- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekologija
12. 05. 2025.
13:14 >> 13:14
Privrednici vide napredak, ali poslovne barijere i dalje brojne
Istraživanje Privredne komore Crne Gore (PKCG) pokazuje da privrednici vide određeni napredak u poslovnom ambijentu, ali upozoravaju na i dalje prisutne ozbiljne barijere – siva ekonomija, nedostatak kvalifikovane radne snage i visoki fiskalni nameti ostaju ključni izazovi.
Prema ocjenama anketiranih privrednika, ukupna poslovna klima u 2025. godini blago se poboljšala – prosječna ocjena iznosi 2,47 (na skali od 1 do 5), što je više u odnosu na prošlogodišnjih 2,37, ali i dalje ispod nivoa iz 2019. kada je ambijent bio ocijenjen sa 3,05.
Ipak, očekivanja za kraj 2025. i 2026. ulivaju optimizam – privrednici predviđaju rast prometa, veće iskorišćenje kapaciteta i poboljšanje poslovnih rezultata. Najviše nade polaže se u uslužni sektor, dok proizvodni i izvozni segmenti i dalje upozoravaju na probleme sa produktivnošću i konkurentnošću.
Potpredsjednik Komore Nikola Vojović ističe da privrednici najčešće ukazuju na sivu ekonomiju i nelojalnu konkurenciju, zatim nedostatak kvalifikovane radne snage, kao i visoke fiskalne i parafiskalne namete. Pravna nesigurnost i neujednačena primjena zakona takođe su često isticane kao ozbiljni problemi.
Najveći napredak zabilježen je u oblasti javnih nabavki, zahvaljujući reformama i digitalizaciji procesa. Takođe, segment digitalizacije i digitalne transformacije pokazuje pozitivan trend – posebno u finansijskom sektoru i uslugama državnih organa.
“Digitalni servisi su sve dostupniji i funkcionalniji, ali usluge lokalne samouprave i dalje zaostaju”, ocijenio je Miljan Šestović, direktor sektora za istraživanje i analize.
U oblastima poreske politike i infrastrukture nije bilo većih promjena. Poslovna zajednica i dalje izražava nezadovoljstvo komplikovanim procedurama, visinom PDV-a i doprinosima. Posebno loše ocijenjena je željeznička infrastruktura, dok internet konekcija dobija najbolje ocjene.
Tržište rada i dalje muče problemi migracija i nesklada između obrazovnog sistema i potreba privrede. Iako su ocjene za ovu oblast u blagom porastu, jasno je da nedostaje kvalifikovana radna snaga.
Vladavina prava ostaje među najslabije ocijenjenim oblastima, posebno u pogledu efikasnosti pravosuđa i rješavanja stečajnih postupaka. Dostupnost finansijskih izvora je blago poboljšana, ali i dalje predstavlja izazov za mnoge firme, uprkos blagom rastu prosječnih ocjena.
Privredna komora poziva institucije na fokusiranije reforme koje bi ojačale institucionalnu efikasnost, obrazovni sistem i pristup kapitalu, uz nužna fiskalna rasterećenja. Kako ističu iz Komore, stvaranje predvidivijeg i stimulativnijeg poslovnog ambijenta ključno je za održivi razvoj i rast crnogorske privrede.
Коментари0
Остави коментар