Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Ekonomija

S.M.

09. 01. 2025. 14:01 >> 17:01
Čitaj mi:

odluka

Skupština akcionara 21. januara o planu restrukturiranja Instituta

Predstavnici Vlade iskazali su na Skupštini akcionara Insitituta "Simo Milošević" u Igalu spremnost da se postigne kompromis o planu restrukturiranja. Kako je saopšteno, Vlada je u budžetu opredijelila 106 miliona za institut a usvajanje državnog budžeta očekuje se na sjednici parlamenta 21. januara. Kako javljaju reporteri RTCG, manjinski akcionar Žarko Rakčević rekao je da je institut na rubu stečaja, te da su spremni za dogovor ali da budu tretirani pošteno i da se zna gdje svaki euro ide. Nakon duže rasprave, donijeta je odluka da sjednica bude nastavljena 21. januara, kako bi se obavili dodatni razgovori i tražile mogućnosti za postizanje dogovora.

Bez saglasnosti Skupštine ne može da se realizuje Plan restrukturiranja instituta. Autori plana su, na predlog Vlade, kao većinskog vlasnika akcijskog kapitala, odnosno 56%, ugledni profesori Univerziteta Crne Gore. Da bi Plan prošao potrebne su dvije trećine, odnosno  pored državnih još i glasovi najmanje 10% manjinskih akcionara. Oni imaju ukupno 16% akcija, najveći manjinski akcionar sa 27% je Vila Oliva.

Važno je stoga da li će manjinski akcionar Žarko Rakčević (Vila Oliva) dati saglasnost. Potom je pitanje i hoće li ostali manjinski akcionari glasati za dokapitalizaciju i prodaju imovine, da bi Institut obezbijedio svoj udio od 40% za sprovođenje Plana.

Državna sekretarka u Ministarstvu prostornog planiranja urbanizma i državne imovine Majda Adžović rekla je na skupštini da je Vlada u budžetu za 2025. godinu predvidjela sredstva za institut. Kao predsatavnik većinskog vlasnika, rekla je da je Vlada, ako su manjinski akcionari na to spremni, spremna na kompromis da se plan izglasa. 

"Spremni smo na otkup akcija, I da korigujemo plan gdje možemo. Ukoliko se ne izglasa plan restrukturianja, postavlja se pitanje održivosti Instituta u naredna dva mjeseca. Veliki je trud uložen u spašavanje Instituta", rekla je Adžović. 

Rakčević je rekao da je institut na rubu stečaja. On je naveo da je Brisel apsolutno protiv državne pomoći, i to su evropske preporuke koje treba poštovati. Opcije su partnerstvo, i pomoć oko otplate dugova, ukazuje.  

"U planu restrukturiranja rješenje je prodaja prve faze mi smo rekli da smo protiv prodaje prve faze", rekao je Rakčević. 

Kako je rekao, nedoustivo je da se prodaje stara zgrada.

"Neophodna je rekonstrukcija nove zgrade. Treba dvije godine da traje rekonstrukcija zgrade nove faze. Postoji saglasnost, Vlada je prihvatila da glavna zgrada ne ide na doboš. Kad bude rekonstrukcija nove faze, onda da pacijenti idu u staru fazu. Ne smije takav dragulj da se prodaje. U konstruktivnom smislu ova zgrada je u dobrom stanju. Inistirali smo na zemljištu, jer šest godina trazimo da zemljište treba da bude institutovo, ne države. Nije zemljište od države već od akcionara. Godinama je Vila Oliva bila targetirana da hoće da se prave vile i stanovi. Želimo isključivo zdravstveni turizam. Vlada je predložila da se iza Titove vile grade stanovi, ne ja. Odustalo se od toga. Iza Žarka Rakčevica nijesu of-šor kompanije", saopštio je Rakčević. 

Kako je rekao, ne možemo da prihvatimo da je 68,5 hiljada predviđeno za rekonstrukciju sobe, odnosno da je 3.000 po kvadratu. 

"Potrebni su stručnjaci koji će da podignu ovu instituciju. Treba dovesti profesionalni Odbor direktora i menadžment. Ne tražimo da institut ide u stečaj, ne tražimo da budemo većina. Nismo prepoznati po tome da bacamo novac. Dobili smo jutros predlog da država ode na 64 odsto a mi na 24 odsto, to nije partnerski odnos. Institut neće u stečaj jer smo spremni gubitak da pokrijemo", rekao je Rakčević.  

Kako je naveo, "želimo kontrolu nad troškovima". 

"Nema potrebe da se ulaže više ako može isto da se pravi za manje novca", kaže Rakčević. 

Institut je, rekao je, potreban jer pomaže ljudima da se vrate zdravi svojim kućama. 

Advokat Saša Vujović, predstavnik manjinskih akcionara, rekao je da ima čitav niz pitanja koja treba da budu riješena. 

"Ovi ljudi ovdje nemaju riješeno stambeno pitanje", rekao je Vujović, govoreći o zaposlenima u institutu. 

Majda Adžović je kazala da je 106 miliona država spremna da uloži u Institut. Parlament bi, kako je navela, trebalo da 21. januara izglasa budžet, i sredstva su opredijeljena. 

"Stav Vlade je da Vlada neće izaći iz ove priče. Ne odstupamo, Vlada ne želi prodaju niti jednog objekta", rekla je Adžović. 

Kako je istakla, Vladi je cilj opstanak instituta i nijesu cilj nikakvi procenti, nego da se institut sačuva. Navela je da su plan radili iskusni stručnjaci, koji imaju jasan uvid u stvari. 

"Cilj je da se plan izglasa i da se spriječi blokada računa instituta narednih dana", kazala je Adžović. 

Rakčević je rekao da je siguran da mogu u partnerstvo. 

"Ali da ne budemo mali od palube. Želim pošten odnos i da znam gdje ide svaki euro. Nema potrebe da se razbacujemo sa državnim novcem", kazao je Rakčević. 

Nesaglasni akcionari bi imali zakonsko pravo da zatraže da im Institut otkupi akcije po prosječnoj tržišnoj cijeni u posljednjih šest mjeseci prije dana kada je donijeta odluka na Skupštini akcionara ili u visini srazmjernog dijela neto vrijednosti imovine društva na dan kada je Skupština adonijela odluku o spajanju.

Plan, pored ostalog, predviđa ne samo prodaju Prve faze u roku od tri godine već kao rezervne varijante za obezbjeđivanje novca i prodaju dijela zemljišta, koje se za sada vodi na državu.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније