Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Entoni Zurčer - BBC dopisnik iz Severne Amerike  [ BBC ]

21. 01. 2025. 15:47   >>  20:03

BBC analiza: Obećanjem o „zlatnom dobu" započinje druga Trampova era

Inauguracioni govor Donalda Trampa bio je mešavina obećanja i kontradiktornosti koja je podvukla neke od izazova sa kojima se suočava.

tramp
JIM LO SCALZO/POOL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Donald Tramp, koji je dojezdio ponovo na vlast na talasu nezadovoljstva glasača statusom kvo, obećao je u inauguralnom obraćanju novo „zlatno doba" za Ameriku.

Taj govor je bio mešavina obećanja - i oprečnosti - koja su potcrtala neke od prilika i izazova sa kojima se suočava novi predsednik tokom drugog mandata na vlasti.

Počeo je da govori malo posle podneva u ponedeljak, a povremeno je izgledalo kao da nikad nije ni stao - u improvizovanim opaskama kasnije u Kapitolu, na paradnom mitingu na zatvorenom u sportskoj areni u centru grada i na potpisivanju izvršnih naredbi u Beloj kući - sve do duboko u noć.

Sve to vreme, Tramp je demonstrirao onu vrstu osećaja za dramatično i sklonost kontroverzi i konfrontaciji koja je ushitila njegove pristalice i razbesnila kritičare.

Tokom njegovog inauguralnog obraćanja, Tramp je posebnu pažnju posvetio imigraciji i ekonomiji - pitanjima za koje ankete pokazuju da je do njih najviše bilo stalo američkim glasačima prošle godine.

Takođe je obećao da će okončati vladine programe diversifikacije i istakao da će zvanična američka politika priznavati samo dva roda, muški i ženski.

Ta poslednja replika izazvala je oduševljene reakcije u Kapitolu i razuzdano skandiranje mase pristalica okupljene u obližnjoj sportskoj areni.

To je znak da će kulturološka pitanja, koje su činile najživopisniji kontrast sa demokratama na prošlogodišnjim izborima, nastaviti da budu jedan od Trampovih najmoćnijih načina na koje će se novi predsednik povezivati sa vlastitom bazom.

Pre nego što je, međutim, izložio u glavnim crtama šta će to novo doba podrazumevati, Tramp je izneo mračnu sliku aktuelne američke političke klime.

Dok su njegov prethodnik Džozef Bajden i druge demokrate sedeli skamenjenih lica po strani, Tramp je govorio da se vlada suočava sa „krizom poverenja".

Osudio je „zlobnu, agresivnu i nefer instrumentalizaciju" američkog Ministarstva pravde, koje je povelo istragu protiv njega i pokušalo krivično da ga goni zbog osporavanja izbornih rezultata iz 2020. godine.

Preuzeo je mandat, tvrdio je, da bi ispravio „stravične izdaje" i ostrvio se na „radikalni i korumpirani establišment" za koji je rekao da crpi moć i bogatstvo američkih građana.

Bila je to ona vrsta populističke, antielitne retorike koja je karakteristična za Trampove govore čitavu jednu deceniju.

Za razliku od onoga kad je Tramp 2015. godine prvi put započeo uspon u sam vrh američke političke moći, međutim, Tramp zastupa aktuelni novi establišment jednako kao i bilo ko drugi.

A sedeći na podijumu iza njega, nalazila se selekcija nekih od najbogatijih i najuticajnijih korporativnih lidera sveta.

Bajden i Kamala Haris
Getty Images
Dosadašnji predsednik i potpredsednica Džozef Bajden i Kamala Haris sedeli su tokom ceremonije inaguracije uglasnom bez izraza na licima

Na dan njegove inauguracije, Tramp je imao pažnju - i inicijativu.

Njegovi savetnici su obećavali stotine izvršnih naredbi - po širokom dijapazonu pitanja, među njima imigraciji, energetici, trgovini, obrazovanju i uzavrelim kulturološkim pitanjima.

U njegovom inauguralnom obraćanju, izdvojio je nekolicinu.

Zarekao se da će proglasiti nacionalna vanredna stanja po pitanju energetike i imigracije, što će mu omogućiti da dovede američku vojsku na granicu, drastično ograničavajući prava tražilaca azila, i da će ponovo otvoriti ogromne delove federalnog zemljišta za izvlačenje energenata.

Ponovio je obećanje da će promeniti ime Meksičkog zaliva u „Američki zaliv" i da će povratiti Panamski kanal.

Izneo je neosnovanu tvrdnju da Kina kontroliše ključni plovni put i rekao da američki brodovi, među njima i mornarička plovila, plaćaju previše u tranzitnim naknadama - time možda nagovestivši pravi cilj budućih pregovora sa panamskom vladom.

„SAD će još jednom smatrati sebe nacijom u razvoju", rekao je on, zarekavši se da će povećati američko bogatstvo i proširiti „našu teritoriju".

Taj poslednji deo mogao bi da privuče pažnju američkih saveznika, koje je već zabrinulo Trampovo interesovanje za kupovinu Grenlanda i pošalice o tome kako će Kanada postati 51. američka država.

Tokom predizborne kampanje i u ovom govoru, Tramp je izneo čitav niz krupnih obećanja.

Sad kad je postao predsednik, od njega će se očekivati da to i ostvari i pokaže šta zapravo znači „zlatno doba" koje najavljuje.

Pogledajte video: „Zlatno doba Amerike počinje sada" - inauguracioni govor Donalda Trampa

Nakon što je Tramp zaključio govor i video kako Bajden odlazi helikopterom marinaca, izneo je nezvanične opaske na okupljanju pristalica drugde u Kapitolu.

Tamo je najviše isplivao na površinu Tramp koji se ne rukovodi scenarijima - onaj koji proizvodi najviše naslova u medijima i preokreće američku politiku naglavačke.

Izbori iz 2020. godine bili u „namešteni", rekao je on.

Bivša predsednica Predstavničkog doma Nensi Pelosi je krivično odgovorna za 6. januar, napad iz 2021. godine na američki Kapitol.

Razmetao se veličinom izborne pobede iz 2024. godine i rekao da je nerado pristao da govori o „jedinstvu" u inauguralnom obraćanju.

Bio je to tek nagoveštaj onoga što nas čeka u ostalim danima i u naredne četiri godine.

Na ceremoniji potpisivanja uveče, Tramp je uzeo jedan običan predsednički čin - ukidanje naredbi prethodne administracije iz druge stranke - i pretvorio ga u spektakl.

Nakon što je održao još jedan zapaljivi govor - treći u istom danu - Tramp se preselio za mali radni sto na bini u sportskoj areni u centru grada gde se njegova inauguralna parada na zatvorenom upravo bila završila.

Potom je započeo rad na zamrzavanju nove federalne regulative, poništavao direktive Bajdenove administracije, obavezao federalne radnike na puno radno vreme u kancelarijama i povukao se iz Pariskog klimatskog sporazuma.

„Možete li da zamislite Džozefa Bajdena da radi ovo?", pitao je nakon što je potpisao zamrzavanje regulative, ali se to odnosilo podjednako na taj trenutak kao i na sadržaj naredbi.

Potpisao je i simboličnije naredbe za okončanje „instrumentalizacije vlade" i naložio vlastitoj administraciji da se pozabavi višim troškovima života.

Tramp je odmah potpisao desetine izvršnih odredbi
Getty Images
Tramp je odmah potpisao desetine izvršnih odredbi, između ostalih i pokretanje procesa izlaska Amerike iz Svetske zdravstvene organizacije

Posle ceremonije u areni, Tramp je bacao u masu hemijske olovke koje je koristio - još jedan Trampov razmetljivi gest.

Potom se vratio u Belu kuću, a izdavanje izvršnih naredbi se nastavilo - pomilovao je skoro sve od više od 1.600 pristalica uhapšenih u neredima u Kapitolu 6. januara 2021. godine, privremeno suspendovao zabranu TikToka i povukao SAD iz Svetske zdravstvene organizacije.

Takođe je reinterpretirao ključne ustavne izmene i naložio svojoj administraciji da prestane da dodeljuje državljanstvo deci migranata bez dokumentacije rođenoj na američkom tlu.

Sve to vreme, iznosio je tekuće komentare u koje je spadao predlog za tarifu od 25 odsto Meksiku i Kanadi počev od 1. februara, optuživanje demokrata za izbornu krađu 2020. godine i izražavanje sumnje u primirje u Gazi.

Tramp se vraća na vlast sa timom koji ima detaljnu strategiju vladavine i agresivnu agendu koju treba da slede.

Sam Tramp, međutim, može da bude jednako nepredvidljiv i dekoncentrisan kao i uvek - njegove opaske mogu da predstavljaju novu politiku ili samo trenutnu distrakciju.

Druga Trampova era je istinski započela.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

BBC News

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније