- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
19. 08. 2024.
09:09 >> 09:09
1
Čitaj mi:
ĆOROVIĆ
"Etno-federalizaciju nam podmeću protivnici Vlade"
Potpredsjednik Bošnjačke stranke i poslanik u Skupštini Jasmin Ćorović smatra da je rekonstrukcija Vlade, koja je podrazumijevala ulazak BS i koalicije "Za budućnost Crne Gore" u izvršnu vlast, donijela stabilizaciju političke scene i smirivanje nacionalnih i drugih tenzija u društvu.
"Takođe, rekonstrukcija je pokazala međunarodnim partnerima da premijer Milojko Spajić kontroliše određene procese i da će političko stanje u Crnoj Gori biti znatno stabilnije u odnosu na period prije rekonstrukcije. Sa druge strane, rekonstrukcija Vlade otvorila je i brojna pitanja i bojazni. Prije svega, ulazak saveza "Za budućnost Crne Gore" u Vladu zabrinjava suverenističku struju u državi, pa se postavljaju brojna pitanja, poput onog da li se time otvaraju vrata tzv. "srpskom svetu", jačem uticaju Aleksandra Vučića i Srbije na Crnu Goru i da li će se ZBCG proevropski i atlanski put Crne Gore zaokrenuti ka Rusiji i interesima nekih drugih centara. Tu su i pitanja koja se postavljaju Bošnjačkoj stranci, zašto je ušla u Vladu u kojoj će participirati politički subjekti poput ZBCG, sa potpuno suprotnim ideološkim principima, i da li to znači odustajanje od dosadašnjeg programa i prepoznatljive naše politike. Brojne su nepoznanice i sva ova pitanja zainteresovane javnosti su na mjestu", rekao je Ćorović u razgovoru za "Dan".
On naglašava da je rekonstrukcijom stvorena Vlada u kojoj niko nikog ne može da uslovljava i ucjenjuje i da nameće isključivo svoje političke ciljeve.
"Ovo je Vlada ideološke i političke ravnoteže. Pogledajte samo broj ministarstva i zastupljenost političkih subjekata u njoj i biće vam sve jasno. Takođe, parlamentarna većina jeste ogromna, nikad veća nego sada, ali ako postavite određena škakljiva pitanja, koja bi podrazumijevala izmjene Ustava i sl. suočićete se sa jednom fluidnošću te većine. To me relaksira u pogledu ovih briga o eventualnim izmjenama Ustava, zaokretanja evroatlanskog puta Crne Gore itd", kaže Ćorović.
Ističe da odluka o ulasku u Vladu nije donesena preko noći i preko koljena, već je rezultat sveobuhvatne analize.
"Svjesni brojnih rizika i izazova, ali isto tako odgovorno i hrabro dali smo šansu novom načinu borbe za stare principe i politiku Bošnjačke stranke – kazao je Ćorović, dodajući da nijesu odustali od svog stranačkog programa, ideologije i političkih ciljeva.
Komentarišući prigovore da BS ulaskom u Vladu doprinosi etno-federalizaciji Crne Gore, tvrdi da se radi o klasičnoj podmetačini i političkom spinu.
"Bošnjačka stranka se, shodno svom programu, snažno zalaže za građanski koncept Crne Gore, u kome je nosilac suvereniteta građanin, bez obzira na njegove lične osobine, naciju, vjeru, pol itd. To je i njeno ustavno određenje, pa nikakvi koncepti etno-federalizacije, nacionalne države i sl. nisu tema koja zaokuplja rukovodstvo Bošnjačke stranke. Mišljenja sam da imamo najbolje ustavno uređenje države u regionu kada je u pitanju ova tematika. Građanski koncept državnog uređenja je najpravedniji koncept, on posebno štiti manje brojne narode u višenacionalnim državama, i ne vidim osnova zašto bi Bošnjačka stranka to mijenjala", naglasio je Ćorović.
Коментари1
Остави коментар