- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
15. 01. 2025.
19:59 >> 20:00
Čitaj mi:
Strahuje se da bi broj žrtava mogao biti veći
Iz rudnika u Južnoj Africi izvučeno 78 tijela rudara
Spasioci u Južnoj Africi izvukli su najmanje 78 mrtvih i više od 160 preživjelih rudara iz napuštenog rudnika zlata, gdje su rudari bili zarobljeni više od dva mjeseca tokom sukoba s vlastima koje su zahtijevale da se predaju policiji jer su rudarenje obavljali ilegalno.
Vjeruje se da su stotine rudara još uvijek u rudniku, a očekuje se da će broj poginulih rasti. Nevladine organizacije tvrde da su vlasti uklonile opremu koju su rudari koristili za ulazak i izlazak iz rudnika.
Takođe kažu da je veliki broj rudara preminuo od gladi zbog višenedjeljnog odbijanja vlade da pokrene akciju spašavanja.
Spašavanje je sada u toku, ali samo nekoliko rudara može biti izvučeno istovremeno, pa bi operacija mogla trajati 10 dana. Južnoafričke vlasti tvrdile su da su rudari uvijek mogli izaći kroz drugo okno u rudniku zlata Bufelfontejn.
Međutim, aktivisti kažu da do tog okna vodi opasan podzemni put koji bi mogao trajati danima, a mnogi rudari su previše slabi ili bolesni nakon mjeseci provedenih pod zemljom, s malo hrane i vode.
Policija tvrdi da su neki rudari odbili da izađu.
Kao odgovor na zahtjev rođaka jednog od rudara, sud je prošle nedjelje naložio vlastima da pokrenu akciju spašavanja, koja je počela u ponedjeljak.
Policija je u novembru prvo pokušala da istjera rudare iz zatvorenog rudnika u blizini grada Stilfontein, jugozapadno od Johanesburga, tako što je prekinula njihovo snabdijevanje hranom i vodom.
Potom je sud presudio da vlasti moraju dostaviti namirnice, ali građanske grupe tvrde da su zvaničnici morali učiniti više u tom trenutku jer, „čak i bez uplitanja policije, rudari nisu mogli unijeti dovoljno hrane i vode u rudnik“.
Rudnik je dubok 2,5 kilometra, s više okana, mnogo nivoa i tunela.
Grupa koja predstavlja rudare izjavila je da se mnoge grupe rudara nalaze u različitim dijelovima rudnika i procijenila da je više od 500 rudara bilo pod zemljom kada je spašavanje počelo.
Nije jasno koliko su vremena proveli pod zemljom, ali porodice rudara kažu da su neki od njih tamo još od jula.
Policija je danas saopštila da je do sada pronađeno 78 tijela, dok je izvučeno 166 preživjelih.
Коментари0
Остави коментар