Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

Krsto Gazivoda [ TVCG ]

08. 01. 2025. 20:00 >> 20:28
2

STRUČNJACI OCJENJUJU

Za zamućenje vode sa Mareze kriva i divlja gradnja

Nije prvi put da voda sa Mareze nije za piće kada su obilne padavine u Podgorici. Ipak, ne može se sve pripisati ni tome, kaže struka. Hidrolozi ističu da i ljudski faktor ima uticaj, jedan od njih je divlja gradnja koja se mora zaustaviti.

 

Gotovo svaki put kada padavine pogode glavni grad, njegovi stanovnici ostaju bez pijaće vode. Razlog je nemar ljudi i nekontrolisana gradnja u okolini vodoizvrišta Mareza, objašnjava struka.

“Gradnja i aktivnosti kroz Bjelopavlićku ravnicu, dovele su do toga da dolazi do zamućenja vode i do pojave velike količine častica koje se odvajaju, recimo, od sedimenta”, kaže hidrobiolog Bogić Gligorović.

Mareza je dio većeg sistema podzemnih voda, s kojeg se snabdijeva veći dio grada. Prva zona je ograđena i pod zaštitom vodovoda. Ali ne i druga, koja je prepuštena divljoj gradnji, portvruđuju u lokalnom Vodovodu.

“U pitanju je takav tip vodoizvorišta da je dovoljno da u nekoj neposrednoj blizini sa određenim građevinskim radovima, ošteti neka od podzemnih ploča i da voda bukvalno nestane”, kaže direktor Vodovoda Aleksandar Nišavić.

“Arterski bunari, kojih je veliki broj kroz Bjelopavlićku ravnicu, a takođe i okolini Podgorice koje se, da kažem, nekontrolisano kopaju, dospijevaju do tog samog podnožja i, verovatno, urušavaju taj drenažni sistem”, kaže Bogić Gligorović.

Gligorović upozorava i na problem fekalnih sistema, odnosno septičkih jama.

“Te stvari na području Bjelopavlićke ravnice nijesu regulisane”, kaže Gligorović.

I sve ovo je van domašaja djelovanja podgoričkog Vodovoda, iz kojeg ipak uvjeravaju da čine šta je do njih.

“Mi se trudimo da negdje održavamo stanje pod kontrolom, naravno u tom ijdelu, a svakako se trudimo i da nađemo adekvatna rješenja koja su dostupna na tržištu kako bi smanjili period mutnoće, nabavkom određenih filtera”, kaže Nišavić.

Da Vodovod sam ne može riješiti problem, saglasan je i hidrobiolog Gligorović. Najvažnije je da se priroda oko izvora rehabilituje.

“Neophodno je da se sprovede aktivnost pošumljavanja područja, jer same šume i vegetacije sprečavaju prodiranje čestica. One predstavljaju  jedan sistem filtera koji na površini sprečava te vode od padavina da izazovu zamućenje”, objašnjaca hidrobiolog.

Voda s česme je luksuz koji mnogi nemaju ili ga skupo plaćaju. Zato je važno da ga Podgoričani sačuvaju kako ne bi doživjeli sudbinu mnogih evropskih metropola.

Пратите нас на

Коментари2

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније