- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Hronika
13. 02. 2025.
16:13 >> 16:22
3
Bojović: Ne gubim nadu da će se doći do istine o "Lori"
Jedini preživjeli iz nikšićko-šavničke grupe iz logora "Lora" Veselin Bojović sa Žabljaka, koji je kao mladi vojnik bio zarobljen, dao je izjavu u Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) o zločinima koji su počinjeni nad našim državljanima u tom zloglasnom logoru u Hrvatskoj. Do saslušanja je došlo nakon zahtjeva za međunarodnu pravnu pomoć od hrvatskog tužilaštva. Bojović je nakon što je izašao iz SDT-a rekao da je dao iskaz i da ipak ne gubi nadu da će se doći do istine.
Bojović je rekao da mu je predočeno kako je izviđaj u toku u Hrvatskoj.
"Poslije 33 godine, znate kako, čovjek gubi nadu ali evo, možda se sada nešto i pokrene. Ja sam jedini živi svjedok ovdje u Crnoj Gori, bio sam aktivni vojnik. Neko se sjetio evo nakon 33 godine da me pozove da dam iskaz pred tužiteljkom", rekao je Bojović.
On je naveo je u tužilaštvu proveo tri sata, i nije bilo lako nakon 33 godine govoriti o svemu.
"Ne mogu više ni da pričam, teško mi sve pada. Obolio sam. Muka", navodi Bojović.
Kaže da se ipak nada da će se jednom doći do istine, iako nadu sve više gubi.
Tužiteljku je, dodaje, interesovalo da navede imena stražara u logoru i detalje šta su radili zarobljenicima, kao i da li je vidio "nikšićko-šavničku grupu".
Kako je javio reporter RTCG, Bojović je stigao oko podne u prostorije SDT u Podgorici.
Logor "Lora" osnovan je 1991. godine, kada i Bojna vojna policija Hrvatske vojske. Njeni pripadnici su u tom logoru kod Splita, kako su ranije isticali iz NVO sektora, počinili zločine i prema nikšićko-šavničkoj grupi koja je tada bila u sklopu JNA. Zbog toga, do danas, još niko nije odgovarao.
Oni su kao pripadnici Jugoslovenske narodne armije početkom devedesetih bili u statusu ratnih zarobljenika sa kojima je trebalo postupati u skladu sa međunarodnim humanitarnim pravom, koja zabranjuje mučenje i ubijanje.
Posmrtni ostaci gotovo svih njih pronađeni su na različitim lokacijama u BiH, uključujući okolinu Mostara i Trebinja. U martu 2004. godine u Nikšić su dopremljeni posmrtni ostaci rezervista JNA iz nikšićko-šavničke grupe, maltene niko iz tadašnje crnogoske vlasti nije prisustvovao ispraćaju.
Crnogorsko tužilaštvo dosad nije dalo detaljnije informacije o rezultatima istrage stradanja zarobljenih vojnih rezervista iz Crne Gore u vojno-istražnom centru "Lora“ u Splitu, kako se često nazivao.
Veselin Bojović bio je jedan od nekoliko stotina rezervista JNA koji su bili zarobljeni u Hercegovini i transportovani u logor koji je bio na lokaciji nekadašnje istoimene luke.
Bojović je u decembru prošle godine za Portal RTCG kazao da je ogorčen zbog izostanka odgovornosti.
Kazao je da nema novih informacija, i da mu je žao što se za ove događe niko ne interesuje.
Bivši logoraš je pričao i ranije za Televiziju Crne Gore o strahotama kojima je svjedočio tokom 125 dana provedenih u splitskom logoru.
“Na moje oči je ubijeno pet, šest ljudi. Ja sam kovao improvizovane sanduke za njih, od sanduka od municije. Mučeni su dok nijesu dušu ispustili. Gledao sam svojim očima na krugu dvojicu, Vuka Kneževića i jednog momka drugog. Teško, šta da pričam i kako”, prisjetio se Bojović.
Sjećanja na dešavanja s početka devedesetih godina prošlog vijeka, ne blijede.
“To ti dođe u toku noći, probudiš se i dođe ti pred oči, mučenje, jaukanje, vriska, katastrofa. Vidi se po meni šta sam osjetio. A svašta sam osjetio, od čizama, od indikatora na struju, prikopčavanja, od bačanja po podovima. Najviše batinjanja, maltretiranja”, prisjetio se Bojović.
Коментари3
Остави коментар