- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Crnom Gorom
03. 01. 2025.
07:10 >> 07:10
Čitaj mi:
Berane
Zgrada za penzionere - „račun bez krčmara“
Ni nakon čitavih deceniju i po nema odgovora gdje je i kako završio novac koji je bio namijenjen za izgradnju zgrade za penzionere u Beranama, a najstarija populacija i pored obećanja još nije dobila svoj namjenski stambeno poslovni prostor.
Poznato je samo vrlo precizno kada je taj račun 2009. godine legao na račun Opštine Berane, kada mu se izgubio trag.
U decembru 2008. godine potpisan je ugovor o sufinansiranju stambenog objekta za dvanaest stanova u Beranama za potrebe korisnika penzije republičkog Fonda PIO. Potpisnici tog ugovora su bili tadašnje Ministarstvo zdravlja, rada i socijalnog staranja, Opština Berane i Fond PIO. Sve tri strane obavezale su se da za realizaciju tog projekta ulože po stotinu dvadeset hiljada eura.
Opština je svoj dio trebalo da obezbijedi kroz plac i komunalnu infrastrukturu, dok su drugi trebali da uplate novčana sredstva.
Raspoloživa dokumentacija, u koju je Portal RTCG imao uvid, pokazuje da su Ministarstvo zdravlja, rada i socijalnog staranja i Fond PIO već u startu izmirili svoj dio obaveza i uplatili po 120 hiljada eura na žiro-račun Opštine Berane.
“Postoje jasni dokazi da je Ministarstvo zdravlja, rada i socijalnog staranja nakon potpisivanja ugovora na žiro-račun Opštine Berane uplatilo jednom dvadeset hiljada eura, a drugi put sto hiljada. Takođe, imamo dokaze da je Fond PIO na žiro-račun Opštine Berane 5. oktobra 2009. godine uplatio sto dvadeset hiljada eura za izgradnju zgrade za penzionere, ali nama nije poznato šta se s tim novcem desilo. Znamo samo da nije usmjeren za izgradnju te zgrade”, kazali su u Udruženju penzionera.
Oni ističu da se u moru naslijeđenih problema suočavaju i sa problemom koji se tiče izgradnje zgrade za potrebe penzionera i tvrde da će u narednom periodu pokušati da inicirjua realizaciju tog projekta.
Zbog toga, kako ističu, postoji opravdana sumnja da su namjenska novčana sredstva, koja nijesu mala, potrošena nenamjenski.
U Udruženju penzionera kažu da je u toj asocijaciji računica jasna, odnosno da je je bilo sve po planu, danas bi, kako tvrde, u Beranama bilo izgrađeno ne dvanaest, nego sedamdeset stanova za najstariju populaciju.
Tome u prilog govori činjenica da je već daleke 2008. godine bilo obećano da se u Beranama i Nikšiću prave zgrade za penzionere sa po dvanaest stanova.
U Nikšiću je napravljena najprije jedna mala zgrada sa dvanaest stanova. Pa se nije stalo na tome, nego je napravljena još jedna zgrada za penzionere sa sedamdeset i pet stanova, a zatim još jedna, dok u Beranama od svega nije bilo ništa.
Prema procjenama Udruženja penzionera, njih oko stotinu i dvadeset nemaju riješeno stambeno pitanje. Toliko je izrazilo interesovanje za stan, i neko bi morao da odgovara zbog toga što je projekat koji je bez problema zaživio u Nikšiću, propao u Beranama.
U ovom sjevernom gradu prema posljednjim procjenama živi oko pet i po hiljada penzionera.
Prosječna penzija je ispod državnog prosjeka i ekonomska kriza posebno negativno utiče na standard ove populacije. Većina njih suočava se sa teškim egzistencijalnim problemima.
“Zar nije žalosno dočekati starost kao podstanar i zar nije bilo grijeh taj namjenski novac potrošiti na nešto drugo”, kažu u ovom udruženju.
Oni smatraju i da ima elemenata da se ovim pitanjem pozabavi i Specijalno državno tužilaštvo, s obzirom da je novac nenamjenski potrošen, i da bi neko, makar pod pritiskom, mogao konačno odgovoriti na pitanje gdje je otišao novac, ako je preusmjeren – gdje je preusmjeren i čijom odlukom.
Niko se, ipak, osim penzionera sve ove godine nije oglasio šta je sa 240 hiljada eura, koji su u to vrijeme vrijedili mnogo više nego danas, i ko je igrao igru “račun bez krčmara”.
Коментари0
Остави коментар