- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
22. 07. 2025.
08:08 >> 08:08
Nova analiza upozorava: Rast cijena hrane zbog klimatske krize ugrožava najsiromašnije
Ekstremni vremenski uslovi širom svijeta izazvali su nagli rast cijena osnovnih životnih namirnica, što ugrožava javno zdravlje, socijalnu stabilnost i političku ravnotežu u najranjivijim dijelovima svijeta, navodi se u danas objavljenom izvještaju više evropskih i britanskih institucija.
U analizi sprovedenoj u 18 zemalja u periodu od 2022. do 2024. godine, tim istraživača identifikovao je jasnu vezu između ekstremnih vremenskih nepogoda i naglog skoka cijena hrane.
Krompir u Velikoj Britaniji, kupus u Južnoj Koreji, crni luk u Indiji i kakao u Gani, sve ove namirnice su poskupjele na rekordne vrijednosti nakon talasa suša, vrelih proljeća i neuobičajeno jakih padavina.
Kakao je poskupio čak za 300 odsto nakon sušnog perioda u Gani i Obali Slonovače, koje zajedno čine 60 odsto svjetske proizvodnje ove namirnice.
Autori izvještaja, među kojima su timovi iz britanske organizacije ECIU, Evropske centralne banke, Barselonskog superkompjuterskog centra i Potsdamskog instituta za istraživanje uticaja klime, upozoravaju da posljedice rasta cijena nadilaze sektor ishrane i imaju uticaj i na političke procese.
Visoke cijene osnovnih namirnica već utiču na inflaciju, otežavaju vođenje monetarne politike i odlažu smanjenje referentnih kamatnih stopa u brojnim ekonomijama, što posebno ugrožava najsiromašniji sloj stanovništva.
"Ekstremno vrijeme već uništava useve i podiže cijenu hrane globalno, a biće još gore sve dok ne dostignemo neto nultu emisiju", izjavio je vodeći autor studije Maksimilijan Koc.
Dodaje da građani širom svijeta sve više prepoznaju uticaj klimatskih promjena, kao i da je poskupljenje hrane danas drugi najčešće primijećen efekat klimatske krize, odmah iza ekstremne vrućine.
Коментари0
Остави коментар