- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
01. 07. 2025.
08:32 >> 08:32
Ekstremne vrućine pogodile južnu Evropu: Rekordne temperature i vanredna upozorenja širom kontinenta
Ekstremne vrućine pogodile su južnu Evropu, s temperaturom koja je dostigla rekordnih 46,6 stepeni Celzijusa u Portugalu, izazvavši vanredna upozorenja i opštu pripravnost širom kontinenta.
Skoro cijela Francuska stavljena je u stanje pripravnosti, dok vlasti u Italiji, Portugalu, Grčkoj i Turskoj izdaju zdravstvena upozorenja i aktiviraju službe za vanredne situacije, prenosi The Guardian.
U portugalskom mjestu Mora zabilježena je temperatura od 46,6 stepeni, što bi mogao biti novi nacionalni rekord za mjesec jun, saopštile su meteorološke službe.
U Španiji je junski temperaturni rekord oboren u El Granadu, u provinciji Uelva, dok je meteorološka agencija Aemet zabilježila najtopliji 29. jun u istoriji mjerenja.
U Francuskoj, meteorološka služba Météo-France stavila je 88% administrativnih regiona pod narandžasto upozorenje – drugi najviši stepen pripravnosti, a vlasti su zatvorile oko 200 škola.
Za utorak je 16 departmana u crvenom stanju uzbune zbog toplotnog talasa, dok 68 ostaje u narandžastom, s prognozama da bi lokalne temperature mogle preći 40 stepeni.
Skoro 1.350 javnih škola od ukupno 45.000 biće danas djelimično ili potpuno zatvoreno, navelo je Ministarstvo prosvjete.
Prvi veliki šumski požar u sezoni izbio je u jugozapadnoj Francuskoj, zahvativši 400 hektara i primoravši više od 100 ljudi na evakuaciju.
U Italiji je u nedjelju 21 od 27 većih gradova bio pod crvenim upozorenjem. U Toskani je broj bolničkih prijema porastao za 20%, a građanima je savjetovano da izbjegavaju izlazak između 11 i 18 časova.
Turska je zbog šumskih požara evakuisala više od 50.000 ljudi, dok su i u Njemačkoj i Velikoj Britaniji izdata upozorenja na visoke temperature i povećan rizik od požara.
Generalni sekretar UN-a, Antonio Gutereš, poručio je na konferenciji u Sevilji da „ekstremne vrućine više nijesu rijetkost, već nova normala“.
Klimatolozi ističu da tzv. „toplotne kupole“ – atmosferski sistemi visokog pritiska koji zarobljavaju vruć vazduh – zajedno s globalnim zagrijavanjem, pojačavaju intenzitet i trajanje toplotnih talasa.
Zdravstveni stručnjaci upozoravaju da su posebno ugroženi stariji ljudi, hronični bolesnici i oni koji rade na otvorenom.
U urbanim sredinama, kao što je London, efekat toplotnih ostrva dodatno pogoršava situaciju.
Međunarodna federacija Crvenog krsta i Crvenog polumjeseca saopštila je da su njihovi timovi aktivni u Turskoj, Grčkoj, Norveškoj i drugim pogođenim zemljama, gdje dijele vodu i pružaju pomoć ugroženim stanovnicima.
Naučnici upozoravaju da će, ukoliko se emisije gasova staklene bašte ne smanje, smrtnost izazvana vrućinama u Evropi do kraja vijeka rasti, s procjenama od 8.000 do 80.000 dodatnih smrtnih slučajeva godišnje.
Gutereš je pozvao države da hitno preduzmu klimatske mjere.
„Planeta postaje sve toplija i opasnija. Nijedna zemlja nije imuna“, upozorio je Gutereš.
Коментари0
Остави коментар