- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
31. 12. 2024. 10:42
Čitaj mi:
Šta hoće Poljska
Poljska će 1. januara 2025. od Mađarske na šest mjeseci preuzeti predsjedavanje Savjetom Evropske unije (EU). Mađarski premijer Viktor Orban je bio na kursu kolizije sa Briselom i otuđio se od partnera samovoljnom „mirovnom misijom" i neplaniranim posjetama Moskvi, Kijevu i Pekingu.
„Poljsko predsjedavanje Savjetom biće kontrapunkt onome što se dogodilo u posljednjih šest mjeseci", predviđa stručnjak za istočnu Evropu Kaj-Olaf Lang iz Fondacije za nauku i politiku (SVP) u intervjuu za DW. To se prije svega odnosi na bezbjednosnu politiku i odnose sa Ukrajinom i Rusijom.
„Niko me ne može prevariti"
Poljski premijer Donald Tusk je iskusni evropski političar. Kao predsjednik Savjeta EU bio je na čelu Evropskog savjeta između 2014. i 2019. godine, a zatim je bio na čelu Evropske narodne partije (EPP). „Niko u EU ne može da me nadmudri", rekao je ratoborno u svojoj prvoj izjavi na funkciji premijera u decembru 2023. Prethodno je pobijedio na parlamentarnim izborima i zamijenio desničarsku konzervativnu vladu predvođenu partijom Pravo i pravda (PiS) poslije osam godina na vlasti.
Predsjedavanje Savjetom sada nudi Tusku dobru priliku da svoju najavu sprovede u djelo i pokaže da poslije 20 godina članstva u EU Poljska više nije šegrt, već može da bude i uzor „starim” državama članicama.
Poljska ima jake argumente u bezbjednosnoj politici
Stalni motiv u Tuskovim govorima mjesecima je bio zahtjev da bezbjednosna politika Poljske i drugih država na istočnom krilu NATO-a postane politika cijele EU. "Treba da održavamo odnose sa SAD, ali Evropa mora da postane nezavisna, da stane na svoje noge. Mora da se završi era straha i nesigurnosti prema Rusiji", rekao je on uoči sastanka sa skandinavskim i baltičkim državama krajem 20. novembra.
Kada je riječ o potrošnji na odbranu, Poljska je predvodnica. Trenutno troši 4,2 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) na odbranu. A u 2025. će povećati izdatke na 4,7 odsto – snažan argument ne samo drugim zemljama EU, već i u budućim razgovorima sa budućim predsjednikom SAD Donaldom Trampom, koji zahtijeva veću posvećenost evropskih partnera.
Nema mira bez učešća Ukrajine
Tusk je odlučan da spriječi moguće mirovne pregovore o okončanju rata u Ukrajini samo između SAD i Rusije, a bez Ukrajinaca. I želi da EU bude za stolom u takvim pregovorima.
„Ukrajina mora da bude prisutna na svim razgovorima; svaki predlog moraju da prihvate i naši prijatelji u Kijevu", rekao je Tusk poslije sastanka sa francuskim predsjednikom Emanuelom Makronom 12. decembra 2024. u Varšavi.
Kako bi bila spremna za svaki scenario, Poljska gradi odbrambenu liniju duž granice sa Bjelorusijom pod nazivom „Istočni štit", za koju bi željela i evropsko sufinansiranje. Varšava takođe učestvuje u Evropskoj inicijativi za protivvazdušnu odbranu - Evropski nebeski štit.
Pregovori o pristupanju Ukrajine EU
Nakon što je Brisel dao zeleno svjetlo Ukrajini za ulazak u EU prije godinu, Poljska sada želi da započne pregovore o pridruživanju. Prvo bi moglo da se otvori poglavlje o vladavini prava, ljudskim pravima i borbi protiv korupcije, kaže evropski ministar Šlapka. Kijev se zalaže za razgovore o što je moguće više oblasti, ali Varšava ne želi da žuri.
Poljska je ponovo usred predizborne kampanje: novi šef države treba da bude izabran u maju. Za vladin tabor lijevog centra okupljen oko Tuska, ovo je borba za sve ili ništa. Stoga će poljski premijer paziti da se ne uhvati u koštac sa evropskim projektima koji su nepopularni u Poljskoj i koje opozicija može iskoristiti protiv njega.
U vrijeme krize u Njemačkoj i Francuskoj
Poljsko predsjedavanje Savjetom dolazi u vrijeme unutrašnje političke krize u Njemačkoj i Francuskoj. Tusk stoga želi da iskoristi slabost dvije vodeće sile EU da poboljša status svoje zemlje. „Poljska se pozicionira veoma ofanzivno, ali koalicije sa Baltikom i sjevernim Evropljanima neće biti dovoljne", upozorava stručnjak za istočnu Evropu Lang.
On je stoga skeptičan prema poljskom predsjedavanju: „Poljska će se predstaviti kao kreativna zemlja koja je naklonjena Evropi – ali istovremeno ćemo uvjek iznova gledati kako ekonomski i politički hendikepi u Njemačkoji Francuskoj prave prepreke za kretanje Evrope naprijed".