Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Politika

M.L.B./Mina

12. 12. 2024. 13:33 >> 13:33

POSJETA ANB-U

IA: Poslanici da traže izvještaj o primjeni mjera tajnog nadzora

Odbor za bezbjednost i odbranu treba da zatraži dostavljanje izvještaja o primjeni mjera tajnog nadzora (MTN), kako bi se poslanici upoznali sa podacima i pripremili za planiranu posjetu Agenciji za nacionalnu bezbjednost (ANB), kazali su iz Instituta alternativa (IA).

Iz IA su rekli da je najavljena posjeta ANB-u pozitivan korak u pravcu korišćenja mehanizama koji su na raspolaganju i u nadležnosti Odbora za bezbjednost i odbranu u dijelu kontrole nad primjenom MTN.

Međutim, u toj nevladinoj organizaciji (NVO), smatraju da posjetu ANB-u treba da prati i dostavljanje izvještaja o primjeni MTN.

„Prema Zakonu o parlamentarnom nadzoru u oblasti bezbjednosti i odbrane, nadležnost Odbora je da razmatra izvještaje o primjeni MTN od organa i institucija - ANB-a i Ministarstva unutrašnjih poslova“, kaže se u saopštenju.

Kako su naveli iz IA, ta zakonska obaveza iz godine u godinu se ponavlja u planovima rada Odbora, ali izvještaji nijesu razmatrani.

Iz te NVO su dodali da su na to redovno ukazivali kroz njihove predloge za godišnji rad Odbora, a posljednji put i direktno tokom sastanka sa predsjednikom Odbora za bezbjednost i odbranu Miodragom Lakovićem u martu ove godine.

„Očekujemo da je predsjednik Odbora sa direktorom ANB-a dogovorio uslove ulaska i boravka u prostorijama ANB-a, kao i druge detalje posjete, a koji su prihvatljivi za sve članove Odbora, kako bi se izbjegla situacija iz 2010. godine“, navodi se u saopštenju.

Iz IA su rekli da treba imati u vidu da će dometi te posjete vrlo vjerovatno ostati ograničeni.

„Članovi Odbora će ostvariti uvid u dokumentaciju koja prati svaki zakonito odobreni predmet. Niko ko vrši zloupotrebe ne daje onome koji ga kontroliše, pisane dokaze o zloupotrebama“, kaže se u saopštenju.

Iz IA su naveli da je izvjesno da većina članova Odbora nema posebna iskustva i znanja, jer nijesu imali posebne obuke u vezi sa tim pitanjem.

„Smatramo da Odbor treba da zatraži dostavljanje izvještaja, a kako bi se poslanici bar prije posjete upoznali sa podacima i unaprijed pripremili pitanja za planiranu posjetu“, kaže se u saopštenju.

Navodi se da ta posjeta poslanicima treba da omogući uvid, ne samo u statistiku, već i u mjere i aktivnosti koje su preduzete kako bi se spriječile eventualne zloupotrebe.

Iz IA su rekli da posjetu ANB-u, kao i izvještaj o primjeni MTN, poslanici mogu iskoristiti da se informišu koje procedure i standarde, interne mehanizme kontrole i nadzora su postavljene i /ili unaprijeđene od 2020. godine, kako bi se spriječile zloupotrebe u vezi sa kojima se vode sudski postupci protiv ranijeg direktora i službenika Agencije.

Poslanici, kako su kazali, mogu da se informišu o navodima o odlivanju tajnih podataka i epilogu disciplinskih postupaka protiv službenika ANB-a, o mogućnostima i ograničenjima generalnog inspektora Agencije u kontroli primjene MTN i drugih zloupotreba i o iskustvu odobravanja MTN od predsjednika Vrhovnog suda.

Iz IA su naveli da posjetu ANB-u poslanici mogu iskoristiti da se informišu o broju saznanja iz primjene MTN, a koja su dostavljena policiji i/ili tužilaštvu, koja ukazuju na postojanje osnova sumnje da se priprema, organizuje ili da je izvršeno krivično djelo za koje se goni po službenoj dužnosti.

“Kao i o tome koje posebne mjere zaštite i provjere integriteta se primjenjuju u odnosu na službenike ANB-a koji su upoznati sa sadržajem pribavljenim primjenom MTN“, kaže se u saopštenju.

Navodi se da posjeta, kao kontrolni mehanizam, treba da služi Odboru da uoči probleme i konk¬retno djeluje u odnosu na njih.

“Odbor kao zakonodavac ima odgovornost za unapređenje pravnog okvira, kao i obavezu uticanja na unapređenje praksi primjene MTN”, rekli su iz IA.

Oni su kazali da su Odboru uputili dosadašnje nalaze istraživanja koji se tiču MTN, kao priprema za planiranu posjetu, jer ukazuju na druga važna pitanja i kontroverze u nadzoru nad primjenom MTN u bezbjednosnim službama.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније