Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Kristof Haselbah  [ DW ]

06. 07. 2025. 09:25

Fridrih Merc želi veću ulogu Njemačke u svijetu

Nemački kancelar Fridrih Merc u poseti operativnoj komandi Bundesvera

„Njemačka se vratila na pravi put". Kancelar Fridrih Merc iz konzervativne demohrišćanske partije (CDU) je prije tri mjeseca na predstavljanju koalicionog sporazuma u ​​Berlinu na taj način objelodanio volju svoje vlade da Njemačka preuzme novu spoljnopolitičku ulogu.

Merc optužuje prethodnu vladu pod socijaldemokratom Olafom Šolcom za to da je bila previše rezervisana i da je oklijevala u podršci Ukrajini, da je bila previše neambiciozna u evropskoj politici i da je previse „popovala" svojim partnerima.

Merc je proglasio spoljnu politiku glavnim prioritetom. Njegova poruka: Njemačka želi da preuzme veću odgovornost. Trebalo bi da igra vodeću ulogu u EU i da njena vojska postane najjača među evropskim državama NATO-a.

Fridrih Merc u Briselu

Istovremeno, Evropa treba da „postigne nezavisnost od SAD" u odbrambenoj politici, kako je Merc rekao odmah nakon svoje izborne pobjede u februaru, jer više ne vidi Vašington pod Donaldom Trampom kao pouzdanog partnera.

Merc radi ono što Tramp želi

Hoće li njemački kancelar ispuniti ovo obećanje? Tokom njegove inauguracione posjete Vašingtonu, većina medija je smatrala uspjehom već to što je zajednički nastup za za medije sa Trampom prošao bez većih neslaganja. Merc je malo govorio, djelovao je nervozno, a Tramp se raspričao. Kancelar je prvenstveno obećao povećanje izdataka za odbranu, a američki predsjednik je djelovao zadovoljno. „Tramp nije zainteresovan za partnerstvo, već za vazalstvo.“ Tako to vidi politikolog Johanes Varvik sa Univerziteta Hale-Vitenberg.

Hening Hof iz Njemačkog društva za spoljnu politiku istakao je za DW da se umjesto „nezavisnosti", Merc „zapravo vratio tradicionalnom transatlantskom putu". „S obzirom na veliku bezbjednosnu zavisnost Evrope od SAD, otvoreno distanciranje od Vašingtona takođe bi bilo rizično i nerazumno." Varvik takođe smatra da „ne može biti govora o nezavisnosti", ni politički ni vojno.

Nemački kancelar Fridrih Merc i američki predsednik Donald Tramp

Ovaj uvid je potkrijepljen i veoma opreznom reakcijom Merca na inicijativu za bezbjednosnu politiku šefa parlamentarne grupe CDU/CSU Jensa Špana. Zalagao se za evropski nuklearni kišobran pod njemačkim vođstvom. Merc je za Prvi program njemačke televizije (ARD) izjavio da se radi o zadatku „na veoma, veoma dug rok". Malo je vjerovatno da je onda to projekat za jedan četvorogodišnji mandat.

Da li Njemačka može i da li hoće da zamijeni SAD u Ukrajini?

Slična podređenost je prema medijskim izvještajima viđena i na samitu NATO-a u Hagu. Generalni sekretar Mark Rute je Trampa nazivao „tata". Evropljani su obećali da će godišnje izdvajati pet odsto svog BDP-a za odbrambene troškove, baš kao što je zahtijevao Tramp. A on je odavno poručio: Oni koji ne plate neće dobiti američku zaštitu. Primarni cilj samita bio je da SAD ostanu garant bezbjednosti u Evropi. Čini se da je to za sada postignuto.

Međutim, plan za pristupanje Ukrajine NATO-u, koje Njemačka takođe želi, nije ni razmatran u Hagu – Vašington je pod Trampom odustao od tog cilja.

Generalno, čini se da Donald Tramp polako gubi interesovanje za rat u Ukrajini i za mirovno rješenje. Sada je Vašington zaustavio najnoviju isporuku protivvazdušnih raketa Patriot, koje su Kijevu hitno potrebne, navodno zato što su se američke zalihe potrošile.

Da li će Evropljani, a posebno Njemačka, da priskoče Ukrajini u pomoć?. Johanes Varvik smatra da ako bi Evropljani željeli da preuzmu ulogu SAD, to „ne bi bilo baš obećavajuće u smislu projekcije moći ili finansija. Prije ili kasnije, Berlin i Brisel će vjerovatno takođe slijediti zaokret SAD od 180 stepeni“.

U međuvremenu, kancelar Merc ostaje nejasan u odgovoru na pitanje da li želi da isporuči Ukrajini krstareće rakete dugog dometa Taurus. „To jeste i ostaje opcija", rekao je nedavno Merca na televiziji ARD. Kancelar Olaf Šolc je uvijek odbijao isporuku, tvrdeći da bi to moglo da uvuče Njemačku u rat. Jedno je sigurno, rekao je Merc preventivno: „Njemačka neće postati strana u ratu“. Sasvim je druga stvar kako to vidi ruski predsjednik Vladimir Putin.

Granične kontrole zaoštravaju odnose sa Poljskom

Novi kancelar je odmah nakon stupanja na dužnost otputovao u Pariz i Varšavu kao znak da pridaje poseban značaj ovim dvama evropskim partnerima. Postojalo je – barem na oko – srdačno razumijevanje sa francuskim predsjednikom Emanuelom Makronom. Međutim, Merc je pogoršao odnos sa poljskim premijerom Donaldom Tuskom kada je nedavno pokrenuo granične kontrole kako bi spriječio ilegalni ulazak u zemlju.

Fridrih Merc i Donald Tusk u Varšavi

Poljska ne želi da primi nazad takve migrante i sada kontroliše svoju granicu sa Njemačkom. Hening Hof govori o Mercovom „pogrešnom početku" pošto mu je „simbolička migraciona politika bila važnija od evropske kohezije i dobrosusjedskih odnosa sa Poljskom".

Puki posmatrači na Bliskom istoku

Druga velika kriza pored rata u Ukrajini, bliskoistočni sukob, odvija se praktično bez učešća Evropljana. Izrael, a nekoliko dana kasnije i SAD, napali su ciljeve u Iranu kako bi spriječili zemlju da napravi nuklearnu bombu. Nije bilo konsultacija sa Evropljanima. Uloga Njemačke se uglavnom sastojala od naknadnog pozivanja na deeskalaciju.

Merc pokazuje ponos već zbog činjenice da je naknadno obaviješten o napadima: „Bio sam jedan od prvih, ako ne i prvi, koji je obaviješten", rekao je na ARD-u. Johanes Varvik je rezignirano rekao: „Vidimo koliko smo nisko pali. Evropa i Njemačka ovdje ne igraju nikakvu ulogu. Merc neće moći to da promijeni.“

Šta ogromno zaduženje znači na spoljnopolitičkom planu?

Sve u svemu, Mercov spoljnopolitički bilans na početku izgleda ovako: Uspješna posjeta Vašingtonu, prvenstveno zahvaljujući preuzimanju obaveze povećanja izdataka za odbranu, nejasna budućnost podrške Ukrajini, nada za zbližavanje sa Francuskom, ali i zategnuti odnosi sa Poljskom. I puka posmatračka uloga u sukobu na Bliskom istoku. Rano je za konačnu ocjenu jer je nova vlada na vlasti tek dva mjeseca.

Hening Hof kaže: „Ostaje misterija šta Merc tačno misli pod 'Njemačka se vratila na pravi put' u pogledu spoljne politike – ili bolje rečeno, na čemu želi da gradi i na koji 'put' želi da vrati zemlju." On ističe da su Mercove ideje o većoj ulozi Njemačke „zasnovane na masovnoj politici potrošnje finansiranoj dugovima za odbranu i infrastrukturu, što je omogućeno njegovim sopstvenim zaokretom od 180 stepeni u ovom pitanju kao i podrškom socijaldemokrata i Zelenih. Prethodna vlada nije imala ovu mogućnost.“

Barem među njemačkim stanovništvom, kancelar sada izgleda dobija na popularnosti nakon dugog perioda u kojem nije uživao preveliku popularnost. U najnovijem istraživanju ARD-a, podrška mu je porasla za tri odsto. Mada sada iznosi mršavih 42 odsto, to je najbolji rezultat otkako se Merc vratio u politiku pre četiri godine.

DW

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније