Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

A.J.

13. 12. 2024. 19:01 >> 21:15
2

branko stešević

"Nijedan narod u Crnoj Gori ne smije biti diskriminisan"

Crna Gora mora da se postara za sve djelove društva, odnosno da nijedan narod ne može da bude definisan kao da pripada drugoj državi a to je u današnjoj Crnoj Gori još ambicija, ne realnost, poručeno je na Okruglom stolu "Saradnjom do jedinstvene strategije Srba u Crnoj Gori.

Događaj je otvorio dirketor NVO Srpska demokratska inicijativa i organizator Okruglog stola Branko Stešević.

"Da li imamo definicuju šta znači biti Srbin iz Crne Gore? Moje iskustvo dijeli floskule "mi smo isti", ali se postavlja pitanje po čemu se razlikujemo onda? Kako ćemo dokazati diskriminaciju Srba u Crnoj Gori ako ne možemo da odredimo ko su Srbi u Crnoj Gori. Ne znači da želimo da se odvojimo od šire populacije društva, ali želimo da se izdvojimo kao narod koji je poseban i koji želi da se bori za svoja prava", otvorio je Stešević večerašnju diskusiju. 

On je kazao da su Srbi dio Crne Gore i poručio da traže sva prava koja uživaju i drugi narodi. To, kako je objasnio, "ne znači da želimo da se odvojimo od drugih, već da želimo da ostvarimo svoja prava".

Govorio je i o diskriminaciji koju kao narod doživljaju. 

"Postoje razni tipovi diskriminacije, prije svega sistemska diskriminacija. Mislimo i na direktnu i indirektnu diskriminaciju. Crna Gora mora da se postara za sve djelove društva, nijedan narod ne može da bude definisan kao da pripada drugoj državi. To je u današnjoj Crnoj Gori ambicija još, ne realnost. I pored pada režima Mila Đukanovića mi i dalje osjećamo diskriminaciju. Ne postoji neko ko nije dozivio govor mržnje, ali neću, da se pravim i da govor mržnje nije dolazio i sa naše strane", kazao je on. 

Poručio je da žele svima benefite ali ako se pogledaju dokazi slika je, kaže, jasna.

"U Glavnom gradu radi svega 19 Srba, i to je jako loše, jer je lokalna samouprava broj jedan prosperiteta mladih u Crnoj Gori", naveo je on. 

Stešević je naveo istraživanje nevladine organizacije Centar za građansko obrazovanje (CGO) pod nazivom "Stavovi građana i građanki o pitanjima multikulturalizma u Crnoj Gori" kao negativan primjer jer su, prema njegovim tvrdnjama,  došli do podataka da su Srbi najbolje pozicionari narod u Crnoj Gori. 

"Srpsko građansko društvo mislim da im nije dobro odgovorilo. Poenta je da je CGO došao do podatka da su Srbi najpovlašćenija grupa u Crnoj Gori, a smatramo da je takva metodologija veoma loša, jer ne možemo svakog da pitamo već ljude koje su direktni izvori. Istraživanja koja se sprovode po lošoj metodologiji daju iskrivljenu sliku", rekao je on. 

Istakao je da su sjeverni dio naše države je najsiromašniji region, te da je logično da je on i njegova ekonomska snaga jako smanjena.

Naglasio je i da je crkva odigrala "ključnu ulogu u očuvanju našeg naroda".

Jedna od strategija na kojoj je će organizacija na čijem je čelu nastojati je i saradnja sa medijima.

"Protiv našeg naroda se plasira dosta laži tako da je bitna saradnja i sa medijima. Savjesni pojedinci - ova sala ih je puna", naveo je Stešević. 

On je posebno naglasio da su podršku za organizovanje ovog događaja imali od Srpske kuće, i izrazio im duboku zahvalnost.

"Želimo da rečenica 'Ja sam Srbin u Crnoj Gori' nosi istu težinu kao rečenica imam plave oči, tj da nema nikakve politicke konotacije već da će Srbi imati status da su Crna Gora i mislim da je vrijeme da se država postara o našim pravima", zaključio je Stešević. 

Prisutni su zatim započeli svoja izlaganja o položaju Srba u Crnoj Gori. 

Пратите нас на

Коментари2

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније