Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Politika

B.B. [ Dan ]

05. 11. 2024. 13:19 >> 13:38
1
Čitaj mi:

Milatović

Podgorici i Crnoj Gori potreban "treći put"

Predsjednik države Jakov Milatović kazao je da je Podgorici, ali i Crnoj Gori, potreban treći put. On je danas na Fakultetu političkih nauka razgovarao o evropskoj perspektivi Crne Gore sa akademskom zajednicom, studentima i zainteresovanom javnošću.


Milatović je danas na FPN govorio i o formiranju vlasti u Glavnom gradu.

"Pokret za Podgoricu i URA rade na platformi o kojoj će javnost biti obaviještena. Podgorici je potreban treći put, otklon od loših praksi parlamentarne većine i nekih prethodnih vlasti", kazao je predsjednik Milatović.

On je odgovarajući na pitanja novinara pojasnio da sve što je dobro treba pohvaliti, a to je, kako je rekao, i činjenica da su prethodne Vlade imale dobar odnos sa Hrvatskom.

Kako je kazao vlast je prije 2020. godine imala dosta mana, ali i vrlina, među kojima ističe dobre odnose sa zemljama regiona, pogotovo sa Hrvatskom.

Predsjednik je danas u razgovoru sa akademskom zajednicom, istakao da je te odnose trebalo sačuvati, prenosi portal Dan.

Govoreći o rezoluciji o Jasenovcu, predsjednik je pojasnio da nije samo Andrija Mandić izglasao tu rezoluciju.

"Da je bilo samo do njega, rezolucija ne bi bila izglasana. Politika PES-a je trenutno politika DF- a", kazao je Milatović.

On je kazao i da su naši vanjskopotički prioriteti dobro postavljeni.

"To su NATO, koji je ostvaren, proces pristupanja EU, koji je još otvoren, regionalna saradnja i dobrosusjedski odnosi, učešće u multilateralnim platformama", naveo je Milatović.

On je kazao da je realno, ali i ambiciozno, da Crna Gora postane dio EU do 2028. Dinamika ovih prioriteta zavisi i od načina na koji država prilazi raznim temama. 

"Mi smo ponosni na našu državnost, međutim po prvi put je došlo do demokratske smjene vlasti 2020. godine. U posljednjih 150 godina, nikada nismo smijenili vlast na izborima. Nadam se da ćemo što prije naučiti da demokratski hodamo", kazao je Milatović.

Pozvao je sve političke činioce da pročitaju analizu njegovog kabineta koja se odnosi na zabrinjavajuće trendove koji utiču na dinamiku pristupanja države EU.

"Zakoni se donose po hitnim procedurama, nema javnih rasprava, dobri zakoni nemaju dobru implementaciju, zakonskim normama se politički utiče na nezavisne institucije", naveo je Milatović.

Predsjednik je kazao da Zakon o Vladi koji predviđa najviše 15 članova izvršne vlasti, danas ne postoji.

"Jasno je zbog čega. Ova Vlada je najglomaznija u istoriji Crne Gore", rekao je predsjednik i dodao da je isti slučaj i sa Zakonom o Skupštini. On je istakao da su ova dva zakona dobila zeleno svjetlo Evropske komisije i Venecijanske komisije.

Ističe da imamo trend nedostatka reforme javne uprave.

Prema njegovim riječima, reforma pravosuđa stavila bi u rizik sve što se u tom sektoru sada dešava, a Vlada na tu reformu ne stavlja fokus.

Govoreći o zakonu o stranim agentima, Milatović je kazao da je sličan zakon donijet u Gruziji, koja je kako kaže, skrenula sa evropskog puta.

"Takav put nije dobar", rekao je Milatović.

Podsjetio je da izbori u Šavniku još nisu okončani i ocijenio da se donosioci odluka prema ovom problemu ne odnose kako bi trebalo.

On je kazao da parlamentarna većina i Vlada moraju da promijene svoju politiku kako bi što prije postali dio EU.

"Bojim se da gubimo priliku koja je na korak od nas. EU integracije su zajednički proces, pozivam sve na konstruktivni dijalog", rekao je Milatović.

 

Пратите нас на

Коментари1

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније