- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
20. 05. 2025. 09:46 >> 10:41
Prvi korak EU i Britanije ka približavanju posle pet godina od 'razvoda braka'
Britanija i Evropska unije su postigle sporazum o ribolovu, trgovini, odbrani, energiji i jačanju odnosu u mnogim oblastima.

Prvi put posle pet godina od 'razvoda', Velika Britanija i Evropska unija napravile su korak ka novom približavanju.
Posle višemesečnih pregovora, dve strane su se dogovorile da uklone neke prepreke na granici, potpisavši bezbednosno i odbrambeno partnerstvo.
Nema govora o poništavanju Bregzita (izlaska Britanije iz EU), a početni sporazumi su uglavnom simbolični, pošto ni Britanija ni EU još nisu spremne da se vrate carinskoj uniji, jedinstvenom tržištu i slobodnom kretanju građana.
Ipak, i političari i komentatori prvi samit u Londonu nazivaju istorijskim.
„Okrećemo novu stranicu i otvaramo novo poglavlje u našem jedinstvenom odnosu", rekla je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen na zajedničkoj konferenciji za novinare sa britanskim premijerom Kirom Starmerom.
„Ovo je istorijski trenutak. I ovo je uspeh", dodala je.
Starmer je rekao je da je došlo vreme da se ostave po strani „političke borbe" oko Bregzita.
Britanija i EU su postigle sporazum o ribolovu, trgovini, odbrani, energiji i jačanju odnosu u mnogim oblastima, o čemu i dalje traju pregovori.
Ključni deo dogovora odnosi se na dozvolu evropskim ribarskim brodovima da uplove u britanske vode u narednih 12 godina u zamenu za pojedine trgovinske olakšice.
Dogovor je najveći pomak u odnosima od kada je Velika Britanija zvanično napustila EU 2020, što su ispratile godine neslaganja oko Bregzita.
- Evropa, Velika Britanija i Tramp: Kakva je budućnost Ukrajine
- Evropa obeležava Dan pobede sa Trampom na umu
- Tramp je rasturio svetski poredak i ostavio evropske zemlje da se brzo snađu kako znaju i umeju
Konzervativci i reformisti su dogovor opisali kao „predaju” Britanije Evropskoj uniji, dok liberali kažu da je britanska vlada učinila „pozitivne prve korake" ka ponovnoj izgradnji odnosa sa Evropom.
„Vreme je da gledamo napred.
„Da prevaziđemo stare rasprave i političke borbe kako bismo pronašli zdravorazumska, praktična rešenja koja će doneti najbolje britanskom narodu", poručio je Starmer.
Opisujući sastanak kao „istorijski", Fon der Lajen je rekla da je ovo bilo moguće jedino zahvaljujući „vođstvu" Kira Stramera.
„Okrećemo novi list. Otvaramo novo poglavlje u našim odnosima”, kazala je.
Zahvaljujući postignutom dogovoru, biće lakše uvoziti i izvoziti hranu i piće jer će biti smanjene provere i papirologija.
U zamenu za trgovinske olakšice, EU će imati pristup britanskim vodama do 2038. godine, što je 12-godišnje produženje postojećeg dogovora, koji ističe u junu 2026.
Ribolov čini samo 0,04 odsto britanskog BDP-a, ali je pitanje kontrole voda bilo veoma važno tokom Bregzit kampanje.
Braneći postignut dogovor, premijer je rekao da će zahvaljujući njemu britanski ribolovci „lakše prodavati na evropskom tržištu" i da će im doneti „dugoročnu stabilnost".
Najdžel Faraž, lider partije Reforma UK, ocenio je međutim da će 12-godišnja dozvola ribarima iz zemala EU u britanskim vodama „biti kraj ribarstva".
Kemi Badenoč, liderka Konzervativne partije, ocenila je da Velika Britanija ponovo gubi autonomiju pošto će preuzimati pravila iz Brisela.
Prema dogovoru, Velika Britanija će poštovaće pravila koja postavlja Brisel u više oblasti, a u slučaju sporova biće nadležan Evropski sud pravde.
Predsednik Liberalnih demokrata Ed Dejvi poručio je premijeru da ignoriše zamerke reformista i konzervativaca i da „bude ambiciozniji u postizanju najboljeg dogovora u nacionalnom interesu".
Sporazum otvara mogućnost da Velika Britanija učestvuje u novom EU fondu za odbranu od 150 milijardi funti.
Dogovor je usledio posle višegodišnjih loših odnosa Britanije i EU, koji su kulminirali Bregzitom, što je bio jedan od najburnijih perioda u novijoj britanskoj političkoj istoriji.
Otkako su laburisti preuzeli vlast prošle godine, vlade širom sveta bile su prinuđene da preispitaju odnose u oblasti trgovine i odbrane, kao odgovor na politiku američkog predsednika Donalda Trampa i invaziju Rusije na Ukrajinu u punom obimu.
Ankete pokazuju da većina Britanaca žali zbog glasanja o Bregzitu i da su za bliže veze sa EU.
Ali novo poglavlje u odnosima sa EU dolazi u trenutku kada evroskeptična Reformistička stranka, vodi u anketama javnog mnjenja.
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk