- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
09. 12. 2024.
11:28 >> 11:30
Čitaj mi:
PREMIJER NA KONFERENCIJI MANS-a
Završeno prebrojavanje cigareta u Baru, u borbi protiv korupcije nema nedodirljivih
Nacionalna antikorupcijska konferencija koju organizuje Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) počela je u Podgorici a premijer Milojko Spajić istakao je da je zakonodavstvo reformisano i da su osnaženi institucionalni kapaciteti za borbu protiv korupcije. Najavio je da će iduće godine biti donijet zakon o zvizdačima, a unaprijeđen je i sistem oduzimanja imovine stečene kriminalnom djelatnošću.
Spajić je naglasio da je ojačan status Specijalnog policijskog odjeljenja, a osnažena je i budžetska inspekcija. Osim hapšenja od strane SPO i SDT-a, naglasio je da je i Sektor za borbu protiv kriminala u Upravi policije ostvario dobre rezultate.
"U borbi protiv korupcije ne smije biti nedodirljivih, niti smije biti selektivnosti", rekao je Spajić.
Najavio je da će poreska policija početi da funkcioniše, za početak, u Poreskoj upravi.
On je podvukao da će biti uspostavljeni i mehanizmi da se dođe do krajnjih vlasnika firmi koje posluju, bez obzira gdje se nalaze. Naglasio je i da je zastara vrlo važno pitanje, te da u narednim izmjenama zakona treba raditi na tome da bude što duža a ASK da ima veća ovlašćenja.
Kako je rekao, prebrojane su oduzete cigarete u Luci Bar i sa prijateljima iz Velike Britaniije i EU sproveden je vrlo zahtjevan poduhvat.
"Uz pomoć SPO, imali smo sjajan rad Uprave carina koja je sve to sprovela. Imamo tri nadležna eniteta u Luci Bar, možda bi neko rekao da je Luka namjerno 'iscjepkana' da bi se lakše švercovalo, ja to ne kažem ali ukazujem da djeluje da je to neefikasno upravljanje", kazao je Spajić.
On je naglasio da se Crna Gora suočava sa problemom pranja novca, i dobro je što ulazimo u SEPA sistem.
"Vidljiv benefit za građane je što će se mnogo brže i lakše sprovoditi plaćanje, ali nevidljiv dio je rigorzna kontrola koja će značajno omogućiti lakše i efikasnije kontrole", naveo je premijer.
On je naglasio da je Poreska uprava mnogo potentnija nego što se zamišlja, jer je i u SAD iskustvo pokazalo da je protiv ozbiljnih kriminalaca često bilo lakše dokazati utaju poreza nego neka druga krivična djela.
"Poreska policija će moći da automatizuje male provjere, a baviće se krupnijim slučajevima. Kompjuter će raditi manje provjere, a biče poseban sistem za veće", podvukao je Spajić.
On je rekao da je "vladavina prava" toliko izlizana ovih decenija da se moraju naglasiti ponovo dvije stvari.
"Vladavina prava je da država svakog pojednica tretira pravedno i pošteno, a sami pojedinac ima percepciju da država adekvatno sprovodi zakone i da se zakoni poštuju", dodao je Spajić.
On je rekao da je baš zbog te percepcije jasno da se mora beskompromisno primijeniti zakon po pitanju porijekla imovine i oduzimanja imovine stečene kriminalnom djelatnošću.
"Taj nevidljivi vrh u borbi protiv organizovanog kriminala je Poreska uprava", kazao je Spajić.
Ambasador EU Johan Satler istakao je da je borba protiv korupcije važan izazov. On je rekao da je za ispunjavanje završnih mjerila u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, u kontekstu pregovora o pristupanju EU, mora da se uradi više.
"Napredak u protekloj godini je bio dobar i pozitivan. Nadam se da ćemo naredne sedmice imati Međuvladinu konferenciju vezano za zatvaranje četiri poglavlja", rekao je Satler.
On je posebno ukazao da je potrebno imati dobar zakon o finansiranju političkih stranaka, a naveo je da je potrebno stvoriti preduslove za održavanje lokalnih izbora u jednom danu. Takvo održavanje, rekao je, stabilizovalo bi političke prilike u zemlji.
"Obrahruje imenovanje predsjednice Vrhovnog suda, imao sam sastanak sa njom, i ukazovano je na snažne rezultate u borbi protiv korupcije. To će biti mjerilo i gledaćemo rezultate u sudstvu i Vrhovnom sudu", rekao je ambasador EU.
Posebno je potencirao i Plan rasta za zapadni Balkan, i naglasio je da treba primijeniti mjerila da bi se koristila sredstva koja je EU najavila.
"Mnogo toga treba da se uradi, poglavlja 23 i 24 su alfa i omega. Optimista sam, dobro smo počeli ali naravno, dokaz su rezultati i unaprijed se radujem", rekao je Satler.
Ambasadorka SAD Džudi Rajzing Rajnke kazala je da su korozivni uticaji korupcije na društvo. Kazala je da SAD vrlo ozbiljno shvataju borbu protiv korupcije i svrstavaju je među prioritete kada je u pitanju zaštita nacionalne bezbjednosti.
"Na kraju krajeva, korupcija razjeda samo društvo i dovodi do slabljenja institucija", naveo je Rajzing Rajnke.
Ona je naglasio da je borba protiv korupcije vrlo izazovan zadatak, a neophodne reforme nijesu lake.
"Javna služba treba da bude sinonim za poštenje, postojanost i dobro upravljanje. Građani zaslužuju postovanje etičkih kodeksa od javnih službenika"; rekla je Rajzing Rajnke.
Kako je potencirala, potrebno je stvarati institucije koje će donositi pravdu.
"Pravda mora da bude zadovoljena institucionalno i brzo", kazala je Rajzing Rajnke.
Ona je naglasila da SAD ostaju nepokolebljive u namjeri da pomognu Crnoj Gori da se izbori protiv korupcije.
"Posebno brinu transnacionalne kriminalne organizacije koje djeluju širom svijeta. Moramo da se udružimo", naglasila je ambasadorka.
Kazala je da će američka administracija nastaviti sa politikom uvođenja sankcija prema korumpiranim pojedincima i nastojanju da zaštiti javni interes.
Ona je poželjela puno sreće Crnoj Gori u borbi protiv korupcije.
Ambasadorka Velike Britanije u Crnoj Gori Don Meken rekla je da nijedna država nije slobodna od korupcije i zato je i borba protiv korupcije nešto oko čega sve države mogu da se ujedine. Istakla je da je Velika Britanija spremna da pomogne Crnoj Gori u borbi protiv korupcije.
Ukazala je da su konferencije poput ovih prilika da se oda priznanje onima koji imaju dovoljno hrabrosti da se bore protiv korupcije.
Takođe je istakla da Crna Gora ne može biti mjesto iz kojeg mladi ne odlaze ili zemlja koja privlači investicije ukoliko nema borbe protiv korupcije.
Kako je saopštila An Mari Maske, ambasadorka Francuske u Crnoj Gori, borba protiv korupcije je važan izazov. Posebno je ukazala na štetu koju koprupcija pričinjava životnoj sredini.
Ambasadorka Italije Andrina Marsela kazala je da finansijska policija Italije, Gvardija di Financa, priprema dokument koji će biti od koristi Crnoj Gori vezano za uspostavljanje finansijske policije i savjeta po tom pitanju.
"Naravno, Rim nije izgrađen za jedan dan, neće ni finansijska policija. Ali vjerujem da ćete uspjeti", rekla je Marsela.
Ona je kazala da je iskustvo Italije u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije veoma dragocjeno.
Izvršna direktorka MANS-a Vanja Ćalović Marković kazala je da se cijelog života trudi da razumije šta ne valja sa sistemom u Crnoj Gori, gdje nestaje novac i ko je odgovoran za korupciju. Ona je kazala da su govorili o zarobljavanju države onda kada o tome skoro niko nije.
"Mislili smo da je vrijedno da žrtvujemo i svoj život. Mislili smo da smo dočekali bolju Crnu Goru, imajući političke promjene u vidu. Ali ispostavilo se da taj preduslov nije dovoljan", navela je Ćalović Marković.
Ona je rekla da moramo imati odnos koji podrazumijeva da su korumpirani pojedinci i kriminalci otpadnici od društva a ne ugledni biznismeni i ljudi koji se pitaju. Ona je istakla da se mora prestati sa pričama "snašao se".
"Nikada neću prihvatiti da je u mentalitetu Crnogoraca korupcija. Nije tačno. Svi znamo koliko smo se ponosili našim djedovima koji su bili pošteni onda kada je bilo neuporedivo teže. Moramo da pošaljemo poruku da ova država neće tolerisati korupciju i nezakonito bogaćenja, bez obzira kome da pripadate", rekla je Ćalović Marković.
Ona je naglasila da evo četiri godine nakon promjene vlasti nema ni pomena o kriminalizaciji nezakonitog bogaćenja.
"Ja shvatam da je ovoj vladi, koja ima u posljednje vrijeme nezabilježeno veliku podršku, prioritet bila ekonomija i stvaranje preduslova za bolji život. Ali mora se imati u vidu borba protiv korupcije, jer nije nam valjda cilj da svi odu. Moramo da vratimo ljudima vjeru u pravdu. S ovakvom policijom i pravosuđem, mislim da to nije moguće. Pogledajte na šta liče sada postupci koje je glavni specijalni tužilac pokrenuo rizikujući svoj život, pa to je farsa", upozorila je Ćalović Marković.
Ona je kazala da je cilj valjda da stvaramo uslove da naši mladi ostanu ovdje a ne da gledaju ulazak u EU kao priliku da odu odavde i rade poslove u Belgiji, Holandiji ili Francuskoj.
Kako je naglasila, zakon o finansiranju političkih subjekata je suštinski važan.
MANS, kako je podvukla, ima mnoga rješenja i spremna je da ih ponudi.
"Nadam se da će ova i svaka vlada u fokus staviti borbu protiv korupcije jer se samo tako može vratiti vjera u pravdu", kazala je Ćalović Marković.
Коментари0
Остави коментар