- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
05. 12. 2024.
11:57 >> 12:35
4
Čitaj mi:
IZ SINDIKATA NAJAVILI
Radikalnije mjere ako menadžment ŽPCG ne povuče anekse i otkaze radnicima
Dio radnika Željezničkog prevoza traži da menadžment te kompanije do sjutra povuče anekse ugovora koje su ponudili radnicima, kao i otkaze dvojici zaposlenih koji su juče otpušteni zbog nepotpisivanja aneksa, jer će u suprotnompreduzeti radikalnije mjere. Oni su istakli da će, ukoliko njihovi zahtjevi ne budu ispunjeni, tražiti ostavke izvršne direktorice i Odbora direktora. Najkasnije sjutra sastaće se sa ministarkom saobraćaja Majom Vukićević.
Dva radnika ŽPCG juče su dobili otkaze zbog nepotpisivanja aneksa Ugovora o radu, kojim je zabranjen rad u konkurentskim kompanijama.
Predsjednik Jedinstvenog sindikata radnika Željezničkog prevoza Crne Gore Milan Usančević kazao je da su jutros uputili ministarki urgentno pismo kojim su tražili sastanak te da su dobili odgovor da bi on mogao da se održi danas u popodnevnim časovima ili eventualno sjutra.
“Mi to prihvatamo. Mi striktno tražimo od menadžmenta da povuče nezakonite anekse koji su podijeljeni radnicima, da se ponište rješenja o otkazima. Ukoliko danas ne povuku anekse tražićemo radikalnije mjere to će biti ostavka izvršne direktorice i Odbora direktora", kazao je Usančević.
Generalni sekretar Unije slobodnih sindikata Srđa Keković kazao je da je situacija u ŽPCG zabrinjavajuća budući da smo zemlja u kojoj skoro pa ne funkcioniše Željeznički prevoz.
“Ono što Zakon o radu kaže i nalaže to je da poslodavac ima pravo da ponudi unošenje takve klauzule u Ugovor o radu, ali isto tako Zakon kaže da poslodavac ne može da obaveže zaposlenog da takvu klauzulu prihvati. Zakon je isti za sve, tako da nije propisao mogućnost poslodavcu da može da da otkaz zaposlenom ako ne potpiše klauzulu”, kazao je Keković.
Za njega su izjave menadžmenta na jučerašnjoj konferenciji za novinare vrlo zabrinjavajuće jer su se ticale, ne samo činjenice da se zaposleni nijesu izjasnili o predlogu, nego da oni sabotiraju rad ŽPCG, a da ni jednom riječju nije objašnjeno zašto je to tako.
“Takvo ponašanje menadžmenta smatramo krajnje neodgovornim, neprofesionalnim. Nije nam jasno šta stoji iza toga, ako uopšte nešto stoji. U svakom slučaju, na nama je da ne dozvolimo i zbog kolega koji ostaju bez posla nezakonito, da taj menadžment ne uspije u nezakonitim namjerama”, kazao je on.
Predsjednik Sindikalne organizacije prevoza mašinovođa Crne Gore Dejan Žarić je kazao da su ranije dobili obećanje da će dobiti povećanje plata čim se izabere izvršni direktor. Nakon što se to desilo, dobili su aneks da se menadžentu povećaju koeficijenti a njihovu cijenu rada sa 12 na 15 odsto.
"Mi smo se opredijelili da prvo treba riješiti plate zaposlenih a onda ostale, odbili smo to. Tu je i nastao problem jer je to shvaćeno da smo mi neko ko neće da sarađuje. Jako smo uvrijeđeni, razočarani stavom izvršne direktorice koja je kazala da mi radimo sabotažu. Opstrukcija i sabotaža zato što su vozila neispravna i što tražimo da se radi profesionalno”, kazao je on.
Član Izvršnog odbora Jedinstvenog sindikata radnika ŽPCG Miroslav Babović je kazao da je izvršna direktorka juče iznijela pregršt neistina.
“Tužila je radnike koji rade po 40 godina da su dio opstrukcije i kriminalne grupe. Mi koji smo ŽPCG držali na leđima, dočekali smo da nas nazivaju tim imenima. Juče su dobile otkaz kolege koje su davale veliki doprinos ŽPCG. Dvije porodice su ostale bez primanja i mi smo spremni da svi ostanemo bez primanja, ali ove ljude nećemo ostaviti na cjedilu”, kazao je Babović.
Kada je riječ o aneksima ugovora, rekao je da je u pitanju pravna hajdučija.
"Sve što su uradili, uradili su nezakonito. Ovo je jedna pravna hajdučija po mišljenju svih relevantnih pravnika, čak i predsjednice suda koja je pisala Zakon", kazao je on.
Poručio je da neko na silu pokušava da ih natjera da potpišu aneks o konkurenciji, što nijeesu dužni da urade.
Takođe je ponovio da tvrdnje o sabotaži vozova nijesu istinite.
“Vozovi su otkazivani i petnaest dana prije, a tada nas niko nije otpuživao za opstrukcije", kazao je on.
Keković je rekao da se ponuda za aneks radila selektivno, da je prvo data mašinovođama i pregledačima vozova u Podgorici.
“To je urađeno s namjerom da se primjerima u Podgorici zastraše svi radnici”, kazao je on.
Babović je saopštio da su aneks ugovora dobili 29 mašinovođa i 15 pregledača, i da danas mogu svi mogu dobiti otkaz.
"To je kolaps sistema u najavi jer nema pregledača i mašinovođa na birou rada. Danas treba da dobije otkaz preko 40 ljudi, neka se država zapita kako će se vozovi pokrenuti", kazao je on.
Istakao je da će biti podnijete krivične prijave protiv menadžmenta zbog ugrožavanje javnog interesa.
Коментари4
Остави коментар