Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Hronika

M.M.Lj.

23. 04. 2025. 10:29 >> 13:20
4
Čitaj mi:

"Odstrijel medvjeda može ukoliko je opasan, ali uz odobrenje"

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede saopštilo je da razumije mještane seoskih područja koji imaju problema sa napadima medvjeda. Objasnili su da u slučajevima kada medvjed nakon odvraćanja od problematičnog ponašanja nastavi da bude opasan, može se odobriti njegov odstrijel, posebno u slučaju napada na čovjeka, što je i istaknuto u Akcionom planu za 2025. godinu.

"Napominejmo da je sve probleme potrebno i moguće rješavati u okviru institucija, u skadu sa važećim propisima", poručili su iz Ministarstva. 

Gazdovanje mrkim medvjedom u Crnoj Gori obavlja se u skladu sa Planom gazdovanja za ovu vrstu, koji je Vlada donijela u junu 2024. godine. U cilju realizacije ovog plana, Vlada je u aprilu tekuće godine donijela Akcioni plan gazdovanja mrkim medvjedom za 2025. godinu, sa rokom važenja od 1. aprila do 31. marta 2026. godine, u kojem su istaknute najznačajnije mjere i aktivnosti koje će se sprovoditi u ovoj godini.

Kako bi rješavalo probleme, Ministarstvo je obrazovalo Interventni tim, kao uže operativno tijelo koje sarađuje lokalnim korisnikom lovišta, upravljačem zaštićenog područja, lokalnim stanovništvom i drugim zainteresovanim grupama.

"Prilikom pojave mrkog medvjeda koji izaziva probleme (ne bježi od ljudi, ponovljeno radi štete u naselju, traži hranu iz ljudskih izvora, predstavlja i opasnost za ljude i dr.) potrebno je preduzeti mjere odvraćanja medvjeda od nepoželjnih oblika ponašanja (uklanjanje izvora hrane, sprečavanje pristupa i pokušaji tjeranja odnosno plašenja)", navodi se u saopštenju.

Pri tome, kako su kazali, treba konsultovati lokalnog člana Interventnog tima i stručnu službu korisnika lovišta, odnosno zaštićenog područja.

"Ako medvjed nastavi s problematičnim ponašanjem i predstavlja opasnost, može se odobriti interventni odstrijel problematične jedinke, posebno u slučaju napada medvjeda na čovjeka, što je i istaknuto u Akcionom planu za 2025. godinu", objašnjavaju iz Ministarstva.

Zahtjev za interventni odstrjel medvjeda podnosi korisnik lovišta ministarstvu nadležnom za poslove lovšta u pisanom obliku s pratećom dokumentacijom: tačnim opisom mjesta i vremena pojavljivanja problematičnog medvjeda, opisom problematičnog ponašanja, kao i preduzetim mjerama za promjenu ponašanja problematičnog medvjeda, kao i mišljenje člana Interventnog tima.

"U slučaju prihvatanja zahtjeva za interventni odstrjel, odobrenje za njegovo sprovođenje odrediće vremensko razdoblje u kojem se on može izvršiti, ko ga može izvršiti, kao i mjere koje treba preduzeti da se odstrani upravo onaj medvjed koja izaziva probleme. Interventni odstrjel mora se obaviti u dogovoru s članom Interventnog tima", objašnjavaju u Ministarstvu. 

Samo u izuzetno hitnim slučajevima prethodno odobrenje može se dati i telefonskim putem.

"Interventni tim čine predstavnici različitih institucija i struka (veterinari, predstavnici nadležne inspekcije, predstavnici korisnika lovišta, institucija iz oblasti zaštite prirode, zaštićenih prirodnih dobara i dr), vodeći računa o teritorijalnoj zastupljenosti članova tima", kazali su iz Ministarsrtva. 

Objađnjavaju da je osnovni cilj gazdovanja medvjedom očuvanje stabilne populacije medvjeda, u brojnosti koja osigurava izbjegavanje opasnosti za lokalno stanovništvo i njegovu imovinu, sa što manje konfliktnih situacija između čovjeka i medvjeda i koja osigurava njihovu sposobnost za opstanak i suživot sa čovjekom.

"To podrazumijeva gazdovanje u okviru međunarodnih i domaćih propisa i očuvanje njegovih prirodnih staništa, uz primjenu najboljih modela zaštite, sa težištem na uzgoju i zaštiti, kao i izbjegavanju opasnosti za čovjeka i njegovu imovinu", zaključuju iz Ministarstva. 

 

Пратите нас на

Коментари4

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније