Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Ekonomija

Biljana Rovčanin, TVCG

22. 11. 2024. 19:39 >> 19:39
1
Čitaj mi:

OKRUGLI STO

Sedmočasovni rad za sindikat odlično rješenje, poslodavci strahuju od pada profita

Jedna od ideja premijera Milojka Spajića - uvođenje sedmočasovnog radnog vremena ponovo je aktuelizovana ovih dana. I dok iz Sindikata podržavaju tu ideju jer bi, smatraju, motivisala radnike da daju veći doprinos, poslodavci se protive, jer se plaše pada profita i povećanja troškova. Iz Ministarstva rada, s druge strane tvrde da Vlada neće donositi rješenja koja će biti na štetu privrede i neće imati podršku svih socijalnih pratnera.

U Crnoj Gori radna sedmica u prosjeku traje 42 sata i najduža je u Evropi. Sedmočasovno radno vrijeme aktuelizovala je Vlada kroz program Evropa sad 2, a to je inicijativa koju odavno zagovara i Sindikat.

"Poenta je upravo u nalaženju ravnoteže između privatnog i poslovnog života i poenta je u tome što se već pokazalo kroz te studije svih ovih država koje su skratile to radno vrijeme da su zapošljeni više motivisani i da daju veći doprinost", ocijenio je Srđa Keković iz Unije slobodnih sindikata.

Iz Unije poslodavaca, s druge strane tvrde da je njihova anketa pokazala da je većina poslodavaca protiv skraćenja radne sedmice.

"Efekti koje očekuju privredni subjekti ukoliko dođe do smanjenja radnog vremena je pad profita u 38 odsto slučajeva, smanjenje broja zaposlenih vjerovatno u korelaciji s padom profita, povećanje poslovnih troškova", kazao je ispred Unije poslodavaca Filip Lazović.

Sve to biće problem naročito za one privrednike koji rade u tri smjene. Zbog toga je Unija organizovala tematsku sjednicu Upravnog odbora kojoj je prisustvovala i ministarka rada Naida Nišić.

Čula su se i oprečna mišljenja, ali i konkretni predlozi.

Slaviša Šćekić, vlasnik škole jezika kazao je da u njegovoj djelatnosti je to moguće ostvariti.

"Ohrabrio bih svakoga ko to može i vidjećete posle vrlo kratkog vremena ćete imati još bolji efekat nego za osam sati. Ovo ne mogu svi, ako ovo generalizujemo i primijenimo na sve djelatnosti, što bi rekao naš narod, poginuli smo", navodi Šćekić.

Nišić kaže da preraspodjela radnog vremena može da se uradi i da se pokrije cijeli radni dan.

"Ono gdje postoji mogućnost jeste da se osmi čas izostavi da se propiše drugačije od prekovremenog sata i o tome smo razmišljali. Nijednom svojom aktivnošću nećemo dozvoliti da se ugrozi rad privrede", poručuje Nišić.

I dok u Crnoj Gori tek predstoji dijalog o skraćenju radnog vremena na sedam sati u pojedinim evropskim država već se radi četiri dana, dok se u nekim razmišlja i o uvođenju trodnevne radne sedmice.

 

 

Пратите нас на

Коментари1

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније