Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

19. 07. 2025. 13:35 >> 13:35
Čitaj mi:

Koliko je državu koštao dvoipogodišnji spor zbog 33 eura?

Osnovni sud u Plavu oslobodio i u ponovljenom postupku Murinjanina Dragišu Katića koji je bio optužen da je posjekao pola kubika stare borovine i napravio štetu od 33 eura, odnosno počinio djelo sitna krađa.

Katić je oslobođen u postupku koji je već jednom vođen, ali je Viši sud u Bijelom Polju, odnosno vijeće koje su činili sudije Dragana Mrdak, Dragan Dašić i Ivan Adamović, poništilo oslobađajuću presudu i predmet vratilo na ponovno sudjenje.

Da li će ovaj komični sudski spor biti ovim i okončan, znaće se vrlo brzo, odnosno ako ODT u Plavu ne uloži žalbu i na novu presudu.

Uprava za šume PJ Plav je protiv Dragiše Katića podnijela početkom prošle 2023. godine krivičnu prijavu zbog toga što je navodno ukrao 0,5 kubika borovine, a ODT u Plavu je podigao optužni predlog.

„Dana 19. 09 2022. godine, oko 13 časova, u državnoj šumi, odjeljenje broj 48. mjestu Murinska Rijeka, opština Plav, svjestan svog djela čije je izvršenje htio, znajući da je isto zabranjeno, tuđu pokretnu stvar oduzeo drugom u namjeri da njenim prisvajanjem sebi pribavi malu imovnisku korist, na način što je od drveta vrste bor i stanju izvala, isjekao dva trupca dužine 1,20 metara, prečnika 0,60 metara i 0,49 metara, ukupne neto mase 0,55 metara kubnih, koja je potom oduzeo i prisvojio tako šte je iste utovario u zadnji dio svog vozla marke „Lada“, model „Niva“, registarskihoznaka RO AB 928, a zatim ih dovezao do svoje porodične kuće u mjestu Murino, opština Plav, na koji način je sebi pribavio protivpravnu imovinsku korist u vrijednosti od 33,00 eura“ – pisalo je u optužnici.

To obrazloženje optužnice, kao da je u najmanju ruku Katić ubio čovjeka, djelovalo je komično i izazvalo interesovanje medija i šire crnogorske javnosti.

Već tada je Katićev advokat Brano Dašić rekao kazao da mu je žao što je do ovog sudjenja uopšte došlo.

„Kamo sreće da je Crne Gora pravna država i da se odgovara krivično zbog 33 eura, ali mi smo galaksijama daleko od toga. Ovdje se poteže pitanje dva čoka trulog drveta, a hiljade i desetine hiljada kubika drveta iz plavskih šuma je bez kazne posječeno, glave su padale bez kazni, a država je u ovom slučaju izvukla tešku artiljeriju i topove da puca na vrabca“ – kazao je Dašić.

On je dodao da mu ovo liči kao na vrijeme komunizma kada je šef prodavnice dizao galamu zbog toga što je neko dijete uktralo čokoladu, a u blagajni prikrivao ko zna koliko manjak.

„U ovom slučaju država je na nogama zbog dva trula čoka drveta, a na ovaj način se statistički prikazuje da se nešto radi i prikrivaju krađe milionske vrijednosti u crnogorskim šumama. Još jednom kažem da je potpuno neprimjereno da držav poteže čitav aparat zbog ovog slučaja, u kojem će se napraviti sudski troškovi višestruko veći od vrijednosti za koju je Katić optužen“ – kazao je ranije Dašić.

Valja se podsjetiti da se sve ovo se dešavalo upravo u trenutku kada je Vlada najavila borbu protiv šumarske mafije, i kada su u Beranama uhvaćeni neregistrovani kamioni sa oko 40 kubika nakvalitetnije šumske građe ukradene na planini Jelovici, ili dok su hiljade hiljade kibika koje su koncesionari posjekli na planainama oko Plava, ostalo nekažnjeno.

Hoće li ovaj nesvakidašnji slučaj, i sporenje oko toga da li su truli i opožareni trupci imali 0,55 kubika ili nešto više, da li su vrijedni 33 eura, ili nekoliko eura više, prestati da zaokuplja crnogorsku javnost?

Država Crna Gor najavljivala je oštru borbu protiv šumarske mafije koja je oštetila državu Crnu Goru za milijarde eura.

Nevolja je u tome što se u crnogorskom šumarstvu ništa bitnije nije promijenilo i, osim nekih “sitnijih riba”, još nije podignuta ni jedna optužnica protiv “krupnih zverki” čija imena više niko i ne pominje.

Bitno je da je građanin Dragiša Katić stavljen na stub srama zbog pola kubuka trule borovine i štete od 33 eura. I taj sudski postupak je vođen više od dvije godine.

Hoće li neko na kraju postaviti pitanje koliko je novca državu koštao ovaj komični spor? Koliko ročišta ročište, koliko dolazak tužioca, koliko rada sudije i vještaka? Konačno, koliko su sati i koliko papira potrošile daktilografske službe?

I koliko drveta je potrebno da se proizvede toliko papira koliko je potrošeno u sudskom sporu? Mnogo više nego od pola kubika trule borovina. Ali to više nikoga ne interesuje.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније