- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Hronika
17. 05. 2025.
07:23 >> 07:25
Čitaj mi:
Kad neće tužilaštvo i sudovi moraće Anketni odbor
Iako je od ubistva glavnog urednika lista "Dan" Duška Jovanovića prošlo više od 20 godina, a u javnosti se konstantno naglašavalo da je rješavanje tog slučaja od velikog društvenog značaja, istraga se nije pomjerila sa mrtve tačke. Osuđenom Damiru Mandiću istekla je zatvorska kazna, ali se do novih saznanja još uvijek nije došlo. Komisija za praćenje istraga napada na novinare proslijedila je Vladi izvještaj o propustima nadležnih u slučaju ubistva Jovanovića, na šta kako ističe jedan od članova Predrag Nikolić, ni nakon duže od godinu nemaju odgovor.
"Mi ne znamo što je sa preporukama koje je komisija uputila vladi koje se tiču istrage, znači primjećeno je da pojedini DNK tragovi nikada nisu vještačeni i da bi se možda na osnovu toga moglo doći do nekih novih putokaza u toj istrazi koja je tapka u mjestu", kaže on.
Nikolić podsjeća da je komisija predložila Vladi da raspiše nagradu od najmanje miliona eura kako bi motivisala eventualne svjedoke koji bi doveli do nekog novog traga. Međutim, ni o tome nema povratne informacije.
Nema reakcije Vlade ni na zahtjev Komiteta UN-a za ljudska prava da se komisiji dostave podaci o istrazi, ističe Nikolić.
"Od toga i dalje nema ništa. Evo kako se bliži taj datum tužne 21. godišnjice od ubistva Jovanovića opet ćemo se naslušati izjava zvaničnika o važnosti i potrebnoj neophodnosti da se to ubistvo riješi, ali od toga smo, nažalost, još uvijek daleko", istakao je on.
Nikolić problem vidi u netransparentnosti državnih institucija.
"Problem je taj zid čutanja i uopšte netransparentnosti vlade i institucija prema komisiji i javnosti, a očigledno da pomaka nekih nema i da se to tapkanje nastavlja", kaže on.
Krivicu za zid čutanja nekadašnji funkcioner ANB-a i advokat Dragomir Ćalasan adresira na pravosudne institucije.
"Glavni igrači se znaju, ali zašto nijesu oni u zatvoru? Zato najveću krivicu snose tužilaštvo i sudovi, jer nijesu dovršili do kraja započeti posao, a imali su sve na tanjiru", kaže on.
Ipak, tračak nade Ćalasan vidi u radu skupštinskog Anketnog odbora o politički motivisanim ubistvima.
"Imam neku nadu da će Anketni odbor Skupštine Crne Gore koji je počeo da radi, da će bar napraviti neke korake u samom otkrivanju počinilaca ovog krivičnog djela", kaže on.
Da bi dobro bilo ukoliko bi Anketni odbor došao do novog traga, napominje novinar Predrag Nikolić, ali nije previše optimističan, jer kako zaključuje, rok je ograničen, a planovi preambiciozni.
Коментари0
Остави коментар