- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
13. 12. 2024.
07:11 >> 09:24
1
Čitaj mi:
ČUVENA FABRIKA ZATVORENA
Dva pogona Oboda u Beranama spomenici neuspjelih privatizacija
Pogon "Obod" na Rudešu u Beranama svjedok je poznate priče da u ovom gradu na sjeveru nije uspjela skoro nijedna privatizacija nekad uspješnih privrednih kolektiva.
Potreba za proizvodima koji su izlazili sa njegovih traka i danas postoje na tršištima u Evropi.
Ovaj pogon, koji je upošljavao i do sto radnika, zatvoren je 2008. godine, da bi kasnije skoro sve mašine i oprema otišli u staro gvožđe.
Bivši radnici tvrde da se radilo o vrijednoj aparaturi, zahvaljujući kojoj su se proizvodili kvalitetni kondezatori za zamrzivače i frižidere.
Navode da su ti proizvodi uglavnom odlazili za Italiju, i da se radilo o fabrici koja je godinama veoma uspješno i rentabilno poslovala.
“Obodov pogon u Beranama otvoren je 1988. godine i punih dvije decenije služio je kao primjer uspješnog poslovanja. Sve je tu besprekorno funkcionisalo, zahvaljujući modernoj tehnologiji. Svi proizvodi su uglavnom išli za inostranstvo. Imali smo dobre plate, ne pomišljajući da će ova fabrika doživjeti takav kraj. Međutim, kasnije je bilo mučno gledati kada su nakon zatvaranja pogona dovedeni kamioni koji su proizvodne linije odvezle navodno u staro gvožđe. Nije to bila šteta za Berane, već za čitavu Crnu Goru”, pričaju neki od bivših radnika.
Kompanija "Obod" sa Cetinja imala je još jedan pogon na sjveru, i to u Plavu, koji je takođe upošljavao preko sto radnika. I on je zatvoren uporedo kad i beranski nakon čega su raspoložive mašine i oprema praktično nestali bez traga.
To potvrđuju i nekadašnji radnici iz tog grada, koji navode da je prava šteta što je ova fabrika u Plavu zatvorena.
“Upućeni smo na biro rada, dok je raspoloživa oprema razgrabljena preko noći. Niko od nas ne zna šta se sa tom opremom desilo, iako su u pogonu bile instalirane vrlo skupe mašine. Zbog toga niko nikadanije odgovarao”, kažu oni.
Na zemljištu nekadašnjeg pogona u Plavu, koje je u međuvremenu kupilo privatno lice, danas se, između ostalog, nalaze trgovinski objekti.
Bivši radnici iz Berana i Plava podsjećaju da je "Obod" bio najpoznatiji po proizvodnji frižidera, koji su se prodavali u svim krajevima Jugoslavije, u 12 evropskih zemalja i u Americi.
Ovi frižideri su kvalitetom nadživjeli fabriku, pa nije rijetkost da i danas neki od njih radi.
Davnog 23. februara 1953. godine izgrađena fabrika elektroindustrije pod nazivom "Obod", koja je prvobitno proizvodila sapune, paste za cipele.
Kasnije je, uz otvaranje pogona i van Cetinja, uvedena proizvodnja fluoroscentnih svjetiljki, zatim frižidera i kombinovanih hladnjaka.
Bivše crnogorske vlasti su dugo obećavale i zavaravale radnike da će obnoviti proizvodnju i oživjeti matičnu fabriku, ali se to nikada nije desilo.
U hali “Obod” u Beranama prije 12 godina instalirana je fabrika za proizvodnju armaturnih mreža.
Fabrika je, međutim, radila samo nekoliko dana nakon čega su mašine potpuno ugašene. One su kasnije izmještene iz bivšeg "Obodovog" pogona, uz ocjenu da je ta fabrika u Beranama smetala uvoznom lobiju.
Nakon toga bivša "Obodova" zgrada prodata je jednom beranskom privredniku koji ju je pretvorio u stovarište građevinskog materijala.
Čuveni “Obod” je ostao samo u pričama i sjećanjima generacija koje su iz tog vremena, kao i bivših radnika.
Slične firme u okruženju i inostranstvu, posebno u Italiji, rade i danas sasvim supješno uz prilagođavanje novim tržišnim trendovima.
Dva “Obodova” pogona na sjevru ostala su samo kao spomenici ove nekada možda i najčuvenije crnogorske fabrike.
Коментари1
Остави коментар