- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
05. 01. 2024.
20:33 >> 20:32
Čitaj mi:
PREVAZILAŽENJE RAZLIKA
Kina za mirnu koegzistenciju sa SAD, obećava pande
Kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji izjavio je danas u Pekingu da SAD i Kina moraju da insistiraju na mirnoj koegzistenciji i da prevaziđu razlike kao što su to učinile kada su uspostavile diplomatske odnose prije 45 godina.
Vang je obećao i da će džinovske pande do kraja godine biti vraćene u SAD, posebno u Kaliforniju.
Na raskošnom banketu sa 300 zvanica u Pekingu, povodom obilježavanja 45. godišnjice uspostavljanja diplomatskih odnosa SAD i Kine, Vang je rekao da svijet "trenutno prolazi kroz duboke promjene".
"Moramo da razmislimo o tome kako da usmjerimo veliki brod kinesko-američkih odnosa i da izbjegnemo skrivene grebene i opasne plićake. Kinesko-američka saradnja više nije opcija koju te dvije zemlje ili cio svijet mogu da zanemare, već pitanje kojim se treba ozbiljno pozabaviti", kazao je Vang.
Dvije zemlje pokušavaju da izbjegnu sukob i da plove u možda najnemirnijim vodama od 1. januara 1979. godine, kada su SAD prekinule zvanične veze sa Tajvanom i priznale komunističku vladu u Pekingu kao vladu Kine.
Uspon Kine kao ekonomske i vojne sile dovodi u pitanje dugogodišnje američko liderstvo u azijskom regionu i globalno.
I Vang i zamjenik šefa misije u Ambasadi SAD u Pekingu Dejvid Mil ukazali su danas na pisma-čestitke koje su kineski predsjednik Si Đinping i američki predsjednik Džozef Bajden razmijenili u ponedjeljak, na godišnjicu uspostavljanja diplomatskih odnosa.
Mil, koji je govorio poslije Vanga, rekao je da je Bajden iskazao posvećenost odgovornom upravljanju odnosima dvije sile i dodao da se raduje nadogradnji napretka koji su postigli prethodni lideri SAD i Kine.
Vang je ipak kritikovao korišćenje "dugačkog štapa sankcija" i igre moći, što su optužbe koje Kina često iznosi na račun SAD. On je negirao da Kina želi da istisne bilo koju drugu zemlju i pozvao je SAD da poštuju razvojni put Kine i njene ključne interese.
Nakon što su džinovske pande vraćene u Kinu prošle godine iz američkih gradova Memfis i Vašington, neki su strahovali da će Kina prestati da pozajmljuje pande američkim zoološkim vrtovima zbog tenzija između dvije zemlje.
Si Đinping je, međutim, probudio nadu u novembru, kada je okupljenima u San Francisku rekao da je Kina spremna da nastavi saradnju sa SAD po tom pitanju i da "učini sve da ispuni želje žitelja Kalifornije". Vang je danas rekao da su "spremne pripreme za povratak džinovske pande u Kaliforniju do kraja godine".
Коментари0
Остави коментар