Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

 [ BBC ]

24. 05. 2025. 16:59   >>  18:35

Promene u očitavanju struje u Srbiji: Šta znače za potrošače

Od juna 2025. strujna brojila će se učitavati četiri puta godišnje. Kako će se to odraziti na potrošače?

očitavanje struje, električna energija, Srbija
PA

Od juna na snagu stupaju nova pravila - očitavanje brojila za utrošak struje u Srbiji obavljaće se četiri puta godišnje, ali će računi i dalje da stižu na mesečnom nivou.

Promenu je najavila Biljana Komnenić, direktorka Elektrodistribucije Srbije (EDS) gostujući na Javnom servisu Srbije (RTS).

U praksi sve ostaje isto, kaže stručnjak za energetiku Miodrag Kapor za BBC na srpskom.

„Potrošači će i dalje moći samostalno da proveravaju koliko struje su potrošili na mesečnom nivou, a ovim korakom će se smanjiti potencijalne greške prilikom čitanja, na šta je bilo primedbi prethodnih meseci", kaže on.

Kod potrošača sa pametnim mernim uređajima, struja će se i dalje čitati svakog meseca.

Utrošak električne energije kod ostalih će se obračunavati na 'osnovu baze istorijskih podataka i softverskog modela', pojasnila je direktorka EDS-a Komnenić.

EDS raspolaže podacima o svakom potrošaču i koliko je struje utrošio u proteklih 12 godina, a ako je neko kasnije postao potrošač, onda se računa od trenutka kada je korisnik, dodala je.

U Srbiji bi do 2030. oko tri miliona starih brojila trebalo da se zameni pametnim.

Elektrodistribucija je do sada ugradila 600.000 pametnih brojila, a u planu je da se još toliko zameni do kraja 2025.

Njih daljinski očitava isključivo EDS.

Korišćenjem pametnih brojila potrošači mogu u realnom vremenu da prate kako se cena utrošene električne energije menja i da na osnovu toga usklade potrošnju, objašnjava energetičar Kapor.

„Želite da uključite veš mašinu, ali vidite da je cena kilovata visoka, te ćete sačekati nižu cenu, što će vam se prikazati na samom brojilu", objašnjava on kako to izgleda u praksi.

U nordijskim državama pored pametnih brojila tu su i aplikacije gde korisnici mogu da prilagode potrošnju vremenskim prilikama.

Ako vetar mnogo duva i sunce sija, cena struje je niža jer se koristi iz obnovljivih izvora energije, kaže Kapor.

„Zato ova najavljena promena sugeriše da se okrećemo sve više energiji dobijenoj iz obnovljivih izvora što je u Srbiji i dalje na relativno niskom nivou", dodaje on.

Stariji koji nisu vični novim tehnologijama i dalje mogu da pozovu kol centar, ili dostave distribuciji očitane podatke.

U februaru je uvedena mogućnost da korisnici sami provere koliko struje je u njihovom domaćinstvu potrošeno prethodnog meseca, a potom podatke dostave elektrodistribuciji putem aplikacije.

Ta usluga ostaje nepromenjena.

Detaljno uputstvo dostupno je u aplikaciji i na sajtu Elektrodistribucije.

Takođe, korisnicima je omogućeno da putem portala Elektroprivrede Srbije (EPS) i aplikacije EPS Uvid u račun provere stanje, plate račune i ulože žalbe.

Promene u očitavanju struje su u skladu sa novim Zakonom o energetici, usvojenim krajem 2024. godine, kojem je propisano da se ono vrši najmanje jednom godišnje.

Jednom godišnje se, na primer, struja očitava u Češkoj i Nemačkoj, piše RTS.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

BBC News

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније