- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
21. 01. 2025.
16:14 >> 17:04
3
Čitaj mi:
darmanović
"Ukoliko se sada zatraži mišljenje VK, odgovor ćemo dobiti u martu"
Profesor na Fakultetu političkih nauka UCG i bivši diplomata Srđan Darmanović kaže da mišljenje od Venecijanske komisije povodom situacije vezane za Ustavni sud mogu da traže samo crnogorske institucije i Parlamentarna skupština Savjeta Evrope. Ukoliko bi se narednih dana poslao zahtjev, VK bi ga razmatrala na redovnoj plenarnoj sjednici u martu, objašnjava on. Bivši diplomata i predsjednik Centra za međunarodnu politiku, diplomatiju i evropske integracije Miodrag Lekić smatra trebalo tražiti i mišljenje o opštinama koje su blokirane nakon lokalnih izbora.
Darmanović je na javnoj tribini u organizaciji UCG-a i Centra za međunarodnu politiku, diplomatiju i evropske integracije kazao da u Venecijanskoj komisiji postoji staro pravno pravilo da niko ne može biti sudija u svojoj stvari. Pa tako, kako objašnjava, ni jedan član VK ne može nikada da se bavi svojom zemljom. Svako pitanje koje u sebi ima neku ustavnu, zakonsku protivrječnost može da se postavi, s tim što postoje procedure koje VK i SE slijede.
“Traženje mišljenja VK može biti samo na zahtjev dva moguća entiteta - državnih nacionalnih aktera i Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope. Kada kažemo na zahtjev državniih aktera, misli se na institucije. Dakle, to ne može da tražiopozicija, mediji, nevladine organizacije, mogu samo institucije bilo da su to predsjednik države, Vlade, Skupštine, ministarstva, odbori, sudovi”, kazao je Darmanović.
Objašnjava da VK daje mišljenje tako što ih usvaja na redovnim sjednicama.
“Ali već unazad nekooliko godina stvoren je institut takozvanog urgentnog mišljenja koj emože da se dobije 15 do mjesec dana. Ali koliko ja razumijem kada bi se sad poslao zahtjev to bi se završilo na redovnoj plenarnoj sjednici u martu”, kazao je profesor.
Miodrag Lekić smatra da uz zahtjev za mišljenje o sudiji Ustavnog suda i blokadi parlamenta, treba uputiti zahtjev VK za mišljenje vezano za situaciju vezanu za izbore u Šavniku, Kotoru, Budvi.
“Stepen blokada je toliko veliki i čest da se mi pojavljujemo kao država i društvo koje ne može da obavlja svoju funkciju. Dešavaju se stvari koje nemaju ishod. Jednostavno se ne rješava situacija u Ustavnom sudu, odnosno, suprotno se tumači Ustav... Ima dimenzija skandala i kada čuju u VK da u se Ustavnom sudu, gdje je stručna esencija, aristokratija, da se nešto rješava prema svom interesu, neko ne bi da ide u penziju, a trebalo bi, kakav je to krah...”, kaže Lekić.
Smatra da zloupotreba službenog položaja treba da važi i za sudije Ustavnog suda.
“Kakva smo mi država da se tamo krši Ustav i primarni uzrok ostaje kao važeća distaca. U Ustavnom sudu se krši Ustav. Ako neko pokušava da koriguje, Skupština ima nekakve svoje demokratske legitimitete. Mi ostavljamo stvari da u primarnom uzroku budu ishodište i blokade. Tako da je Šavniik trenutno metafora Crne Gore i Đekna jer ne znamo kada će biti deblokirano”, ocjenjuje Lekić.
Darmanović je istakao da je iznenađen da nema hijerarhije između opštinskih i centralne Izborne komisije.
“Bavio sam se izborima u mnogim zemmljama, nijesam siguran da sam naišao na ovakvo nešto”, kaže on.
Коментари3
Остави коментар