- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
14. 01. 2025.
09:53 >> 10:49
Čitaj mi:
Neđeljko Rudović
"Tužilaštvo ima mehanizme da reaguje na govor mržnje"
U saradnji sa stručnim timom psihijatara i psihologa Crne Gore, Ministarstvo kulture i medija pripremilo je smjernice i preporuke za krizne situacije, oslanjajući se na međunarodnu praksu i standarde. Tim povodom, gost u jutarnjem programu je direktor Direktorata za medije Neđeljko Rudović.
Glavni cilj je, kako navodi, bio vidjeti na koji način izvještavati o tragičnim događajima, a ne proizvesti dodatnu društvenu opasnost.
"Imali smo jako tešku, bolnu, stresnu situaciju i htjeli smo na ovaj način da damo podršku novinarima i novinarskama i urednicima i urednicama", istakao je Rudović.
Neophodno je, kaže Rudović, izbjegavati neprovjerene i senzacionalističke informacije, da se ne bi nanosio dodatni bol porodicama žrtava.
Navodi i da se ne smije izvještavati o počiniocu zločina na način koji bi, eventualno, inspirisao nekog drugog da napravi zločin.
Kaže da Crna Gora ima oko 200 registrovanih medija, ali da je svaki građanin koji koristi društvene mreže medij za sebe.
"Zamislite ako 500.000 građana koji su korisnici društvenih mreža pišu sve što im padne na pamet, ili neke organizovane grupe namjerno preko svojih simpatizera na društvenim mrežama plasiraju neku svoju propagandu i pokušavaju da profitiraju ama baš na svemu. U takvoj situaciji mi moramo imati odgovor ako neko kroz društvene mreže izaziva društvenu nestabilnost, koristi govor mržnje, i izaziva tenzije u društvu. Zato je neophodno da imamo odgovor na ove pojave", istakao je Rudović.
Rudović ukazuje da tužilaštvo ima mehanizme da se izbori sa govorom mržnje, i da je svako ko širi govor mržnje na udaru više zakona.
"Ako je neko ranije podlijegao sankcijama po Zakonu o javnom redu i miru jer je nekog vrijeđao na ulici ili kafani, ista je situaciija i sada na društvenim mrežama", naveo je Rudović.
Osim različitih zakonskih rješenja, naglašava da Ustav zabranjuje govor mržnje i širenje mržnje.
"Što se tiče nazovi medija i nazovi novinara koji su u stanju da daju naslov koji je dat, (prim.autor "Trinaesta žrtva svetosavskog ritualnog masakra na Cetinju", portal Aktuelno) ali i onih regionalnih medja koji govore o božijoj kazni Cetinjanima, tu imamo jasne nadležnosti AEM-a... Oni podliježu kaznenim odredbama Zakona o medijima, a ključno podliježu nadležnosti tužilaštva", istakao je Rudović.
Коментари0
Остави коментар