- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
12. 02. 2025.
14:40 >> 16:11
Pozitivno mišljenje da Đoković i Čobaj budu ambasadori u Beogradu i Prištini
Odbor za međunarodne odnose i iseljenike dao je pozitivno mišljenje mišljenje o predlozima Vlade za amabsadore u Beogradu i Prištini - Nebojši Đokoviću i Bernardu Čobaju. Za Đokovića je glasalo svih osam članova Odbora, dok su protiv imenovanja Čobaja bili poslanici ZBCG Velimir Đoković i Jelena Kljajević.
Đoković je na početku sjednice kazao da su odnosi dvije države prošli kroz dvije faze, te da treba raditi na građenju stabilizacije odnosa dvije zemlje.
"Danas dvije države nemaju otvorenih pitanja, imaju definisanu granicu i obje su na putu pristupa Evropskoj uniji (EU ", kazao je Đoković.
Istakao je da će uraditi sve što je u njegovoj moći da bilateralni odnosi budu stabilni.
“Ne smijemo sebi dozvoliti lukszuz da nemamo diplomatske odnose sa ambasadorima i to godinama”, rekao je on i dodao da su prioritet saradnja sa EU, regionalni dobrosusjedski odnosni, održavanje razvijene saradnje sa Rusijom i Kinom, te unaprjeđenje odnosa sa Sjedinjenim Američkim Državama (SAD).
Čobaj je rekao da mu je čast što je predložen za ambasadora u Prištini. Istakao je da Crna Gora i Kosovo ostvaruju izvanrednu saradnju u mnogim regionalnim i međunarodnim organizacijama.
„Crna Gora i Kosovo ostaju zainteresovani za jačanje putne infrastrukture. Godinama se govori od putu Rožaje-Peć,kosovska strana je preuzela na sebe studiju izvodljivosti, vidjećemo kako će se to odvbijati, budući da može doći do promjene vlade. Put Plav-Dečani skoro je završen sa kosovske strane, ostalo je da se asfaltira još pet kilometara“, kazao je on.
Prema riječima Čobaja, ono u čemu smo bili najvidljiviji, najprepoznatljiviji je kulturna diplomatija.
„A to je naša autentična lična karta u dostizanju vanjsko-političkih ciljeva zemlje. O značaju kulturne diplomatije govori Ustav UNESCO iz 1946 a i kod mnogih velikih savremenih pisaca poput Orhana Pamuka, Milana Kundere, Amina Malufa, možemo naći uporište o značaju kulturne diplomatije“, kazao je on.
Čobaj je citirao dokumenat Evropske unije iz 2016.godine:
„Kultura mora biti dio naše vanjske politike. Kultura takođe može biti ''motor'' ekonomskog i društvenog razvoja. Putem kulture gradimo savez civilizacija nasuprot onih koji nas pokušavaju razdvojiti. To je razlog zašto kulturna diplomatija mora biti u središtu našeg odnosa sa savremenim svijetom“, citirao je čobaj istakavši da će kulturna diplomatija biti srž djelovanja Ambasade Crne Gore u Republici Kosovo.
Crna Gora i Republika Kosovo uspostavili su diplomatske odnose 2010. godine.
Čobaj je godinama radio u Ambasadi Sjedinjenih Američkih Država u Podgorici.
Đoković je magistar ekonomskih nauka koje je završio na Ekonomskom fakultetu u Podgorici. Do sada je radio u Udruženju banaka Crne Gore kao savjetnik za ekonomska pitanja. Čitav radni vijek je proveo u bankarskom sektoru, a jedan period je bio profesionalno angažovan u Narodnoj banci Jugoslavije, i potom Centralnoj banci Crne Gore, na poslovima supervizora bankarskog sektora.
Autor je knjige „Bankarstvo Crne Gore“, kao i oko 20 stručnih radova objavljenih u specijalizovanim časopisima u regionu. Učesnik je na više desetina seminara i naučnih konferencija iz oblasti bankarstva i finansija. Bio je predsjednik, a potom i član Borda direktora Aerodroma Crne Gore A.D. Govori engleski jezik.
Oženjen, otac četvoro dece.
Коментари0
Остави коментар