su većinom profesori fizičke kulture. Prošle godine gost gimnastičkog kampa za talentovane djevojčice bila nam je višestruka svjetska prvakinja Silvija Miteva. Planiramo uskoro novi desetodnevni kamp na kojem će djevojčice svakodnevno trenirati po pet sati”, kazala je Brajović.

Ona je naglasila da perspektiva ritmičke gimnastike zavisi od stvaranja uslova za njen razvoj.

“Ti uslovi sada ne postoje. To je sport koji zahtijeva višesatne svakodnevne treninge u gimnastičkoj sali koja na žalost ne postoji u Crnoj Gori. Talentovanih djevojčica ima mnogo, koje i u takvim uslovima, već pokazuju veliki potencijal, ali bez adekvatnih uslova za rad i ostalih preduslova ne možemo očekivati vrhunske rezultate”, kazala je Brajović.

Ona je naglasila da je ritmička gimnastika sport sa bogatom olimpijskom tradicijom i predstavlja spoj koordinisanih pokreta i baleta, uz adekvatnu muziku, sa korišćenjem rekvizita (lopta, čunjevi, traka, obruč i vijača).

“Od ostalih sportova izdvaja se po ženstvenosti, a zbog njene gracioznosti mnogi je svrstavaju i u umjetnost. Bavljenje ritmičkom gimnastikom utiče na pravilan razvoj kičmenog stuba i ostalih ekstremiteta (ruke, noge, stopala), pravilno držanje tijela, pravilan hod, jačanje mentalnih funkcija, razvoj koncentracije, smanjenje gojaznosti, pravilan rast i razvoj tijela u cjelini”,kazala je Brajović.

Ona je naglasila da postoje primjeri gradova, u regionu, koji su prepoznali taj značaj i u potpunosti finansiraju gimnastičke klubove.

“Ritmička gimnastika je relativno skup sport koji zahtijeva odlaske na takmičenja van države, upotrebu trikoa i brojnih rekvizita, ali u poređenju sa značajem koji ima u formiranju mlade osobe je pametno uložen novac koji se višestruko isplati”, rekla je Brajović.

Ona je naglasila da se klubovi finansiraju od mjesečne članarine i da im je to osnovni izvor prihoda.

“Stručni kadar u klubovima čine profesori fizičke kulture i licencirani treneri ritmičke gimnastike. Najveći problem su nam uslovi za rad jer nijesmo u mogućnosti da imamo na raspolaganju sportsku salu u kojoj bi trenirali po nekoliko sati dnevno. Razlog je visoka cijena višesatnog zakupa sportskih sala. Imajući u vidu pomenute okolnosti možemo biti više nego zadovoljni rezultatima koje postižemo vec nekoliko godina”,kazala je Brajović.

Ona je kazala da u dva njena kluba ima 15-ak talentovanih 15 djevojčica koje su veoma talentovane i posvecene treninzima.

“Treniraju svakodnevno po nekoliko sati što je neophodno da bi se napredovalu u tom sportu. Ukoliko nastave sa takvim zalaganjem i ako dobiju zasluženu podršku mogli bi od njih očekivati značajnije međunarodne rezultate”, rekla je Brajović.

Prema njenim riječima, pored Danilovgrada i Enigme postoji još nekoliko klubova u Crnoj Gori.

“Budva ima najdužu tradiciju u ritmičkoj gimnastici u Crnoj Gori i sa tim klubom sarađujemo. Podtoji i Soko 1910 i Adriatik-Kid iz Herceg Novog, kao i nekoliko školica sporta u Nikšiću i Tivtu koje se bave ritmičkom i sportskom gimnastikom”, kazala je Brajović.

Ona je podsjetila da je Gimnastički savez član svjetske i evropske federacije i da nekoliko gimnastičarki ima pravo nastupa na takmičenjima u njihovoj organizaciji.

“Dvije gimnastičarke iz GK Budva učestvovale su na Evropskom prvenstvu u Izraelu. Smatram da nijedan sportski klub ukoliko želi značajniji rezultat ne može opstati i napredovati bez pomoći države i značajnih sponzora. Ukoliko bi dobili takvu podršku mogli bi očekivati u kratkom vremenskom periodu značajnije međunarodne rezultate”, kazala je Brajović.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније