- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Kulturna galaksija
11. 12. 2024.
15:55 >> 15:56
Čitaj mi:
narodni muzej
Izložba vajara Sretena Milatovića
Izložba radova vajara Sretena Milatovića pod nazivom „Dan i noć“, otvorena je sinoć u Crnogorskoj galeriji umjetnosti „Miodrag Dado Đurić“ na Cetinju. Izložba predstavlja prvi presjek dosadašnjeg Milatovićevog stvaralaštva i obuhvata radove nastale krajem devedesetih godina prošlog vijeka, nekoliko podnih instalacija, skulpture i recentne slike-objekte.
Direktor Narodnog muzeja Crne Gore, Jakša Ćalasan, iskazao je zadovoljstvo otvaranjem izložbe, naglasivši da imamo jedinstvenu priliku da svjedočimo tridesetpetogodišnjem kontinuitetu Milatovićevog stvaralaštva.
"Za mnoge od nas da po prvi put u cjelosti upoznamo tu tananu umjetničku misao koja se prefinjeno materijalizuje u kamenu i ostalim materijalima koje koristi. Pored toga što se bavio drugim poslovima, između ostalog poznat je kao izvrstan pedagog i uvaženi profesor vajarstva na Likovnoj akademiji u Trebinju, ova izložba ostavlja utisak velike posvećenosti i neprekidnog bavljenja umjetničkim stvaralaštvom", kazao je Ćalasan, piše u saopštenju Narodnog muzeja.
Kustoskinja izložbe, istoričarka umjetnosti Mirjana Dabović Pejović, podsjetila je da je prije 11 godina u Ateljeu „Dado“ premijerno predstavljena instalacija „Noć“. Ona je, prema njenim riječima, simbolički i stvarno označila jedno novo poglavlje u stvaralaštvu Sretena Milatovića. Iz nje je proisteklo nekoliko ciklusa radova koji su otvorili put ka novim istraživanjima ove, za Milatovića, inspirativne teme.
"Sa velikim zadovoljstvom predstavljamo najreprezentativnije radove iz opusa koji je građen skoro 35 godina. Dijelom zahvaljujući njihovoj snazi, prefinjenoj jednostavnosti, a dijelom zahvaljujući ovom izložbenom prostoru, svaki od njih dobio je svoj potpuni izraz i zasijao u punoj ljepoti. Ovo je prvi put da se na jednom mjestu nalaze objedinjena djela iz različitih stvaralačkih faza, što omogućava sagledavanje promjena kroz koje je ovo djelo prolazilo. Ovo je prilika da se potpunije doživi sveobuhvatnost opusa koji potvrđuje stav da su svi oni etape u jednom jedinstvenom nizu. Kombinujući sklonost ka esencijalnom u izboru materijala, svedenost formi i preciznost realizacije, izgrađen je jedinstven i prefinjen umjetnički iskaz. Dodatno, iako uglavnom nastali u materijalu teškim za obradu, koji po svojoj prirodi emituje hladnoću, prožeti su snažnom emocionalnom notom, koja pokreće gledaoca na autorefleksiju i potvrđuje utisak da, koliko god poticali iz zadivljenosti lokalnim miljeom, ove radove trebati doživljavati kao dio jednog mnogo šireg korpusa umjetnosti" kazala je Mirjana Dabović Pejović i zaključila da formalna elegantnost i besprekorna realizacija koja ga karakterišu, Milatovićevo djelo uzdižu u rang velikana svjetske skulpture minimalističkog izraza.
Izložba koju organizuje Narodni muzej Crne Gore biće dostupna za posjete do 28. marta 2025. godine.
Sreten Milatović je rođen 1. marta 1966. godine u Nikšiću. Diplomirao je na Akademiji likovnih umjetnosti, Odsjek kiparstvo, u Sarajevu 1992. godine, u klasi profesora Alije Kučukalića. Magistrirao je 2007. godine na Fakultetu likovnih umjetnosti na Cetinju. Od 1993. do 2010. bio je stručni saradnik na FLU Cetinje. Od 2009. do 2015. radi kao docent, od 2016. kao vanredni profesor a od 2020. kao redovni profesor na Katedri za vajarstvo, prostornu skulpturu, sitnu plastiku i medaljarstvo na ALU Trebinje. Član je ULUCG, Matice srpske u Crnoj Gori i Udruženja likovnih umjetnika Nikšića. Živi i radi u Nikšiću i Trebinju.
Коментари0
Остави коментар