- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
26. 02. 2024.
11:14 >> 11:18
Čitaj mi:
Đuranović
Ograničavanje marži i uvođenje radne nedjelje pogubno
Iz Građanskog pokreta URA smatraju da će vraćenje radne nedjelje loše djelovati na desetine hiljada radnika u trgovinama, koji su konačno posljednjih godina uspijevali da se makar nedjeljom okupe i provedu dan zajedno. Ističu i da ideja o ograničavanju trgovačkih marži predstavlja direktno miješanje u principe tržišne ekonomije.
Kako navodi u saopštenju član Predsjedništva Građanskog pokreta URA Miodrag Đuranović odluka je donijeta bez dogovora sa predstavnicima zaposlenih u trgovini i poslodavcima, samovoljno, po ugledu na dugogodišnjeg šefa države i DPS-a, koji je mislio da je država njegova prćija.
"Koliko do juče su se glasno borili protiv, ali ih sad neki viši interesi okrenuše protiv radnika, kojih je u trgovinama desetine hiljada", saopštio je Đuranović.
On ističe i da ideja o ograničavanju trgovačkih marži predstavlja direktno miješanje u principe tržišne ekonomije, određivanje marži na stotine, a kod većih firmi i hiljade artikala koje će mnogima ugrožiti poslovanje.
"Pogotovo će mali i srednji trgovci biti ugroženi, a ako pogledaju bilanse, kao izuzetni ekonomisti, Spajić i Krvavac će vidjeti da je dobit sistemskih marketa 2,8 odsto od prihoda, što znači da ako predložene mjere obore maržu za tri odsto, a to je više nego realno, poslodavci će biti nerentabilni i ne da neće imati dobit, a država porez na dobit, nego neće moći ni obaveze da servisiraju. Ako im uzmemo nekoliko procenata marže, koja je fakturna, inače, oko 15-tak procenata, kako će opstati? Je li moguće da nas ne zanima mišljenje velikih poslodavaca koji zapošljavaju, daju plate i plaćaju poreze i doprinose za hiljade i hiljade radnika? Zašto ovo nijesu uradile najmoćnije države u Evropi, Njemačka, Švajcarska, Franckuska?", pita se Đuranović.
Ističe da se trebalo sjesti sa trgovcima i radnicima za sto i dogovoriti najbolji model, kojim bi građani bili zadovoljni, a ne bi se ugrozilo poslovanje privrednika.
"Mi smo visokouvozna zemlja i ne možemo uticati na ogroman broj proizvoda koje uvozimo. A šta Spajić i ekipa rade da domaću proizvodnju podignu. Zar nije cilj ove Vlade skidanje sa jasli države što većeg broja zaposlenih tako što ćemo motivisati preduzetnike da sami započnu biznis i tako plaćajući poreze i doprinose dopune budžet i pomognu svojoj državi. Populistički potezi koji prijete da unište privredu, zaduženja koja su već bila, a tek će biti (krijući od javnosti), svakim danom sve više jasno pokazuju ko je Milojko Spajić i kakav je ekonomski stručnjak. On nije ni ranije, a čini se da ni sada ne želi svoju sudbinu da veže za Crnu Goru, zbog čega se očigledno ne libi da uvede državu u probleme zbog kojih će građanke i građani ispaštati decenijama", zaključuje Đuranović.
Коментари0
Остави коментар