- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
24. 12. 2024.
10:48 >> 10:48
Čitaj mi:
EKSTREMNO NIZAK NATALITET
Južna Koreja ulazi u rang veoma starih društava
Sa 20 odsto stanovništva starijeg od 65 godina, Južna Koreja je postala "veoma staro društvo", prema danas objavljenim zvaničnim podacima, koji pokazuju da je to rezultat ekstremno niske stope nataliteta.
Četvrta po veličini ekonomija Azije imala je 0,7 rođenih po ženi na kraju prošle godine – jednu od najnižih stopa fertiliteta u svijetu i daleko ispod stope od 2,1 koja je potrebna za održavanje sadašnje populacije.
Kao rezultat toga, stanovništvo Južne Koreje stari i brzo se smanjuje.
Sada ima gotovo 10 miliona ljudi starijih od 65 godina. Oni "čine 20 odsto od 51,2 miliona registrovanog stanovništva“, saopštilo je danas tamošnje Ministarstvo unutrašnjih poslova, što Južnu Koreju svrstava u kategoriju „veoma starih društava“, kao što su Japan, Njemačka i Francuska.
Broj starijih građana se više nego udvostručio od 2008. godine, kada ih je bilo samo pet miliona, navelo je ministarstvo i dodalo da muškarci čine 44 odsto te populacije.
Iako je južnokorejska vlada uložila milijarde da podstakne rađanje, posebno nudeći pomoć za zamrzavanje jajnih ćelija, ove mjere nijesu dale očekivane rezultate.
Očekuje se da će populacija pasti na 39 miliona do 2067. godine, kada se očekuje da će prosječna starost biti 62 godine.
Stručnjaci smatraju da su niske stope sklapanja brakova i nataliteta u Južnoj Koreji povezane sa visokim troškovima obrazovanja, rastućim cijenama nekretnina i konkurentnim društvom u Južnoj Koreji, a to otežava dobijanje dobro plaćenih poslova.
Drugi ključni faktor, prema ekspertima, je dvostruki radni dan žena koje, dok se bave karijerom, po povratku kući preuzimaju većinu kućnih poslova i podizanja djece.
Коментари0
Остави коментар