- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
05. 12. 2024.
13:00 >> 13:56
DRAGOJLOVIĆ
Odbor direktora usvojio plan restrukturiranja Instituta
Odbor direktora je na današnjem sastanku donio odluku kojom prihvata plan restrukturiranja Instituta Igalo i dostaviće ga Skupštini akcionara na usvajanje, saopštio je predsjednik Odbora Predrag Dragojlović. Odluka je donijeta sa četiri glasa za i jednim protiv.
“Skupština akcionara će se održati 9. januara i to će biti prelomni trenutak za odluku o planu restrukturiranja”, kazao je Dragojlović.
On je izjavio da ima mnogo prostora za razgovor.
“Plan restrukturiranja kao takav mora da bude usvojen u svom izvornom obliku, ukoliko se ne odluči drugačije. Tako da, mislim da o tome postoji prostor da se razgovara, ali to nije na Odboru direktno”, kazao je Dragojlović.
Kazao je da će javnost imati priliku da vide sadržaj plana restrukturiranja. Na pitanje postoji li još neki plan vezan za Institut koji se razmatra, on je kazao da se u ovom trenutku razgovara samo o planu restrukturiranja.
“Što se tiče tog plana koji predlaže manjinski akcionar, odnosno akcionar sa značajnijim brojem akcija, to je zapravo pitanje za njega. I kada budemo znali sadržaj tog plana, onda je moguće da se opredelimo o njemu”, kazao je Dragojlović.
Član Odbora ispred manjinskih akcionara Petar Rakčević kazao je da akcionari imaju zajednički stav, odnosno dijele viđenje i sa obrađivačima plana da je prag rentabilnosti Instituta 13,5 miliona prometa koji se može ostvarivati.
“Sa zaista korektnim novim cijenama koje je prihvatila Vlada za cjenovnik sa Fondom zdravstva gdje se garantuje nekih minimalno 100.000 noćenja u Institutu i promet od devet do 9,5 miliona eura, sa mogućnošću ostvarivanja dodatnog prometa na drugim tržištima i sa drugim gostima, neupitno je funkcionisanje Instituta od sada pa nadalje u odnosu na taj profit u 13,5 miliona koji je definitivno ostvaren”, kazao je Rakčević.
On je rekao da su mač o glavi Instituta, obaveze iz prethodnih perioda.
“One po planu iznose okvirno 26 miliona eura, dospjelih 23. Mi imamo apsolutnu saglasnost da se taj iznos mora kroz dokapitalizaciju, obezbediti Institutu kako bi nastavio nesmetano da funkcioniše. Da li će to biti kroz navedeni plan restrukturiranja ili ćemo manjinski akcionari izaći sa dopunom dnevnog reda Skupštine ili sazivanjem neke nove Skupštine u kojoj će biti tačka dnevnog reda otvorena dokapitalizacija za sve dugove Instituta”, kazao je on.
Poručio je da postoji spremnost akcionara sa značajnim učešćem u kapitalu, Vila Oliva, da srazmjerno svom učešću učestvuje u otplati dugova Instituta.
“U odnosu na državu, odmjer dvije trećine, jedna trećina, pod pretpostavkom da ostali manjinski akcionari, da ih ne zaboravimo, kojih ima nekih 14 odsto, ne budu htjeli u tome da učestvuju”, kazao je on.
Postoji spremnost kod akcionara sa značajnim učešćem, Vila Oliva, da naravno sa bankama kod kojih posluju i tome slično obezbijede čitavih 25 miliona za dokapitalizaciju obaveza Instituta.
“Ono gdje se mi ne slažemo su dalji koraci u tom planu restrukturiranja koji po nama podrazumijevaju dvije stvari. Jedno je ulaganje u Drugu fazu koja iznosi 70 miliona eura po planu restrukturiranja, za koje smatramo da su predimenzionirane u odnosu na veličinu objekta, na broj soba. I učešće Instituta u slučaju usvajanja, odnosno u slučaju striktnog držanja plana restrukturiranja podrazumijeva da Institut treba da obezbijedi 42 miliona sopstvenog učešća koje u ovom trenutku, sa trenutnom situacijom imovine koju Institut ima, podrazumijevala bi prodaju kompletne Prve faze glavne zgrade E-odeljenja Dječjeg odjeljenja i Odjeljenja solidara”, kazao je Rakčević.
Napomenuo je da plan predviđa otkup akcija od manjinskih akcionara, svih, ukoliko oni to žele.
“Ja sam juče od vlasnika naše grupacije čuo da je on iznio kontraponudu državi, da on za 50 odsto veću cijenu od one koja se nudi njemu otkupi državni paket akcija”, kazao je Rakčević.
Demantovao je da može doći do situacije da se crnogorski građani ne liječe u Institutu.
“To čak ide neka druga situacija iz prethodnih perioda kada je akcionar Vila Oliva želio da izvrši privatizaciju Instituta, nikad se nije dovodilo u pitanje sto hiljada noćenja za crnogorski Fond zdravstva kao ni bilo koja druga funkcija imovine Instituta osim zdravstvene i komercijalne turističke”, kazao je on.
Poručio je da i ovom dijelu nemaju dvojbi oko spašavanja Instituta i spremni su da urade sve da ne ide u stečaj.
“Otplatom dugova instituta, on će izaći na zelenu granu u smislu da njegovo poslovanje više neće biti ugroženo. Nakon toga treba sjesti i naći različite alternativne modele finansiranja investicija u Institutu, zavisno od situacije. Od starta smo bili protiv prodaje bilo kojeg dijela imovine i tako ostaje i dalje”, zaključio je Rakčević.
Izvršni direktor Instituta Zoran Kovačević kazao je da je ohrabren činjenicom da je Odbor direktora danas većinski, odnosno sa četiri glasa za, a jedan protiv, donio odluku da se zakaže Skupština akcionara vezana za usvajanje plana restrukturiranja
“Ono što se nadamo da će, obzirom na nedostatak vremena na ukupnu situaciju u kojoj se Institut nalazi, do toga 9. januara vlasnici uspjeti da postignu dogovor, da taj plan restrukturiranja bude usvojen i da investicije koje on predviđa i rješavanje dugova koje on predviđa budu u rokovima u kojima su određeni planom restrukturiranja. Jer to obezbjeđuje, tako da kažem, život Institutu Igalo”, rekao je Kovačević.
Kazao je da se zarade zaposlenima izmiruju redovno.
“Ali ne izmirujemo obaveze prema ostalim dobavljačima kojima se neizmjerno zahvaljujem, pod broj jedan, na pokazanom strpljenju iz razloga što nisu blokirali Institut, samim tim ga uveli u stečaj. Vjerujem da i svi oni nestrpljivo očekuju usvajanje plana restrukturiranja i podmirivanje tih obaveza”, kazao je on.
Naglasio je daneizmirujući obaveze, ne izmiruju obaveze prema doprinosima što uslovljava probleme nekim zaposlenima kada odlaze u penziju.
“Iznos od 25 miliona duga koje je u sadržaju različit što prema državi, što prema povjeriocima, dobavljačima i tako dalje, iznos koji institut treba da riješi u najkraćem periodu uz onu tekuću likvidnost koja će biti uspostavljena prvenstveno, zahvaljujući državi, koja je prvi put poslije dugo, dugo godina usvojila molbe Instituta i rukovodila se ekonomskom logikom odobrila cijenu za fondovske pacijente koje je u ovom slučaju održiva”, zaključio je Kovačević.
Коментари0
Остави коментар