- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
11. 05. 2025.
07:33 >> 07:33
1
“Korak bliže” na Cetinju za osnaživanje zajednice nakon kolektivne traume
U organizaciji NVU Arlekin i producentske kompanije Giggling Goat Production, a pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija, na Cetinju će se 17. i 18.maja održati konferencija “Korak bliže”. Cilj je da se kroz zajedničke aktivnosti, edukaciju i kreativni izraz pomogne zajednici da se poveže, osnaži i lakše nosi s posljedicama kolektivne traume nakon tragičnih događaja koji su u prethodnom periodu zadesili Prijestonicu. To je u intervjuu za Portal RTCG kazala direktorica NVU Arlekin i producentkinja projekta Ivona Čović Jaćimović.
Koordinator i autor projekta je Jelena Šoškić.
Šta donosi novi projekat „Korak bliže“?
Čović Jaćimović: Konferencija „Korak bliže“ donosi drugačiji pristup roditeljima i djeci. Kroz kreativne aktivnosti i razgovore, cilj projekta je da djeca i roditelji imaju priliku da se na zdrav i edukativan način suoče sa životnim izazovima svakodnevice, koristeći umjetnost i komunikaciju kao osnovno sredstvo za izražavanje i emotivno iscjeljenje.
Konferencija "Korak bliže: Razgovor koji ostaje - o roditeljstvu, emocijama i stvarnom povezivanju" okuplja djecu uzrasta od 7 do 12 godina i njihove roditelje, kroz umjetničke radionice i edukativne sadržaje posvećene emocionalnom razvoju i mentalnom zdravlju u savremenom digitalnom okruženju.
Jutarnji program je namijenjen roditeljima i uključuje predavanja i panel diskusije na teme koje se tiču savremenih izazova roditeljstva i emocionalne podrške djeci. Dnevni program za djecu uključivaće radionice slikanja i robotike, koje su osmišljene da podstaknu kreativnost, saradnju i izražavanje kroz umjetnost i nauku – dva ključna elementa zdravog odrastanja.
Konferencija je nastala iz potrebe da se na Cetinju, koje je u poslednjih nekoliko godina prošlo kroz niz teških događaja, stvori prostor zajedništva i podrške za djecu i roditelje. Cilj je da se kroz zajedničke aktivnosti, edukaciju i kreativni izraz pomogne zajednici da se poveže, osnaži i lakše nosi s posljedicama kolektivne traume.
Šta konkretno donose programi dvodnevne Konferencije?
Čović Jaćimović: Prijepodnevni program je namijenjen roditeljima i uključuje predavanja i panel diskusije na teme koje se tiču savremenih izazova roditeljstva i emocionalne podrške djeci. Imaćemo priliku da čujemo dva predavanja magistarke psihologije Ane Mirković koja trenutno brani doktorsku tezu na Univerzitetu za mir Ujedinjenih nacija. Ona će roditeljima govoriti o tome, "Kako osnažiti djecu da stvore digitalni imunitet" , te na temu "Digitalnog nasilja i kako se nositi sa njim".
Na temu "Kako da djeca i mladi, stvore digitalni imunitet" prvog dana Konferencije, govoriće Miro Minić, profesor književnosti, Monika Sekulović psihološkinja i Andrijana Pejaković, takođe psihološkinja. Dok će sljedećeg dana na temu "Rad na sebi, rad na djetetu", govoriti panelisti programa, Radmila Radulović, direktorica KC Kotor, Lidija Mirković psihološkinja i Branka Femić, glumica.
Dodatno, na temu "Kako prebroditi traumu zajedno sa djecom", svoja životna i profesionalna iskustva sa učesnicima konferencije i javnošću podijeliće Andrijana Božović muzičarka, Mina Gazivoda psihološkinja, Jovanka Radičević, sportiskinja.
Popodnevne likovne radionice za djecu vodiće profesorica Nela Darmanović Mahmutović na temu emocija, a uz podršku Fonda za inovacije Crne Gore djeca će imati priliku da uče o robotici.
Do sada je NVO Arlekin, na čijem ste čelu, bio prepoznat kao uspješan producent predstava za djecu i mlade, kao producent velikog broja kako kratkih igranih filmova, tako i dokumentarnih, a počeli sta sa školom glume prije više od dvadeset godina. Da li ovaj projekat vidite kao širenje interesovanja za probleme djece i mladih?
Čović Jaćimović: Kako se NVU Arlekin, godinama unazad, bavi društveno angažovanim temama koje se tiču djece i mladih, jednako i njihovih roditelja, naš tim se trudi da sa velikom budnošću prati i osluškuje potrebe našeg društva i sistema u kom rastu naša djeca i mladi. Težeći unapređenju društva i sistema, precizno biramo teme koje se tiču naše svakodnevice. Arlekin je već duži niz godina visoko pozicioniran na kulturološkoj mapi Crne Gore i šire, pa s tim u vezi odgovornost je još veća, jer se od nas uvijek očekuje da smo „Korak bliže“ tematici koja tiče nas samih i trenutka u kom živimo.
Šta za vas znači „ Korak bliže“?
Čović Jaćimović: Korak bliže jedni drugima, korak bliže dubokim istinskim vrijednostima života, korak bliže prihvatanju, korak bliže sadašnjem a ne minulom trenutku. U tom kontekstu protiče i oblikovanje projekta „Korak bliže“, koji će se održati na Cetinju u zgradi Ministarstva kulture i medija 17. i 18.maja.
Коментари1
Остави коментар