- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Region
06. 07. 2025.
12:47 >> 13:09
3
Vijek i po od Nevesinjske puške; Mandić: Temelj slobode za sve balkanske narode
Centralna proslava 150. godišnjice “Nevesinjske puške” održava se danas u Nevesinju, a prisustvuju joj najviši zvaničnici Republike Srpske (RS), Srbije i Crne Gore.
Patrijarh Srpske pravoslavne crkve (SPC) Porfirije jutros je u crkvi Vaznesenja Gospodnjeg u Nevesinju služio liturgiju, a u svojoj besjedi istakao je da srpski narod “mora da čuva pravoslavnu vjeru i živi sa njom, jer će samo tada imati radost i mir”.
Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije rekao je da je "Nevesinjska puška" u srpskom narodu "probudila nadu u oslobođenje i obnovu države Nemanjića".
U obraćanju vjernicima posle liturgije mitropolit Joanikije je istakao da su Hercegovci i Crnogorci bili zajedno i u ovom ustanku, naglašavajući da je "Hercegovina, kao i Šumadija i Crna Gora, bila nosilac slobodarske misli".
"Ratovali su zajedno Crnogorci i Hercegovci, jer je to jedan srpski narod, jedna vjera, jedna nada", kazao je Joanikije.
Obilježavanje “Nevesinjske puške” nastavljeno je svečanom akademijom, kojoj prisustvuje predsednik RS Milorad Dodik, premijeri RS i Srbije Radovan Višković i Srbije Đuro Macut sa ministrima, savjetnik predsjednika Srbije i lider Srpske narodne stranke (SNSD) Miloš Vučević, predsjednik Skupštine Crne Gore Andija Mandić, patrijarh SPC Porfirije, mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije, načelnici istočnohercegovačkih opština, kao i brojne zvanice i gosti iz regiona.
"Nevesinjska puška" je ustanak Srba u Hercegovini podignut u okolini Nevesinja u proljeće 1875. godine protiv osmanlijske vlasti, koji se ubrzo se proširio na susjednu Bosnu, prije svega u Krajinu i Posavinu, zbog čega se još naziva Bosansko-hercegovački ustanak.
Mandić: Temelj slobode za sve balkanske narode
Predsjednik Skupštine Crne Gore rekao je da mu je velika čast i privilegija što može da se obrati u Nevesinju na obilježavanju vijeka i po od Nevesinjske puške.
Nevesinjska puška je, kako je rekao, simbol otpora i simbol žrtve za slobodu i temelj slobode svih balkanskih naroda i država koje su bile pod okupacijom Otomanskog carstva.
"Njihovo junaštvo neće se pamtiti samo kao lokalna ili regionalna epopeja već istorijska prekretnica koja je otvorila istočno pitanje kako se to tada zvalo u evropskoj politici i štampi. Ta iskra otpora koja je upaljena u Nevesinju 1875. nije ugašena, kao što je to mislio tadašnji okupator, već je postala sve snažnija, sve jača i svetija", dodao je Madić.
Mandić je istakao da danas ne govorimo samo o jednom istorijskom događaju, već govorimo o temelju slobode za sve balkanske narode.
"Junaci Nevesinjske puške nijesu se borili samo za svoja sela, porodice i zavičaj, već za sve Srbe i za pravo na život u slobodi", naglasio je Madić.
"Danas više nego ikada prije moramo čuvati istorijsko pamćenje, moramo vaspitavati mlade na primjerima hercegovačkih, crnogorskih i drugih srpskih junaka na moralnoj vertikali koju su nam ostavili. Hrabrost tih ustanika nije ostala samo u 19. vijeku, ona se prenjela i na nove generacije, na srpske dobrovoljce u balkanskim ratovima, na mučenike Solunskog fronta i na one koji su položili živote u Drugom svjetskom ratu", rekao je Madić.
Коментари3
Остави коментар