- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
19. 05. 2025.
09:59 >> 09:59
Čitaj mi:
SSICG objavio analizu stranih ulaganja u proteklih šest godina
Savjet stranih investitora (SSICG) objavio je analizu stranih ulaganja u Crnoj Gori u proteklih šest godina, koja bi mogla da posluži kao temelj za stvaranje stabilnijeg i konkurentnijeg poslovnog i investicionog ambijenta.
Izvještaj o trendovima kretanja stranih direktnih investicija u Crnoj Gori u periodu od 2018. do prošle godine, predstavljen je na redovnoj godišnjoj skupštini SSICG.
Autor izvještaja je ekonomski analitičar Mirza Mulešković, a ključne nalaze prezentovao je predsjednik Odbora direktora Savjeta, Tamaš Kamaraši.
“Osim pregleda stranih ulaganja u navedenom periodu, izvještaj daje i širi kontekst koji je oblikovao odluke investitora”, navodi se u saopštenju Savjeta.
Prema navedenim podacima, ukupni neto priliv stranih investicija u prošloj godini zabilježio je rast od 13 odsto u odnosu na prethodnu godinu, ali i dalje ostaje približno 40 odsto ispod nivoa iz 2022.
“Istovremeno, zabilježen je upozoravajući trend promjene u strukturi ulaganja – dok je u 2021. godini preko 31 odsto stranih investicija bilo usmjereno na bankarski sektor i realnu privredu, u prošloj godini taj udio iznosi tek 12,8 odsto”, rekli su iz SSICG.
Istovremeno, kako su kazali, značajno je porastao udio investicija u sektor nekretnina.
Kako se ističe, iako su takva ulaganja dobrodošla, ona ne mogu generisati isti nivo produktivnosti i dugoročnog ekonomskog rasta kao investicije u preduzeća i proizvodne kapacitete.
Navodi se da su ovakvi trendovi djelimično posljedica globalnih prilika, kao što su inflacija, geopolitičke tenzije i usporavanje najvećih svjetskih ekonomija.
Međutim, značajan uticaj imaju i unutrašnji faktori, poput političke nestabilnosti, čestih i nepredvidivih zakonskih izmjena, nedostatka strateškog pristupa i nedovoljne institucionalne efikasnosti.
“Jedan od ključnih izazova koji ograničava kvalitetno planiranje i efikasno upravljanje investicionim politikama jeste nedostatak razvijenog sistema statističkog praćenja stranih direktnih investicija po sektorima”, dodali su iz Savjeta.
Za razliku od drugih zemalja regiona, u Crnoj Gori još ne postoji sveobuhvatan i precizan model praćenja ulaganja po granama privrede. To ozbiljno otežava analizu trendova, identifikaciju sektora sa najviše potencijala i kreiranje ciljanih mjera.
“Jasna klasifikacija investicija po sektorima omogućila bi kvalitetan uvid u to koliki dio stranih direktnih investicija odlazi u produktivne djelatnosti, a koliki na kratkoročne plasmane, poput ulaganja u nekretnine. Takva baza podataka pružila bi odgovore na ključno pitanje koji sektori privlače strane investitore, a koji ostaju zapostavljeni. Istovremeno, omogućila bi relevantna poređenja sa zemljama regiona, dajući jasniju sliku o konkurentskim prednostima Crne Gore i prostorima za dalji napredak”, navodi se u saopštenju.
Iz SSICG su istakli da je izvještaj nastao iz potrebe da se, uprkos izazovima i promjenama koje su obilježile prethodnih šest godina, sagledaju iskustva i potencijali investicionih tokova u Crnoj Gori.
Prikupljeni podaci i analizirani trendovi mogu poslužiti kao temelj za stvaranje stabilnijeg i konkurentnijeg poslovnog i investicionog ambijenta.
Коментари0
Остави коментар