Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

Mi.M. [ Mina ]

08. 04. 2025. 14:08 >> 14:08
Čitaj mi:

Brojni izazovi otežavaju pristup Roma obrazovanju

Dječji fond Ujedinjenih nacija (UNICEF) pozvao je nadležne institucije da preduzmu intenzivnije aktivnosti kako bi se povećao broj romske i egipćanske djece koja upisuju predškolske ustanove i da osiguraju mjere koje će doprinijeti njihovom zadržavanju u osnovnom obrazovanju i uspješnoj tranziciji u srednju školu.

Iz UNICEF-a su, povodom Međunarodnog dana Roma, kazali da je obrazovanje temelj razvoja svakog djeteta, ali da se, ipak, romska i egipćanska djeca suočavaju sa brojnim izazovima koji otežavaju njihov pristup obrazovanju.

Oni su naveli da, prema posljednjim dostupnim podacima s Popisa stanovništva iz 2023. i portala Školska statistika Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija za prošlu godinu, blizu 80 odsto romske i egipćanske djece u Crnoj Gori ne pohađa predškolske ustanove, jer su brojne prepreke koje ih i dalje sprečavaju u tome.

„Nedavne procjene (Popis iz 2023. i podaci portala Školska statistika) govore da je 91 odsto djece koja se izjašnjavaju kao Romi i Egipćani upisano u osnovnu školu, dok je samo 27 odsto upisano u srednje obrazovanje“, kaže se u saopštenju.

Međutim, kako su rekli iz UNICEF-a, ne postoje ažurirani podaci o tome koliko te djece redovno pohađa školu, ili uspješno završava školovanje.

Iz UNICEF-a su kazali da njihova analiza „Višedimenzionalno siromaštvo djece u Crnoj Gori“ iz 2021. godine pokazuje da je 65 odsto romske i egipćanske djece uskraćeno u domenima ishrane, ranog razvoja i stanovanja.

Prema njihovim riječima, udaljenost između domova te djece i predškolskih ustanova, uz razne indirektne troškove, poput prevoza i potrebe za odjećom i obućom, roditeljima još više otežava upis djece.

„Osim toga, stigma u vezi sa siromaštvom i etničkom pripadnošću dodatno usložnjava te izazove. Ograničena podrška savladavanju jezika i nedovoljno zastupljena dopunska nastava takođe su među razlozima za nisku stopu upisa i za napuštanje školovanja“, kaže se u saopštenju.

Iz UNICEF-a su pozdravili napore Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) u pogledu organizovanja prevoza do osnovnih škola, kao i povećanje broja romskih medijatora u obrazovanju.

Oni su pozvali sektore zdravstva, socijalne i dječje zaštite da slijede taj primjer tako što će formalizovati ulogu medijatora i osigurati im stabilan radni status.

„Medijatori imaju presudnu ulogu u poboljšanju komunikacije između škola i porodica i pružaju ključnu podršku romskoj i egipćanskoj zajednici, naročito djeci i mladima, u pogledu pristupa obrazovanju, zdravstvenoj zaštiti i socijalnim uslugama“, navodi se u saopštenju.

Kako je rekao šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Mikele Servadei, da bi se povećao stepen pohađanja predškolskog obrazovanja među romskom i egipćanskom djecom, neophodno je obezbijediti prevoz do predškolskih ustanova i povećati broj romskih medijatora u sektoru socijalne i dječje zaštite.

On je dodao da je potrebno pospješiti nastavu jezika i dopunsku nastavu, kao i obezbijediti obuku za nastavnike i proširiti programe podrške roditeljima.

„Iskorjenjivanje siromaštva počinje pružanjem kvalitetnog i inkluzivnog obrazovanja za svako dijete i zato će UNICEF sarađivati s nacionalnim i lokalnim institucijama, kao i s romskom i egipćanskom zajednicom, kako bi se osiguralo da svako dijete u Crnoj Gori može da ostvari pravo na obrazovanje“, kazao je Servadei.

Iz UNICEF-a su podsjetili da, uz podršku Evropske unije (EU), s MPNI rade na strategiji reforme obrazovanja 2025-2035, koja poseban akcenat stavlja na inkluziju djece iz manjinskih grupa.

„Osim toga, u saradnji s resornim ministarstvima,
UNICEF je podržao partnere – predškolske ustanove, škole, domove zdravlja i nevladine organizacije – u sprovođenju programa roditeljstva „Brižne porodice““, kaže se u saopštenju.

Navodi se da je program do danas uspješno završilo skoro 1,7 hiljada roditelja, od čega je samo 76 iz romske i egipćanske zajednice.

Stoga su, kako su istakli iz UNICEF-a, potrebni veći napori da se tim roditeljima i starateljima olakša pristup tom programu.

Oni su dodali da to podrazumijeva obezbjeđivanje prevoza do lokacija na kojima se program realizuje i pružanje usluga brige o djeci tokom sesija, kako nijedan roditelj ne bi bio onemogućen da učestvuje zbog logističkih prepreka.

Iz UNICEF-a su kazali da je Crna Gora, kao potpisnica Konvencije Ujedinjenih nacija o pravima djeteta, u obavezi da svakoj djevojčici i svakom dječaku obezbijedi ostvarivanje prava na život bez siromaštva, kao i prava na obrazovanje.

„Takođe, kao zemlja kandidat za članstvo u EU, Crna Gora treba da obezbijedi sprovođenje obaveza definisanih Poznanskom deklaracijom o integraciji Roma i Egipćana – tako da najmanje 90 odsto pripadnika te manjine upisuje i završava osnovno obrazovanje, a najmanje 50 odsto upisuje i uspješno završava srednju školu“, navodi se u saopštenju.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније