Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

Tufik Softić

21. 04. 2025. 07:27 >> 07:27

Smrčak počeo, proizvođači obaraju cijene

Prvi rod vrlo tražene i skupe pečurke pod nazivom smrčak počeo je, ali mu cijenu naglo obara uzgajanje i proizvodnja u vještačkim uslovima, što je već počeo da radi i jedan biznismen na Kosovu. To je Portalu RTCG kazao poznati rožajski otpukljivač i prerađivač pečurke Feho Kalač, vlasnik preduzeća „K.D. Sloga“.

On je objasnio da je smrčak prva pečurka koja je već krenula sa ljekovitom biljkom jaglika, i da je to do prije nekoliko godina bila među najskupljim pečurkama.

„Cijena sušenog smrčka kretala se na tršištu oko 250 eura za kilogram. Međutim, prije nekoliko godina Kinezi su počeli da ga vještački proizvode i naglo mu oborili cijenu i na evropskom tržištu, tako da je kilogram sušenog smrčka prošle godine bio sto pedeset eura, a ove godine možda će biti manje“, kazao je Kalač.

Prema njegovim riječima vrlo brzo nakon Kine proizvodnja vještačkog smrčka počela je i u Turskoj, da bi se sada pojavio i jedan biznismen na Kosovu, koji čak i na internetu reklamira svoje plantaže smrčka u nekoj vrsti plastenika.

„Sasvim sigurno da će proizvodnja u vještačkim uslovima u našoj neposrednoj blizini uticati na pad cijene ove pečurke. Inače, meni su već počeli da se javljaju berači koji ga pronalaze ovih dana, i vidjećemo kakva će biti sezona prirodnog smrčka, a mogla bi biti dobra“, kazao je Kalač.

Ovaj veliki otkupljivač iz Rožaja kaže da se kvalitet prirodnog i vještačkog smrčka ne mogu uporediti, ali da su se neki proizvođači vještačkog dosjetili pa vještački uzgajani smrčak miješaju sa prirodnim da bi dobili aromu i poboljšali kvalitet i tako uspijevaju da ga plasiraju na zapadnoevropsko tržište.

„Sve u svemu, proizvođači vještačkog smrška su izazvali poremećaj na tržištu, nagli pad cijene ove vrlo tražene i do sada vrlo skupe pečurke, pa sve do prevara i miješanja sa prirodnim kako bi ga lakše i skuplje prodali na zapadnom tržištu“, objasnio je Kalač.

On je podsjetio da je prošlogodišnja sezona branja pečurke na sjeveru Crne Gore tek na samom kraju dala je dobre rezultate i može se smatrati relativno uspješnom u odnosu na to kako je počela.
„Prošle godine se desilo baš kao u toj narodnoj izreci. Kada se činilo da će sezona propasti, poslednjih mjesec i po dogodilo se čudo i vrlo dobar i kvalitetan rod. Tako je bilo kod mene, a slična situacija je bila i kod svih otkupljivača i prerađivača na sjeveru. Smrčak je, dakle, krenuo istovremeno sa jaglikom, a kakva bi mogla biti sezona, to ćemo znati u maju kada krenu i druge pečurke“, rekao je Kalač.

I u ovoj situaciji, kada se na tržištu pojavljuje smrčak iz vještačkog uzgoja, pokazalo se da država mora donijeti jasnu strategiju u ovoj oblasti i ne prepuštati stihiji veliki broj privrednika i jednu značajnu privrednu granu, otkupljivače i prerađivače, ali i obične građane, odnosno berače, koji od toga ostvaruju značajne prohode.

Portal RTCG je pisao je o tome da je vrganj 2022. godine „prerodio“ i da su otkupljivači uzimali samo najkvalitetniju klasu zbog malih kapaciteta privatnih hladnjača na sjeveru, dok je ona slabije klase trunula u šumama.
Godinu kasnije vrgnja, kao se to obično kaže, nije bilo „ni za lijek“, a kilogram je dostizao maksimalnu cijenu, a kao glavni problem svi su isticali manjak skladišnog prostora, odnosno hladnjača.

Na stranu nedostatak skladišnih kapaciteta, kažu otkupljivači. Crna Gora prema njihovim riječima sve ove godine nije učinila ništa da stimuliše razvoj prerađivačkih pogona za pečurku. Pokazalo se da su otkupljivači pečurke i drugih šumskih plodova ostavljeni sami sebi.

„Država mora imati neku strategiju za ovu granu djelatnosti, koja se na sjeveru već profiliše kao ozbiljna privredna grana. Potrebne su nam fabrike za preradu tržišnih viškova u godinama kada robe ima mnogo, i onda nema stihije“, kažu privrednici u ovoj oblasti.

Ono što je posebno važno je, kako kažu, što bi to uz bolju organizaciju mogla biti još značajnija privredna grana za dobrobit običnih građana koji mogu dobro da zarade od branja pečurke i drugih šumskih plodova.

Nije, međutim, isključeno ni to da se neko dosjeti i da počne vještački da uzgaja i druge vrste pečurki, da obaraju cijene, kao i da vrše jednu vrstu prevare tako što vještačke pečurke koje namaju kvalitet kao prirodne, miješaju i prodaju, zbog čega je potrebna stroga kontrola od strane države u ovoj oblasti.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније