- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
02. 05. 2025.
19:35 >> 19:35
Više od 600 prijava nasilja tokom prošle godine, strahuju da je broj veći
Svaki dan gotovo dvoje djece bude izloženo nasilju. To pokazuju podaci centara za socijalni rad u Crnoj Gori, koji su tokom prošle godine evidentirali 633 prijave, od kojih je čak 14 za seksualno nasilje počinjeno nad djevojčicama. No, iz udruženja Roditelji naglašavaju da su to samo prijavljeni slučajevi, te da bi ih u stvarnosti moglo biti mnogo više.
Nakon nedavnog slučaja u srednjoj, sada prijava i protiv nastavnika u osnovnoj školi. Upravi škole “Marko Miljanov” u Podgorici, roditelji su dostavili poruke seksualnog sadržaja koje je njihov nastavnik navodno slao učenicima. Nakon toga, protiv njega je podnijeta krivična prijava Osnovnom državnom tužilaštvu (ODT), a potom i pokrenut postupak.
"U Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici formiran je predmet protiv I. B. na osnovu prijave od 24. aprila 2025. Postupajuća državna tužiteljka djelo je kvalifikovala kao seksualno uznemiravanje. Predmet je u postupku izviđaja. Radi zaštite interesa postupka, za sada nije moguće saopštiti više podataka", saopštili su iz podgoričkog ODT-a.
Seksualno uznemiravanje nerijetko pređe i u seksualno nasilje. Samo centrima za socijalni rad u Crnoj Gori, tokom 2024. prijavljeno je 14 takvih slučajeva i svi su bili nad djevojčicama.
"To jesu strašne brojke za Crnu Goru, bilježimo porast seksualnog uznemiravanja, seksualnog nasilja nad djecom. I opet na neki način apel svima da preuzmemo sve moguće korake i da uradimo sve što možemo da pomognemo porodicama i djeci i da se na adekvatan način nosimo sa slučajevima i prijavama i osuđivanjima, ali i posle rada sa porodicama", kaže Lepa Žunjić iz Udruženja Roditelji.
Nije samo seksualno nasilje bilo učestalo tokom prošle godine. Podaci Ministarstva socijalnog staranja govore da su centrima za socijalni rad prijavljena 633 slučaja nasilja nad djecom.
"Na osnovu evidencije centara za socijalni rad, broj djece žrtava porodičnog nasilja u procesuiranim predmetima bio je 166. U centrima je za 2024. prijavljeno 14 slučajeva seksualnog nasilja nad djecom, i to nad djevojčicama. U toku 2024. u centrima za socijalni rad u Crnoj Gori evidentirano je 118 slučajeva vršnjačkog nasilja", naveli su iz Ministarstva socijalnog staranja, brige o porodici i demografije.
I to bi mogao biti samo vrh ledenog brijega, jer postoje i slučajevi koji se nijesu završili prijavom.
"Svi oni slučajevi nasilja, vršnjačkog nasilja koji se završe a da se ne prijave u školi, na ulici ili porodičnog nasilja u kući ne spadaju u ovu brojku. Kada govorimo o nasilju, znamo da se kod nas ne prijavljaju svi slučajevi. Negdje ova brojka nam ukazuje koliko je u stvari rasprostranjeno nasilje", ističe Žunjić.
A brojke ne govore samo o rasprostanjenosti, već i o tome kakvo smo društvo.
"Sve nam govori ono što su i pokazivale statistike, da smo društvo koje je jako tolerantno na nasilje, da smo društvo koje koristi nasilne metode vaspitanja od samog negdje rođenja djeteta, da tolerišemo određene oblike nasilja, da nam djeca među djecom čine isto veliki broj nasilja, seksualno nasilje o kojem smo razgovarali i negdje u stvari govori o alarmu svih nas kao društva", kazala je ona.
Zato društvo treba da reaguje što prije - i pomogne porodici, a zaštiti djecu, zaključuje Žunjićeva.
Коментари0
Остави коментар