- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
09. 01. 2025. 12:31 >> 22:17
Da li bi ovako mogao da izgleda naš dom na Mesecu ili Marsu
Indija je testirala prvu analognu svemirsku misiju u Ladaku, među Himalajima.
Da li je ova konstrukcija u obliku jajeta budući dom indijskih astronauta u svemiru?
Hab-1, skraćeno od Habitat-1 (stanište), je prva „analogna misija", što znači simulacija svemirskih uslova za pripremu astronauta za stvarne svemirske misije Indijske organizacije za svemirska istraživanja (ISRO).
Nedavno je održana tronedeljna simulacija na visokim planinama Himalaja u oblasti Ladaku.
Svemirska arhitektkinja Asta Kača-Džala, koja radi u birou za svemirsku arhitekturu Aaka sa sedištem u Gudžaratu, saveznoj državi Indije, rekla je za BBC da ove simulacije pomažu da se identifikuju i reše problemi sa kojima bi astronauti i oprema mogli da se suoče u budućim svemirskim misijama.
Objekat Hab-1, izgrađen od teflona visokog kvaliteta i izolovan penom koja se koristi u industriji, ima krevet, skrivenu policu koja može da se izvuče i koristiti kao radna stanica, prostor za skladištenje zaliha i pribora za hitne situacije, čajnu kuhinju, i toalet.
Astronaut koji je učestvovao u simulaciji proveo je tri nedelje u tom objektu.
„Hab-1 je projektovan uzimajući u obzir da će prostor na Mesecu ili Marsu biti veoma ograničen", kaže Kača-Džala.
„Količine vode će takođe biti veoma ograničene, pa smo predvideli suvi toalet.
„Takođe smo postavili sistem za pravilno odlaganje otpada i obezbedili da u staništu nema neprijatnih mirisa."
Ona sada pregovara sa ISRO-om o izgradnji prvog indijskog stalnog objekta za simulaciju uslova života u svemiru u Ladaku.
- Kako astronauti unose tečnost
- Najmlađa posada Kine uspešno stigla na svemirsku stanicu
- „Dobro došli nazad na Zemlju”: Uspešan povratak nakon prve komercijalne šetnje svemirom
Ova simulacija se obavlja u vreme kada se Indija sprema da pošalje svoje prve astronaute u svemir.
Indijska agencija za svemirska istraživanja planira da u misiju nazvanu Gaganjan pošalje tri astronauta na tri dana u nisku Zemljinu orbitu na 400 kilometara iznad površine Zemlje.
Ako sve bude išlo po planu, misija će biti pokrenuta tokom sledeće godine.
Indija takođe planira da postavi njenu prvu svemirsku stanicu do 2035. i pošalje čoveka na Mesec do 2040. godine.
Američka svemirska agencija NASA, Evropska svemirska agencija, Rusija, Kina, i druge zemlje, kao i privatne firme koje imaju svemirske programe obavljaju desetine simulacija, a dva od četiri indijska astronauta odabrana za misiju Gaganjan trenutno se obučavaju u NASI.
„Kada budemo pravili sopstvene simulacije, nećemo morati da zavisimo od stranih svemirskih agencija za obuku naših astronauta", kaže profesor Subrat Šarma, dekan za istraživačke studije na Univerzitetu u Ladaku, koji je sarađivao na projektu.
Oblast Ladak je izabrana za eksperiment jer „u geografskom pogledu, stenovit i neplodni teren i tlo imaju sličnosti sa materijalom i stenama pronađenim na Marsu i nekim delovima lunarnog terena, što je čini idealnim za istraživanje svemira", rekao je za BBC.
Univerzitet ispituje uzorke tla prikupljene tokom misije da utvrdi da li će astronauti moći da koriste lokalne materijale za izgradnju domova u svemiru.
Ova oblast u Himalajima na granici Indije i Kine nalazi se na 3.500 metara nadmorske visine, gde vladaju ekstremni klimatski uslovi i vazduh je razređen.
Tokom dana temperatura ovde može da padne sa maksimalnih 20 stepeni Celzijusa na minimalnih -18 stepeni.
Ne može da se poredi sa temperaturama na Marsu (gde one mogu da padnu ispod -153 stepeni Celzijusa) ili Mesecu (gde je -250 stepeni uobičajena temperatura u nekim dubokim kraterima), ali ipak predstavlja ispit ljudske izdržljivosti.
Kako kaže profesor Šarma, „pošto ne možete svaki put da idete u svemir za potarebe ispitivanja, potrebni su ovi objekti u kojima mogu da se stvore uslovi slični onima u svemiru".
Dodaje da je Ladak jedna od oblasti Indije gde se neplodna zemlja proteže kilometrima, što „daje osećaj da ste sami na planeti".
I upravo tako se osećao astronaut tokom simulacije, koji je proveo tri nedelje zatvoren u kapsuli u ledenoj pustinji.
„Bio sam odsečen od sveta.
„Svaki pokret koji sam napravio bio je planiran - kada se budim, kada šta radim i kada spavam.
„Kamera je danonoćno pratila svaki pokret i slala podatke o mojim aktivnostima i zdravlju timu za podršku", rekao mi je 24-godišnjak koji nije želeo da bude imenovan.
„Prvih nekoliko dana je bilo sjajno, ali onda je počelo da biva monotono jer se sve odvijalo po rasporedu, i to je počelo je da utiče na mene, na moj dnevni učinak.
„Malo mi se poremetio raspored spavanja i opala mi je koncentracija."
Tokom simulacije astronaut je nosio biometrijske uređaje da stručnjaci mogu da prate njegove obrasce spavanja, otkucaje srca i nivoe stresa.
Njegova krv i pljuvačka su svakodnevno analizirani da se vidi kako podnosi takve uslove života.
Naučnici kažu da je jedan od najvažnijih delova misije simulacija psiholoških činilaca da bi se utvrdio njihov uticaj na ljude koji će ići u svemir.
S obzirom da je cilj svemirskih agencija iz celog sveta da u narednim godinama pošalju astronaute na Mesec i tamo postave stalne baze, očekuje se da će ovakve simulacije biti ključne za istraživanje i obuku.
U aprilu je u američkoj državi Oregonu tim naučnika i inženjera počeo ispitivanja za pripremu Lesi, psa robota NASA-e, za hodanje po površini Meseca.
U julu su se prijavila četiri dobrovoljca nakon što su godinu dana proveli u „analognom" objektu u američkoj državi Teksasu koji je napravljen za simulaciju života na Marsu.
Prema časopisu Ekonomist, NASA se nada da će uspeti da odštampa u 3D bazu koristeći samo materijale koji se nalaze na površini Meseca, dok Kina i Rusija sarađuju na ostvarenju njihovih planova.
Indija ne želi da zaostaje.
Profesor Šarma kaže da će analiza podataka prikupljenih u Ladaku, „pomoći Indiji da razvije medicinsku tehnologiju koja će zadovoljiti potrebe naših astronauta kada se budu suočili sa problemima u svemiru".
„Moramo da znamo kako će naša tela funkcionisati na Mesecu gde su dani i noći mnogo duži nego na Zemlji, ili u svemiru gde nema dovoljno kiseonika", zaključuje.
- Jugoslovenski kum asteroida: Zbog njega vasionom lete Srbija i Beograd
- Kad propadne plan: Umesto osam dana, američki astronauti će možda ostati u svemiru osam meseci
- Ko će sledeći hodati po Mesecu
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk