- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
25. 04. 2025. 09:37
Da li je Fridrih Merc sa 69 godina suviše star za kancelara?
Kada je Fridrih Merc u januaru započeo svoju izbornu kampanju, prvo mjesto koje je posjetio bio je Rendorf, gdje je nekada stanovao Konrad Adenauer. Bio je to prvi poslijeratni njemački kancelar, legenda Hrišćansko-demokratske unije (CDU) i političar kojeg su s poštovanjem zvali „Stari“. Merc je obišao spomen-područje i održao dugačak govor. Svakom od prisutnih bilo je jasno da želi da povuče istorijsku paralelu.
Ako Fridrih Merc, kako je planirano, 6. maja bude izabran za kancelara, on će tada imati 69 godina. To znači da će biti drugi najstariji kancelar nakon Adenauera. Šta to znači za njega? A šta za Njemačku?
Pitanje starosti kao politička kategorija
Jedno je sigurno, a to je da je budući kancelar svjestan toga da više ne spada u red mladih snaga. U maju 2024. objavljena je epizoda podkasta „Hotel Mace“ u kojoj je gost bio Merc. Taj format voditelja Macea Hilšera poznat je po tome da tu i političari mogu da pokažu svoju „mekšu“ stranu i da se opuste. Tako je Hilšer pitao Merca gdje kod sebe vidi „najveći upitnik“, a Merc je, na iznenađenje mnogih, govorio o svojoj starosti.
„Nemam više 40, a ni 50 godina“, rekao je. Naravno da se postavlja pitanje da li je on dorastao zahtjevima svojih funkcija – u tom trenutku on je predsjednika CDU i šef poslaničke grupe Demohrišćana. Bio je to trenutak kada je pitanje starosti iznenada ponovo postalo politička kategorija.
Nekoliko nedjelja kasnije, Džo Bajden, vidno zašao u godine, odustao je od ponovne kandidature za predsjednika SAD. Naravno, Merc nije propustio da odmah nakon onog svog priznanja o svojim godinama, jasno stavi do znanja da smatra da je „bez ograničenja sposoban za obavljanje dužnosti“.
Neki drugi u njegovim godinama to ne bi tako lako rekli za sebe. Tako je na primjer poznati njemački satiričar Harald Šmit nedavno u jednom podkastu rekao da misli da će Merc svoj novi posao ipak smatrati prilično napornim. „Ja volim da odrijemam popodne, a ponekad već i u 11 prije podne. Teško mi je da zamislim da sada moram da se uhodavam u novi posao“, rekao je Šmit i zaključio da funkcija kancelara funkcija nije „nimalo laka“.
Šmit ima pravo: vjerovatno nema funkcije s većim faktorom iscrpljivanja od one kancelarske.
Šta smo naučili iz istorije?
U intervjuu za javni servis ARD tokom ljeta prošle godine, prije odluke da će postati kancelarski kandidat Demohrišćana, Merc je rekao da, ako bi trebalo da se stavi na raspolaganje kao kandidat za kancelara, morala da mu bude „mirna savjest kada je riječ o tome da on to fizički i mentalno može da izdrža – i to ne samo neko kraće vrijeme“. A na dodatno pitanje precizirao je da bi u tom slučaju želio da bude kancelar „šest do deset godina“.
To zaista podsjeća na Konrada Adenauera, koji se 1949, kao 73-godišnjak, zbog svoje starosti suočavao s velikom skepsom unutar sopstvene stranke. Mnogi su se i tada pitali da li je bivši gradonačelnik Kelna suviše star za kancelara? To su se naročito pitali oni iz stranke koji su i sami želeli da budu na čelu vlade. Adenauer, poznat kao „lisac“, tada je rekao da se posavjetovao sa ljekarom: „On kaže da bih tu funkciju mogao da obavljam dvije, tri godine.“ Na kraju ih je bilo četrnaest!
I kada je bio još stariji, Adenauer je bio vrlo vitalan, potvrđuje njegov unuk istog imena. „Bio je još uvijek vrlo priseban“, kaže Konrad Adenauer (80). „Bio je i veoma disciplinovan u svemu, živio je umjereno i znao je da ode na godišnji odmor.“
Posebno mladalački izgledao je Vili Brant, „njemački Kenedi“, koji je rado pozirao za fotografe u bašti sa sinom Matijasom i psom Bastijanom. Ili na odmoru na baštenskoj ljuljaški.
Ali Brant nije bio najmlađi predsjednik njemačke vlade: to je bila Angela Merkel, koja je na početku svog kancelarskog maratona imala samo 51 godinu. Iza nje dolazi Helmut Kol s 52 godine.
Šta kaže psiholog?
S obzirom na genetske predispozicije, Fridrih Merc može da se nada da će biti dugovječan: njegov otac ima više od 100, a majka skoro 100 godina. Osim toga, starost ima veze i sa ličnim stavom.
„Postoje podgrupe kod kojih tjelesne i kognitivne funkcije ostaju zapanjujuće dugo očuvane“, kaže psiholog Vinfrid Rif (65) sa Univerziteta u Marburgu. „Imam prijatelja koji ima 80 godina i još uvijek ide sa mnom na skijanje po dubokom snijegu.“ Istovremeno, kaže Rif, važi i sljedeće: „Rizik od kognitivnog pada veći je kod nekog ko ima 69, nego kod nekog ko ima 40 godina. Tu nema koristi od uljepšavanja istine.“
Više se ne reaguje tako brzo, ni fizički, ni mentalno. Kompleksne situacije brže opterećuju, kaže Rif. S druge strane, postoje i pozitivne stvari: „Iskustvo. To je takozvana mudrost starosti, koja može da rezultira i otvorenošću i pozitivnim odnosom prema novim idejama.“
Psihološki treba posmatrati i kako se neko razvijao kroz godine. „Da li sam ostao fleksibilan ili sam postao veoma tvrdoglav?“ – to je pitanje. „U SAD, kod aktuelnog predsjednika Donalda Trampa, trenutno uočavamo visok stepen tvrdoglavosti: malo tolerancije i malo prihvatanja drugačijih rješenja. Moglo bi se reći da to nisu dobre pretpostavke za rukovodeću funkciju.“
Kakav je slučaj s Mercom – to će se pokazati tek kada preuzme dužnost.
Šta to politički znači?
Jedno je sigurno: s obzirom na već poodmaklo doba, Fridrih Merc vjerovatno neće biti toliko dugo kancelar kao Konrad Adenauer (14 godina), Helmut Kola ili Angela Merkel (oboje po 16 godina). „Ali tako dugački periodi na funkciji ionako više nisu realni zbog promjena u stranačkom sistemu Njemačke“, smatra politikolog Jirgen Falter, i sam 81-godišnjak. Sistem je, prema njegovom mišljenju, postao znatno nestabilniji – s jedne strane, ima više stranaka u Bundestagu, a s druge, pozicije tih stranaka su mnogo udaljenije nego što su bile prije 15 godina.
Stefan Maršal, profesor političkih nauka u Diseldorfu, slaže se s tom tvrdnjom. Za birače je uvijek važan sljedeći izborni period. A unutar stranke čak može da bude i prednost ako se zna da funkcija na vrhu nije trajno zauzeta.
Ako bi se za kancelara Merca, na primjer zbog niza nekakvih grešaka, pojavile sumnje u to da je on prikladan za tu funkciju, onda bi se to sigurno veoma brzo povezalo s njegovim godinama.
„Ali osim toga, ne vidim da su njegove godine problem“, kaže Maršal, podsećajući pritom da je danas u Njemačkoj čak 40 odsto birača starije od 60 godina. „Imamo sve starije društvo, a u tom kontekstu možda nam i odgovara stariji kancelar.“
To što mnogi doživljavaju Merca i po ponašanju i po stilu kao čovjeka iz 90-ih – ne mora da bude mana, ukazuje Maršal. „Njemačka politička kultura generalno ne voli previše upadljive osobe, već cijeni vjerodostojnost i autentičnost. Vrlo je moguće da se upravo u kriznim vremenima daje prednost životnom iskustvu. U tom slučaju Merc bi bio pravi izbor.“