- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
30. 11. 2023.
16:37 >> 16:37
KONFERENCIJA
Nastava mora da prati digitalni razvoj
Nastavni proces treba da se poboljša u digitalnom smislu, da se uvode nova digitalna sredstva i platforme koje će podići nivo nastave u školama. Činjenica je da se djeca već informišu, edukuju i stiču znanja u digitalnom svijetu, a nastava treba i mora da prati taj proces i Ministarstvo prosvjete insistira na razvojnim projektima upravo u tom pravcu, ocijenio je državni sekretar u Ministarstvu prosvjete nauke i inovacija Dragan Bojović, na konferenciji "Digitalno obrazovanje za ljudska prava" koji je danas održana u Podgorici u organizaciji NVO "Juventas".
"Činjenica je da se naša djeca već informišu, edukuju i stiču znanja u digitalnom svijetu. Nastava, naravno, treba i mora da prati taj proces i Ministarstvo prosvjete insistira na razvojnim projektima upravo u tom pravcu. Jedan od njih je nabavka računarske opreme za obrazovno-vaspitne ustanove u Crnoj Gori u iznosu od 6,3 miliona eura, čime će se obezbijediti 50 odsto potreba škola", kazao je Bojović.
Nastojaće, dodao je, da u što skorijem vremenu obezbijedimo 100 odsto potreba naših škola.
"Imamo resurs 'Digitalna škola' koja omogućava online kolaboraciju svih aktera u obrazovanju, ali i dostupnost velikog broja digitalnih sadržaja za samostalno online učenje", naglasio je državni sekretar.
Dodao je da je u školama sprovedeno SELFIE istraživanje kako bi se sagledala digitalna zrelost koju su učenici ostvarili, a da od naredne školske godine počinje i SELFIE istraživanje za nastavno osoblje koje će pokazati gdje su nedostaci tj. koliko se nastava u tom smislu može unaprijediti.
Bojović je istakao razvoj elektronskih usluga za sve građane kako bi se olakšao upis, komunikacija i interakcija svih zaintersovanih građana sa obrazovnim sistemom.
"Treba imati u vidu da je tehnologija pomoćno sredstvo, a ne cilj po sebi, što nam je pokazala kriza sa koronom. Omogućeno nam je da sa jedne strane, razvijemo digitalne platforme, ali se sa druge strane pokazalo da je vrlo važan i nastavnik i živi kontakt između nastavnika i učenika. Strateški nam je bitna digitalizacija i osavremenjivanje nastave, ali i reafirmacija položaja i ugleda nastavne profesije. Ne smijemo zanemarivati ni jedan ni drugi proces, već ih usklađivati, kako bi se ostavrivali najbolji rezultati", naglasio je Bojović.
Na konferenciji su, pored ostalih, učestvovali i Stiven Drejkon, predstavnik Američke ambasade, Ivana Vujović, direktorica NVO "Juventas", Goran Šuković iz CEO Logate Instituta, profesorica CSBH i medijske pismenosti Svetlana Koprivica, kao i Nevena Čabrilo iz Zavoda za školstvo, koja je govorila o procesu digitalizacije u obrazovnom sistemu Crne Gore.
Коментари0
Остави коментар