- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
27. 12. 2024.
07:20 >> 08:16
Čitaj mi:
dešavanja u Ustavnom sudu
Bivše sudije saglasne da treba postupiti po Zakonu o PIO
Bivši sudija Ustavnog suda i član Sudskog savjeta Miodrag Iličković stava je da je na sceni konglomerat nezakonitih i neustavnih ponašanja i predstavnika Skupštine i Ustavnog suda.
Kako da se raziđe magla i da Ustavni sud bude Ustavni sud? Ko će prekinuti salvu kontradiktornih mišljenja i donijeti nezavisne odluke kako bi se došlo do pravnog mira, pitanje je za političke aktere i stručnu javnost.
Kako je Iličković kazao za Radio Crne Gore, prvo se prave dileme gdje nema dilema i to se namjerno prave.
"Kako izaći iz ovoga? Sudije bi trebali da idu po zakonu o penzijskom i invalidskom i gotovo. A pošto neće, onda može što god hoćete", kaže Iličković.
On za Centar za istraživačko novinarstvo pojašnjava da ukoliko Crna Gora namjerava da izgradi nezavisno pravosuđe koje, kako se izrazio, neće biti partijska batina, moraju sjesti sve tri grane vlasti i napraviti plan kako bi se došlo do jasne situacije.
"Kada autoriteta nema, koji zauzima pravni stav, onda može sve. Onda mogu političari biti sudije Ustavnog suda, onda se na pijaci, kafani, gdje god hoćete, može odlučivati ili pričati što je ustavno, a što nije. Haos se nastavlja", ističe Iličković.
Da se haos nastavlja, jer se politika miješa u struku, ističe dugogodišnji predsjednik Ustavnog suda, Blagota Mitrić.
"Činjenica je da su političari posvađali sudije Ustavnog suda, a to nije mnogo teško bilo jer malo ko od njih, meni je ovo žao što moram reći, ali moram reći, dakle oni su bez integriteta", ocijenio je Mitrić.
Smatra i da je problem napravljen s toga što za jednu pravnu situaciju imamo različita rješenja i to u formi zakona.
"To nema u Mauritaniji, osim u Crnoj Gori. Tako da nema pravnika, nema toga pravničnog mozga koji bi ti rekao - ovaj zakon ima prednost. Logično da bude primijenjen Zakon u penzijskom i invalidskom osiguranju, zato što se on bavi penzionisanjem svih zaposlenih, ne Zakon o radu", naglašava Mitrić.
Profesor Pravnog fakulteta Milan Popović ne vidi problem u tumačenju Ustava.
"Problem o kojem je riječ je vrlo jednostavan. Za 24 sata, ako ne drugačije, ono amandmanskim putem može se dati obavezno tumačenje i primjena odgovarajućih spornih pravnih normi", navodi Popović.
Problem vidi u nedostatku političke volje.
"Jednostavno neophodan je minimalni konsenzus cjelokupne vladajuće i opozicione političke strukture za rješavanje problema. Dok se ne formira i izrazi ta politička volja, problem će nastaviti da haotiše", kazao je Popović.
Podsjećamo, premijer Milojko Spajić poziva opoziciju da ocjenu usklađenosti postupanja Ustavnog odbora prepusti nadležnim institucijama u skladu sa nadležnostima crnogorskih sudova.
Коментари0
Остави коментар