- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
26. 10. 2024.
12:15 >> 12:23
Čitaj mi:
CGO
Podrška inicijativi za saslušanje nadležnih zbog vršnjačkog nasilja
Centar za građansko obrazovanje (CGO) je uputio predsjedniku Odbora za zdravstvo, rad i socijalno staranje Skupštine Crne Gore, Draženu Petriću, poslaniku PES-a, dopis u kojem pozdravlja i pridružuje se inicijativi za održavanje saslušanja nadležnih na temu vršnjačkog nasilja, a koju je pokrenuo predstavnik Evropskog saveza, poslanik Boris Mugoša.
Kako navode u saopštenju, istraživanja CGO ukazuju da je svaka peta osoba srednjoškolske uzrasti u Crnoj Gori bila žrtva vršnjačkog nasilja, dok 53,4% njih poznaje nekoga sa sličnim iskustvom.
"Najčešće vrste nasilja uključuju psihičko, fizičko i digitalno nasilje, uz zabrinjavajući podatak da 35,8 odsto žrtava nikada nije prijavilo nasilje, dok skoro 2/3 učenika/ca svjedoči prisutnosti nasilja u svojim školama ili sredinama. Podaci su prikupljeni kroz istraživanja o percepciji vršnjačkog nasilja i maloljetničke delinkvencije, među punoljetnim građanima i građankama Crne Gore, kao i među srednjoškolskom populacijom, u okviru projekta 'SRCE: podrška osnaživanju i otpornosti mladih danas', finansijski podržanog od Evropske unije uz kofinansiranje Ministarstva javne uprave", navode u CGO.
Ta NVO smatra da je nužno uključivanje svih društvenih aktera i pooštravanje kazni za najteže slučajeve, uz prevenciju i edukaciju kao ključne mjere.
"Kaznena politika mora balansirati između odvraćanja učinilaca, zaštite žrtava i dugoročnog smanjenja nasilja kroz multidisciplinarni pristup. To znači i da je potrebno raditi i na promjeni stavova i načina razmišljanja mladih, kako bi shvatili da nasilje nije rješenje problema. Samo sveobuhvatan pristup može osigurati sigurno okruženje za mlade", navode u saopštenju.
Коментари0
Остави коментар